• Dolar döviz kuru 5.3390
  • Euro döviz kuru 6.0721

Adalar Raşit Kara’yı unutmadı

Adaların sevgilisi, çevre dostu, şair Raşit Kara, sevenleri tarafından bir kez daha anıldı. “Geleneksel Raşit Kara Anma Etkinliği ve Ödül Töreni” ne Adalar Belediyesi ev sahipliği yaptı.

Adalar  Raşit Kara’yı unutmadı

Aysel KILIÇ

Raşit Kara, 1945'te Sivas'ın Zara ilçesi Aluçluseki Köyü'nde doğsa da hayatı Adalar’da geçti. İlkokul diplomasını 1959'da yerleştiği Büyükada'dan  aldı. Hayata çok ufak yaşlarda atıldı. 18’ine gelmeden temizlik işçisi oldu, faytonculuk yaptı... Yaşamın bütün yükü omuzlarındaydı ama o daha güzel bir dünya için umudunu hiçbir zaman yitirmedi. Ekmek kavgası verirken, bir yandandan da yazılar, şiirler yazıyor, çevreyi korumak adına çeşitli kampanyalar  yürüyütüyordu.

Raşit Kara, yıllarca İstanbul'da el ilanları dağıtarak ''Yere Tükürmeme'' kampanyası yürüttü. 2000 yılının Eylül ayında, tek başına Ankara’ya yürüdü. Bu yürüyüş 13 gün sürdü. Kara’nın bu eylemi sayesinde  “yere tükürme” Kabahatler Yasası’na eklendi.

ADALAR İÇİN ŞİİRLER  YAZDI

1967'de şiir yazmaya başlayan Raşit Kara’nın  birçok şiir ve makalesi çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. 1991'de Almanya'da yayımlanan ''Vora Koy'' adlı şiir kitabından 3 şiiri, aynı yıl yayımlanan ''Yunus Emre Sevgi Yılı Antolojisi''nde yer aldı. Kara'nın, ''Roc'', ''Güzel İnsan'', ''Bedestan'' ve ''Zara'' adlı şiir kitapları; makalelerinin yer aldığı ''Filizkıranlar'' ve 2000 yılında İstanbul-Taksim'den başlayıp Ankara'ya yaptığı yürüyüşün anılarını topladığı ''Medeniyete Yürüyüş'' adlı kitapları yayımlandı. Kara, ''Kınalı'' isimli şiiriyle Türkiye Şairler Derneğinin düzenlediği şiir yarışmasında ikinci oldu.  Kara’nın 7’si şiir olmak üzere toplam 9 kitabı  var.

Raşit Kara, çok sevdiği  Adalar için de  şiirler yazdı. İşte o şiirlerden biri:

Adalar Gelir Aklıma

Ne zaman dergilerden, kitaplardan,
Bir sözcük bulsam,
Ne zaman bir cam hışırtısı duysam,
Ne zaman martıların uçusuşunu görsem,
Gözlerim yaşarır
Adalar gelir aklıma.

Bir kayıkçı bir balıkçı bir arabacı
Bir faytoncu, bir bahçıvan görsem,
Gözüm iki ada olup,
Adalar gelir aklıma.

Akasyalar, Mimozalar, kocayemiş
Manastır Tepesi’nde,
Martılar yuva yapar ortasında.
Adalar gelir aklıma....

ADALAR, ŞAİR'İNİ ANDI 

Raşit Kara, yoğun bir çalışma ve mücadele hayatını sürdürürken, bir yandan da  erken yaşta yaptığı evlilikten  sahip olduğu 4 çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek, en iyi  okullarda okutmak  için çabaladı. Özellikle kız çocuklarının okula gitmesi konusunda hassas olan Raşit Kara,  çocuklarını en iyi okullarda okuttu. Babalarının çalışkanlığını, babalarının  güzel günlere olan inancını  taşıyan çocukları da şimdi en iyi yerlerdeler.  Eşi Bezey Kara da Kınalıada’daki evinde eşinin hatılaranı, ideallerini yaşatmaya devam ediyor...

Büyükada ve Burgazada’nın ardından son yıllarını Kınalıada’da yaşayan Raşit Kara, 20 Temmuz 2008’de geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle, 63 yaşında hayata veda etti.  O, buralardan göçüp gitse de  kendisinden geriye bıraktıklarıyla  silinmez izlder  bıraktı.  Onun içindir ki, tüm sevenlerinin katılımıyla  adına, özel bir gün düzenleniyor.

 Adalar Belediyesi, Kar Dergisi, Raşit Kara Ailesi ve dostları tarafından düzenlenen   “Geleneksel Raşit Kara Anma Etkinliği ve Ödül Töreni”, Kara’nın tüm sevenlerini buluşturmak için  çok anlamlı...

Geçtiğimiz hafta sonu Kınalıada’da düzenlenen anma törenine Kara’nın tüm sevenleri katıldı.  Törene   Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç,  Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Yerlikaya,  Belediye Başkanvekili Kazım Şakar,  CHP Adalar İlçe Başkanı Kerem Tunç, CHP İlçe Sekreteri Tanay Garip, Kara’nın gazeteci dostu Kadir İncesu, Kar Dergisi  Genel Yayın Yönetmeni Niyazi Yaşar'ın aralarında olduğu edebiyatçılar,  Kara Ailesi ve arkadaşlarının yanısıra Ada sakinleri katıldı. Sevenleri Raşit Kara’yı anlattılar, şiirler okudular, türküler söylediler...

AYTAÇ: ADALAR AŞIĞIYDI...

İlk söz, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç’ın idi.  Aytaç,  “Raşit Kara 10 yıl önce aramızdan ayrıldı. Aradan geçen zaman, Onu unutturmadı, unutturmayacak. Kara'nın dostları olarak, O’nu Kınalıada'nın bu köşesinde olduğu gibi, Adalar'ın her tarafında  anmaya devam edeceğiz”  dedi. Raşit Kara’nın  edebiyatçı, sporcu ve çevre dostu olduğunu hatırlatan Aytaç, “Raşit Kara, bir edebiyatçının olması gerektiği ölçüden daha da öte bir doğa aşığıydı. Özellikle Adalar'ın doğasına aşıktı. Adalar Raşit Kara’yı unutmayacak” diye konuştu.

Kar Dergisi Genel Yayın Yönetmeni  Niyazi Yaşar da,  Raşit Kara’nın mücadeleci  ve barışçıl yönüne vurgu yaptı. “Raşit Kara ismi, umudu ve geleceği ifade ediyor” diyen Yaşar,  Kara için yazdığı şiiri okudu. Ozan Mehmet Ali Işık, şair ve fotoğraf sanatçısı Taşkın Aşan da yaptıkları konuşmalarda Kara’nın sanatçı kimliğine vurgu yaptılar.

KIZI TÜRKAN KARA KONUŞTU...

Törenin son sözleri Kara Ailesi’nindi. Raşit Kara’nın avukat kızı Türkan Kara, yaptığı konuşmayla duygulu anlar yaşattı. "Bu dünyadan bir Raşit Kara geçti. Şair, yazar, çevreci,  Dersimli,  Zaralı,  Adalı Türkiyeli, koca yürekli,  onurlu cesur insan   Raşit Kara aramızdan ayrılalı tam 10  koca yıl oldu” diyen Türkan Kara, baba Raşit Kara’yı şu  sözlerle anlattı:

“Babam Raşit Kara tüm yaşamını insan ekseninde yaşadı; sevgi dolu, cesaretli, onurlu bir insandı.  Irk, din, dil, mezhep ayırımına karşıydı ve her canlıyı kutsal saydı.  Gözleri Dersim,   ciğeri Diyarbekir idi. Kalbinin bir yarısı  Zara’da diğer yarısı  Adalardaydı . Bu hislerini şiirlerine yoğun olarak yansıttı.

Efkarın fazlasını da sevmezdi; çünkü daha doğarken ilk önce  acılardan beslenmeyi öğrenmişti. Yaşam  Ona çok adil davranmasa da,  her şeye rağmen hayatı ve gülmeyi  çok seven ve inadına bir gün daha fazla yaşamayı salık veren biri olmuştu. ‘Nasılsın?’ diye sorulduğunda, ‘Bugün iyiyim,  yarına hazırlıklıyım’  şeklinde yanıt verirdi. 

Sevgili Dostlar, Bizim coğrafyamızda babalar kızlarının ilk aşkı değil ilk yarası olurlar. Çok sevip söylemekte cimri davrandığın, cesaret bulamadığın  sözler, sarılıp boynuna atlamak istediğinde seni durduran bir şey hep bir şey, adını koyamadığın kördüğüm ellerinden kayıp gittiğinde çözülüyor...”

Raşit Kara’nın torunu Melisa Karademir de dedesini  duygulu bir şiirle andı.

Yapılan konuşmaların ardından şiir  ödülleri sahiplerini buldu. Ali Rıza Gelirli, Serpil Kaya ve Ata Yağız'ın şiirleri ödüle layık görüldü. Birinciliği alan Ali Rıza Gelirli, plakatini Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç’ın elinden aldı.

 Ahmet Saraçoğlu sorumluluğundaki programın sunucusu İrem Köşgeroğlu, ödül töreninin ardından tek tek şiir severleri kürsüye davet etti. Melahat Babalık, Fügen KıvılcımerGülderen Canyurt, Dilruba Nuray Erenler ve  Metin Kaya  şiirlerini okudular. Anma etkinliği, sanatçı Oğuz Aksaç ev ekibinin  muhteşem müzik ziyafetiyle sürdü.  Raşit Kara'nın sevdiği türküleri seslendiren Aksaç'a törene katılanlar da eşlik etti.

Fotoğraflar: Kadir İncesu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Haber Videosu
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.