• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • HABERLER
  • ADALAR
  • Adalar, ADAKADEMİ  ile bilimin merkezi olma yolunda  

Adalar, ADAKADEMİ  ile bilimin merkezi olma yolunda  

"Bir  Kent Enstitüsü modeli  olan ADAKADEMİ ile Adalı gençlerin eğitim ve iş ihtiyacını  karşılamaya çalışacağız. Böylece Adaların ekonomik hayatı canlanacak, maddi manevi olarak daha da zenginleşecektir."

Adalar, ADAKADEMİ  ile bilimin merkezi olma yolunda  

Adalara yeni bir dünyanın kapısını aralayan “ADAKADEMİ” projesinin fikir babası Prof. Dr. Halil Semih Eryıldız, “Adaları tarihsel misyonunu aşacak bir bilim ve kültür yuvası yapacağız" diyor.

Aysel KILIÇ

Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, doğal zenginlikleri ve tarihi mimari yapısıyla bir çekim alanı olan Adalar,  bilim ve eğitim alanında da alternatif olma yolunda. Prof. Dr. Halil Semih Eryıldız’ın öncülük ettiği  ve bir kent enstitüsü modeli olarak hayata geçirilen  “ADAKADEMİ” projesi  gelişiyor. Böylece ADAKADEMİ  bir Meslek Yüksekokulu  misyonu ile çalışarak, Adaların ekonomik, kültürel yapısını ve zenginliğini eğitime taşıyabilecek. Üstelik maddi imkanı olmayan Adalı gençlere  burs verilecek.

ADAKADEMİ’nin  saygın akedemisyen ve öğretim görevlisi kadrosu, Adaların ihtiyacı olan eğitim programlarını YÖK'e sunmaya hazırlanırken; beni  oldukça heyecanlandıran  ADAKADEMİ’nin çalışmalarını yakından öğrenmek  üzere   projenin fikir  babası  Prof. Dr. Semih Eryıldız ile Prof. Dr. Demet Eryıldız çiftinin kapısını çaldım.

-ADAKADEMİ’yi  ne  amaçla kurdunuz. Hedefiniz nedir?

Amacımız, Adalardan başlayarak ülkeye örnek olacak yeni bir eğitim-üretim modeline dayanan Kent Enstitüsü kurumlarının kurulmasıdır. Bu kuruluş  sürekli eğitim merkezi (SEM), meslek yüksek okulları (MYO), fakülteler, enstitülerle başlayıp, butik, yeni nesil  Üniversite kurulması esasına dayalıdır. Kent enstitüsü olarak da adlandırılır; ulaşılabilir, paylaşılabilir eğitim-üretim kurumu zinciridir. Girişim kent enstitüsü modeli eğitim modelinin Ülkemize özgün ilk uygulaması olacaktır. Adalar bu özgün eğitim modeli uygulamasıyla tarihi misyonuna uygun yeni bir atılıma başlayacaktır. Öte yandan da dünyada kabul görmüş, ileri sayılan kuruluşlarla işbirliği yapılarak, Büyükada, Kınalı, Heybeli, Burgaz Adalarının  her birinin kendine özgü üretici özellikleri ve güzellikleri  geliştirilip canlandırılacaktır.

 Günümüzde Adalar ve ülkenin güzide alanlarının yoksul eğitimsiz ve işsiz gençlerin yuvasına dönüşmesi adalar ve ülke için çok önemli bir sorun ve tehdittir.  İstanbul ve Adalardaki duyarlı insanlarımız, Adalar’ın değerini bilen, Adaların geleceğini, Adalı gençlerin yarınını düşünen, eğitimi fevkalade önemseyen Adalılar ve Ada sevdalıları yine çarşı, ada halkı ve zanaatkarlarla  bütünleşerek Adalarda bilimsel ağırlıklı, çok değerli akademisyenlerin öncülük ettiği girişim grubu yeni, kalıcı, büyük ve alternatif bir eğitim programı sunuyor. Gençlerin daha okula başlarken ve yaz döneminde gastronomi, geriatri, su spor ve bilimleri alanlarında iş bulması mümkündür.

                                       (Prof. Dr. Semih Eryıldız)

ADALARIN TARİHİ MİSYONUNU YENİDEN CANLANDIRACAĞIZ

Türkiye’nin önde giden akademisyen, sanatçı ve yazarlarından bir grup, Adalar halkıyla birlikte, ülkeye örnek olacak bir dizi eğitim ve üretim kurumu, çok özel bir üniversite modeli kent enstitüleri  girişimini başlatmıştır. Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, doğal zenginlikleri ve tarihi mimari yapısıyla bir çekim alanı olan Adalar, eğitim alanında da alternatif olma yolundadır. Adalar esasen tarihi boyunca eğitimin merkezi ola gelmiştir; Türkiye ve dünyanın en ilginç kültür, bilgi eğitim birikiminin olduğu odaklardan biridir en üst, en kaliteli eğitim ancak en mümbit topraklardan çıkar. Doğu Roma’dan başlayarak, gerek Dünyanın en büyük imparatorluklarından birini kuran Osmanlı’nın, gerekse de Cumhuriyet’in en önemli siyaset, bilim ve kültür insanları bu topraklarda yaşadı. Adalar, böyle bir siyasi, felsefi, entelektüel, sanatsal birikiminin yeridir. Adalar, Bizans’tan bu yana manastır, medrese veya üniversite olarak zaten kullanılmış. Türkiye ve dünyanın ilk papaz okulu, ilk teknik üniversitesi (Mühendishane-i Bahri Hümayun) Heybeli’de kurulmuş. Türkiye Bilkent’ten sonra ikinci vakıf üniversitesinin temeli de  Büyükada’da atılmıştır. Çocukluğumuzda burada 7 kolej vardı ancak ne yazık ki şimdi geriye sadece 7 öğrencisi olan Rum Okulu kaldı.  Buradaki bilim, kültür sanat birikimi Cambridge Kasabası’nda ya da Oxford’da bile yoktur. Adaları bu tarihi misyonunun yeniden canlandırıp daha ileri aşamalarına kavuşturulacaktır.

Dünyada iyi bilinen Oxford, Cambridge, Weimar (Bauhaus) gibi eğitim kuruluşları; içinden çıktıkları kasabaların dokusunu koruyarak, köklü  eğitim kurumlarına dönüştürmüşler ve toplumsal, ekonomik, kültürel değer ve zenginliğe ulaşmışlardır.  Adalardaki insanlar; kültür ve sanat birikimi bu ve benzeri örneklerin başladığı noktaların kat be kat fevkindedir, doğru bir yola çıkılmıştır.

Adalar ilçesinde, İstanbul ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde ikamet eden  lise mezunu gençlere eğitim öğretim burs imkanı sağlanacak ve bu vesile ile Adaların ekonomik hayatı canlanacak maddi manevi olarak daha da zenginleştirilecektir, dolayısıyla iş ve istihdam imkanları oluşacaktır. İstanbul Adalar İlçemiz, kültür, sanat ve turizm faaliyetleri yoğunluğu ülkemizde birinci sırada yer almakta ve dünyada benzeri olmayan güzellikleriyle yaz aylarında günde bir milyondan fazla misafir ağırlamaktadır. Artan eğitim, öğretim, kültür, sanat ihtiyacı üretim içinde işbaşında eğitimle artacaktır.

BİRLİKTE ÜRETECEĞİZ, PAYLAŞACAĞIZ...

-ADAKADEMİ Adalı gençler için bir  “umut kapısı” olacak diyebilir miyiz?

 Kuruluş çalışmalarıyla ilkeler alanında yetkin, seçkin ve uzman öğretim kadrosu ile yüksek öğretim çağı gençliğinin her yıl artan sayıda tercih edecek nitelikli ve özgün bir yüksek öğrenim kurumu olarak öncü bir rol üstlenecektir.  ADAKADEMİ Adalı gençler için bir umut kapısı olmaktan çok somut bir düşünce ve emek bölüşecek bir ortaklık, bir meslek ve hizmet kapısı olarak görülecektir. Harmanda emeği olanların sofrada sözü olacaktır. Birlikte üretmeyi birlikte paylaşmayı yeniden hatırlayacağız.

-Yaklaşık iki yıldır, ADAKADEMİ Vakfı bünyesinde ekibinizle birlikte araştırmalar, çalışmalar yapıyorsunuz, ücretsiz kurslar veriyorsunuz. Kurumunuz  mahkeme tarafından resmen kabul edildiğine göre,  artık bir Meslek Yüksek Okulu misyonu ile  çalışabilecek misiniz?

Meslek Yüksek Okulu Çalışmalarına başlamak için önümüzde zor bir yol var; para ve güç sahiplerinin işini kolaylaştıran zorlu koşulları birlikte aşacağız. Dünyanın en bir düzine programı hazırdır. Ayrıca çok zengin çalışma programımız bu yıl gelişerek sürecektir. Örneğin “5 dil 5 meslek çalışmaları”mız var. Yaz okulumuzda 5 dilimiz var: Türkçe, Arapça, İngilizce, Ladino,  Rumca.

 5 beceri etkinlik ise; Tiyatro, Yaratıcı Yazarlık, Çocuklara Sanat, Emlak Değerlendirme yaz döneminde başlayıp  Eylül sonuna kadar sürmektedir. Güz döneminde  ikinci kura geçeceğiz.

Yaratıcı Yazarlık; Öykü, roman, senaryo yazarlık yöntemlerini ve tekniklerini öğreten  yazarlık atölyesi “Herkesin yazacak bir hikayesi” vardır sloganıyla yola çıkmaktadır. Çalışma her Pazartesi 19.30- 21.30’ da Büyükada Splendid Oteli toplantı salonunda yapılmaktadır.

Tiyatro Atölyesi; Katılımcıların tiyatro çalışmaları yoluyla eğlenceli bir şekilde yaratıcılık, kendini doğru ifade etme yetileri kazanacaktır. Bizimle birlikte tiyatronun yaratıcı ve iyileştirici gücünü hissetmek isteyen 16 yaş üstü herkes katılabilir.

 Çocuklarla Sanat Atölyesi: Çocukların sanat ve el becerilerini geliştirmek için yapılan heykel, resim, çizim, baskı ve obje yapımı sanatsal etkinliklerdir. Ayrıca, “Fotoğrafla Adalar Tanıtımı” etkinliğimiz başlıyor. Instagram fenomeni Balibey (Birol Bali) ile birlikte fotoğraf turu yapılarak Adalar fotoğraflarla keşfedilecek. Bu etkinliğe katılmak isteyenler yerini şimdiden ayırmalı.

Gayrimenkul uzmanlığı serftika programımız da var; MAVIA AKADEMİ 2009  Gayrimenkul Uzmanlığı Sertifika Programı 15-16/23-24/29-30 Eylül tarihlerinde altı hafta sonunu kapsayacaktır. Büyükada’da yatılı kalılancak ve sınav  Fatih  ilçesinde sözlü olarak yapılacaktır. Konusunda uzman eğitim kadrosuyla yapılacak olan program sonunda verilen sertifika Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olup tüm Türkiye’de geçerlidir. Serftika sahipleri gayrimenkul danışmanlık şirketlerinde, pazarlama şirketlerinde, emlak ofislerinde, gayrimenkul değerleme şirketlerinde çalışabilir ve kendi bürosunu açabilir. Kayıt yapmak isteyenler, 0212 532 5938- 0532 591 5020 telefon numaralarından bizimle irtibata geçebelirler.

BÖLÜMLER HAZIR...

-Kent Enstitüsü modeliyle yola çıkan ve aynı zamanda bir meslek yüksek okulu misyonuyla çalışmayı hak kazanan ADAKADEMİ ne tür programlar, bölümler olacak?

Başlangıçta; Aşçılık ve Hizmet, Deniz ve Liman İşletmeciliği, Dış Ticaret, Duysal Tasarım, Elektronörofizyoloji, Entas, İşletme Yönetimi, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Lojistik, Marina ve Yat İşletmeciliği, Mimari Restorasyon, Müzik, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Sahne ve Görsel Sanatları Teknolojisi, Spor Yönetimi, Sualtı Teknolojiler, Tak ve Takı, Tekstil ve Moda Tasarımı, Tiyatro, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenliği, Yaşlı Bakımı  programlarımız hazırdır.

Ancak kabul görmek için başlangıçta kırk milyon liralık malvarlığı zorunlu önkoşul olarak getirilmiştir. Elbirliğiyle bu güce vardığımız gün, resmi başvurularımızı başlatacağız. O zamana kadar diğer eğitim kuruluşları ile ortak girişimler yolları arayacağız.

-ADAKADEMİ’nin mekan (derslik) sorunu vardı. Bu sorunlar çözüldü mü?  

1 numaralı  binamız ada sevdalısı Ata’mızın İstanbul’a küstüğü zamanlarda bile ilgisini hiç eksik etmediği Kulübün eski binasıdır. Şimdi işgal altındadır.   Er  yada geç işgalden kurtulacak rektörlük binamız olacaktır.  2’incsi  Eryıldız binasıdır. Vakfın hem sosyal hem resmi kuruluşuna ev sahipliği yaparak görevini tamamlamıştır. 3’üncüsü  Mehmetçik 1 yapısıdır. Onu aldık; dünyanın en güzel eğitim mekanına dönüştüreceğiz.  Dil eğitimi veya akademik çalışmaların yanında, şiir, müzik, meşk, caz, tiyatro, söyleşi, toplumbilimleri ve felsefe kurumlaşması gibi çalışmalar bu mekanımızda yapılacak. 4’üncüsü Kınalıada Kulübü’müzün spor dalları için tahsisini kararlaştırdığı, bizlerin röleve ve planlamasını yaptığımız mekanlardır.  5’incisi   ve sonrası sizlerin eseri olacaktır. Vakfa mülk verenler aslında kendi soy adını vererek, yönetimini kendisi veya uygun gördüklerine tahsisli olarak yaparak, sonsuza kadar yaşatır.

-Akademisyen kadronuz da hazır mı?

Saygın ve nitelikli hoca kadromuzu oluşturduk. Eğitim Kadromuzun ilk öncüleri şu isimlerden oluşuyor: Besteci, kanun çalar, koro yönetmeni, Burgaz Adalı Prof. Ruhi Ayangil. Yeminli Mali Müşavir, Kınalı Adalı ve Kınalıada Su Sporları Kulübü Başkanı Prof. Dr. Emre Burçkin. Nöroşirurji Anabilim Dalı Başkanı, Heybeliadalı Prof. Dr. Zihni Sanus. Mimar, Akustik Uzmanı Okan Üniversitesi Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demet Eryıldız.  Dr. Kimya Mühendisi, Öğretim Görevlisi Meral Demirkan. Senarist-Yönetmen, Üniversite Öğretim görevlisi Handan Öztürk. Türkçe-Arapça Dil Eğitmeni, Üniversite Öğretim görevlisi Süleyman Sezer.   İngilizce Dil Eğitmeni, Üniversite Öğretim görevlisi Güneş Önel. Cam sanatçısı, Büyükadalı ve Tarihi Yarımadada Camhane Sanat Evi sahibi Yasemin Bakiri. Bilirkişi, İnşaat Mühendisi Harun Özüdoğru. Makina Mühendisi, İş İnsanı- Heybeliada Su Sporları Kulübü Kurucu Başkanı Selim Sohtorik.  Emekli Posta Müdürü Yılmaz Akbulut. esnaf. Kefalet Koop. Başkanı ve Esnaf Federasyonu Yöneticisi Yaşar Hangün.

-ADAKADEMİ öğrencilere, resmen kapılarını ne zaman açabilecek?

Adakademinin kapısı bir yıldır açıktır. İlgili kuruluşlar ve belediye ile birlikte Dil ve meslek eğitimleri kurslar, seminer ve konferanslarda devam eden yüzlerce adalıya sertifika verildi. Bu çalışmalar bütün hızıyla sürüyor ve sürecektir.

BÜYÜK ESERİMİZİ ÇALMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ

 -Hayatınızı eğitime adadınız. Çeşitli üniversitelerde  akademik hayatınız da sürüyor. Prof. Dr. Semih Eryıldız için Ada’da bilimsel çalışmaların önünü açmak, Ada’da “hoca” olmak nedir? Duygu ve düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Bizler 67’liyiz. Geçtiğimiz elli yılı aşan etkinliklerimizde ne planladıysak onları başardık. Ancak çoğu ürünü elimizde tutamadık. Elbette bir bölümünü karşıdan esen fırtınalar, ortamı basan faşist havalar yıktı. Ancak eserlerimizin önemli bir bölümünü ise bizlerin hatalarıyla dost sandıklarımız elimizden aldı. Akademik çalışmalarımızı, düşlerimizi, düşüncelerimizi, emeğimizi, ürünlerimizi, siyasetimizi, partimizi, vakıflarımızı, odalarımızı, kuruduğumuz okulları, kurumları kentleri kooperatifleri çaldılar. Önümüzdeki elli yılda son büyük eserimiz kent enstitülerinde o kadar dikkatli ve tedbirli olacağız ki bu son eserimizin çalınmasına, yıkılmasına izin vermeyeceğiz. ADAKADEMİ Adalarda elbirliğiyle kökleşecek ve gençlerin mekanı olacaktır.

ALMAK İÇİN DEĞİL; VERMEK İÇİN BURADAYIZ

-Son olarak,  Adalılara, Ada gençlerine nasıl bir çağrı yapmak istersiniz?

Vakıf bir dergah,  bir ocaktır; alma değil verme yeridir, hizmet ocağıdır. Yurdunu en çok seven, işini en iyi yapandır; Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz görünür rütbei aslı eserinde. ADAKADEMİ’de kimse ama hiç kimse bir şey kazanmak ve almak için durmaz, duramaz; hepimiz vermek için buradayız. Bu bir toplumcu projedir. Tek kazanacak olan, bireyler değil, hizmet edilecek toplumdur.Prof. Dr. Semih Eryıldız öncülüğünde 1 Nisan’da Adalar Belediyesi Meclis Salonu’nda ADAKADEMİ  Akademik Kurulu ve Danışma Kurulu  toplantısı  gerçekleştirildi. Genel Kurul Toplantısı ise Mayıs ayında yapılacak.

             ADAKADEMİ'ye gönül vermiş akademisyenler, öğretim görevlileri 1 Nisan'da Büyükada  idi...

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ile CHP Adalar İlçe Başkanı Kerem Tunç, yeni mekanlarına kavuşan ADAKADEMi emekçilerini tebrik ziyaretindeydi...

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.