• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

Adalar Beşiktaş seferleri derhal başlatılmalı!

Adalar Kent Konseyi Ulaşım Grubu, İBB’nin Adalıların görüş ve rızasını almadan kaldırdığı Adalar-Beşiktaş seferlerinin derhal yeniden başlatılmasını istedi.

Adalar Beşiktaş seferleri derhal başlatılmalı!

ADALAR GERÇEK / Adalar Kent Konseyi Ulaşım Grubu, Adalar - Beşiktaş vapur seferlerinin kaldırılmasını yazılı bir açıklama ile kınadı.  Açıklamanı tam metni şöyle:

“Adalar-Beşiktaş arasında yapılan Şehir Hatları seferleri, ‘yolcu sayısının azlığı’ yüzünden karsız olduğu gerekçesiyle, kış dönemi boyunca kaldırıldı. Bir kamu hizmeti olan vapur seferlerinin, karsız olduğu gerekçesi ile kaldırılması, temelden kabul edilemez bir uygulamadır. Öncelikle, İstanbul Adaları’nın ana kara ile ulaşımının sağlanması, 1945 yılından başlayarak devlete ve ardından da 2005 yılından başlayarak İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin tekeline verilmesi ve ticari kuruluşlar için lisans otoritesi olarak görevlendirilmesi nedeniyle, tartışılmaz bir kamu hizmetidir. O nedenle, bu hizmetin verilmesi, karlılık ölçüsü ile değerlendirilemez. Karlı olmasa da yapılmak zorundadır. Kaldı ki, rakamlar yolcu yetersizliği iddiasını doğrulamamaktadır.

Geçen yıl Beşiktaş-Adalar hattında yolcu sayıları Ocak’ta 2 bin 413, Şubat’ta 3 bin 14, Mart’ta 4 bin 280, Nisan’da 7 bin 578, Mayıs’ta 9 bin 677 kişi olmuştur. Adalar-Beşiktaş hattında ise Ocak’ta 4 bin 22, Şubat’ta 4 bin 897, Mart’ta 7 bin 473, Nisan’da 12 656, Mayıs’ta 13 bin 663 kişi olmuştur. Zaten kiralık özel küçük motorlarla yapılan bu seferlerin karsız olması mümkün değildir; olsa olsa tekne sahiplerine fahiş kar sağlayamamaktadır.

Bu rakamlar bir yandan yolcu yetersizliği iddiasının doğru olmadığını gösterirken, diğer yandan ise Adalıların bu seferlere ne kadar ciddi gereksinimi olduğunu ortaya koymaktadır.

Şehir Hatları İşletmesi’nin sahibi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Web Sayfasında, vizyon ve misyon bölümünde şu satırlar yer alıyor:

‘Belediyemiz hizmetlerin planlanmasında ve sunulmasında, katılımcı bir anlayışla ilgili tüm taraflar ile iletişim kurarak, paydaşlarıyla ortak bir eksende buluşup toplumsal diyalog, katkı ve sahiplenmenin sağlanmasını esas kabul eder.’

Eğer bu ifade göstermelik değilse, İBB’nin, Adalıların görüş ve rızasını almadan kaldırdığı Adalar-Beşiktaş seferlerinin derhal yeniden başlatılması gerekmektedir.”Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.