• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • HABERLER
  • ADALAR
  • Adalar Cemevi Başkanı: Mahkeme kararları derhal uygulanmalı!

Adalar Cemevi Başkanı: Mahkeme kararları derhal uygulanmalı!

Yargıtay, Cemevlerinin ibadethane olduğuna ve elektrik faturalarının devlet tarafından ödenmesi gerektiğine hükmetti. Kararı gazetemize değerlendiren Adalar Cemevi Başkanı Zeki Kaya, “Yargıtay ve AİHM kararlar derhal uygulanmalı” dedi.

Adalar Cemevi Başkanı: Mahkeme kararları derhal uygulanmalı!

ADALAR GERÇEK / Alevilerin, Cemevlerinin ibadethane kabul edilmesi için yürüttüğü hukuki çaba kapsamında, Cem Vakfı tarafından açılmış olan "aydınlatma giderlerinin devlet tarafından ödenmesi" davasında Yargıtay yerel mahkemenin Cem Vakfı lehine olan kararını onadı. Böylelikle Yargıtay Cemevlerinin ibadethane olduğuna ve elektrik faturalarının devlet tarafından ödenmesi gerektiğine hükmetmiş oldu. Gazetemize konuşan Adalar Cemevi Başkanı Zeki Kaya, “Yargıtay ve AİHM kararlar derhal uygulanmalı” dedi.

Yargıtay, BEDAŞ’ın fatura ödemeyen cemevine açtığı davayı reddeden mahkeme kararını onadı. Düzeltme aşamasında bulunan karar kesinleşirse cemevleri elektrik faturası ödeme yükümlülüğünden kurtulmuş olacak. Yargıtay, Cem Vakfı’nın açtığı davada, 2015’te cemevlerinin ibadethane olduğuna hükmetmişti.

Cem Vakfı avukatı Ulaş Cam’ın anlatımına göre hukuki süreç şöyle gelişti: Cemevlerinin ibadethane sayılması ve elektrik giderlerinin devlet tarafından karşılanması için düzenleme talep eden vakıf, faturaları ödemedi. Bunun üzerine BEDAŞ icra takibi başlattı. Vakıf itiraz etti. Akabinde BEDAŞ itirazın iptali için dava açtı. Bu davalar 2012’de vakfın aleyhine sonuçlandı ve BEDAŞ yönünden tahsilat kararı çıktı. AİHM’in 2014 yılında cemevleri lehine aldığı kararın ardından Yargıtay mahkeme kararını bozdu. Mahkeme dosyaları yeniden ele aldı ve bu kez BEDAŞ’ın açtığı davaya reddetti. BEDAŞ kararı temyiz etti. Dosya tekrar Yargıtay’a gitti ve BEDAŞ’ın aleyhine karar onadı.

“DEVLET DÜZENLEME YAPMALI”

Avukat Ulaş Cam davanın olası sonuçlarına ilişkin şunları söyledi: “Yargıtay kararı bu şekilde kesinleşecek gibi görünüyor. Bu kararın kesinleşmesinden sonra artık elektrik faturası ödeme yükümlülüğü tamamen ortadan kalkmış olacak. Çünkü elektrik kuruluşları icra takipleri yaptıklarında ya da dava açtıklarında önlerine bu karar çıkacak. Dolayısıyla hem davayı kaybedecek, hem vekalet ücreti ödeyecekler, bir sürü masraf yapacaklar. Bu durumdan çıkış adına tek şey, devletin cemevlerinin ibadethane olduğuna ilişkin düzenleme yapmasıdır. Bu aşamada önemli bir karar, uzun zamandır bunun peşindeydik. Beklentimiz bundan sonrası adına yasal düzenleme. Yasal düzenleme olursa hepimiz adına olumlu bir gelişme olur.”

ADALAR CEMEVİ BAŞKANI: KARAR DERHAL UYGULANMALI

Konuya ilişkin gazetemize konuşan  Adalar Cemevi (Adalar Cumhuriyet Eğitim ve Kültür Vakfı)   Başkanı Zeki Kaya,  Cemevlerinin “ibadethane” sayılıp sayılmayacağı tartışmasına artık son verilmesi, devletin tüm inançlar karşısında tarafsız olması gerektiğini söyledi.  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının bağlayıcı kararlar olduğuna dikkat çeken  Kaya, elektrik faturası davasının  Cem Vakfı lehine gelişmesi kararını da “Bu olumlu kararlar yeni değil. Daha önce de benzer kararlar alınmıştı. Özellikle AİHM kararları oldukça önemliydi.  Siyasi iktidar  mahkeme kararlarını dikkate almalı, Yargıtay ve AİHM kararları  derhal uygulanmalıdır” sözleriyle değerlendirdi.

"Cem Evlerinin İbadethane Olarak Kabul Edilmesi" hakkındaki teklif  Adalar Belediyesi Meclisi’nde 2015 yılı Şubat ayında oy çokluğu ile kabul edilmişti.