• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • HABERLER
  • ADALAR
  • Adalar Çocuk Orkestrası'na destek için iki muhteşem konser!

Adalar Çocuk Orkestrası'na destek için iki muhteşem konser!

İngiliz Purcell Genç Müzisyenler Okulu ve Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Adalar Çocuk Orkestrası’na destek için muhteşem iki konser verdi.

Adalar Çocuk Orkestrası'na destek için iki muhteşem konser!

ADALAR GERÇEK / İngiliz Şef Dr. James Ross yönetimindeki İngiliz Purcell Genç Müzisyenler Okulu ve ünlü şef Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Adalar Çocuk Orkestrası destek sağlamak için Büyükada’da üç gün süren müzik kampı ve iki konser düzenledi.

Konserlerden ilki 29 Eylül akşamı Heybeliada Ruhban Okulu’nda verildi.  Adalar Çocuk Orkestrasına destek için gerçekleşen konseri izleyenler arasında Avrupa Birliği  (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ile eşi Marilena Georgiadou Berger ve Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz de vardı. İkinci konser ise 30 Eylül’de Büyükada Anadolu Kulübü’nde düzenlendi.  Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç'ın aralarında olduğu yerel yöneticiler, akademisyenler ve sanat çevresinden büyük katılımın gerçekleştiği her iki konserde çocuk ve genç müzisyenler dakikalarca alkışlandı.

Konser öncesi bir konuşma yapan Berger, genç müzisyenlerin yetişmesini amaçlayan projenin gerçekleşmesinde katkısı olan Adalar Kent Konseyi ve üç günlük etkinliğe ev sahipliği yapan Adalar ve Kartal belediyelerine misafirperverlikleri için teşekkür etti.

PROF. ÖZBEK’TEN İMECE VURGUSU

Adalar Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Özbek de konser sonrası yaptığı konuşmada birlikte iş yapmanın önemini vurguladı:

“Muhteşem müziği sizinle birlikte dinledik Bu değerli genç sanatçılara canı gönülden teşekkür ediyorum; iyi ki varlar. Biz bu etkinliği oluşturmaya çalışırken ilgili temas edebileceğimiz her türlü kuruluştan destek aldık, hepsine çok teşekkür ediyoruz. Bu anlamda tam bir imecedir. Hiçbir finansal desteği yoktur. Değerli dostlarımın kendi katkılarıyla oluşmuş bir projedir. Akılla desteklenen hayaller gerçekleşebilir, görebiliyoruz. Dolasıyla bu hayali başlatan Pınar Satıoğlu,  Adalar Çocuk Orkestrası projenin fikir annesidir.  Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu başkanımız Nezih Bayraktar’a ve tüm çalışma grubu üyelerine çok teşekkür ederim.”

Şef Dr.James Ross da konuşmasında, üç günlük etkinliğe katkısı olan kişi ve kurumlara teşekkürlerini sundu:

“Bu projenin gerçekleşmesini sağlayan Adalar Kent konseyine, ana sponsor Kartal Belediyesi’ne, Ada içi her türlü lojistik destekleri için Adalar Belediyesi’ne, konser salonu olarak mekanlarını açan Heybeliada Ruhban Okulu’na ve Büyükada Anadolu Kulübü’ne, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası şefi Cem Mansur ve Orkestra üyelerine, Purcell Genç Müzisyenler okulu yönetici ve öğrencilerine, Commonwealth Resounds Vakfı kurucusu ve başkanı Alison Cox’a çok ederim.”

COX: GURUR DUYUYORUZ

Commonwealth Resounds Vakfı Kurucusu ve Başkanı Alison Cox de yaptığı konuşmada genç müzisyenlerden gurur duyduğunu ifade etti:

“Bu projeyi destekledikleri için Adalar Kent Konseyine en içten sevgilerimi iletiyorum. Bizim bu projede en çok keyif aldığımız konulardan biri Purcell Genç Müzisyenler Okulu ve Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası öğrencileri çok kısa sürede bir araya gelip sahnede çok iyi müzik yaptılar, aynı zaman da hayatları boyunca bir arkadaşlık dostluk inşa ettiler. Müzisyenlerimiz birlikte aynı zamanda Adalar Çocuk Orkestrasının küçük müzisyenlerine 3 gündür eğitim veriyorlar. Bugün son günde sadece Adalar Çocuk orkestrası için, Purcell Genç Müzisyenler Okulundan Joshua Mock tarafından kompozitörlüğü yapılmış olan ‘’Elmaların Yongası’ adlı  türküyü orkestra olarak ilk defa seslendirdiler. O yüzden gurur duyuyoruz.”

GENÇ MÜZİSYENLER: BURADA OLMAKTAN BÜYÜK KEYİF ALDIK

Genç müzisyenlerle de konuşma fırsatı yakaladık.

Purcell Genç Müzisyenler Okulu 10.  sınıf öğrencisi Aslı Emre, birinci sanat dalı piyano bölümünde piyano ve kompozitörlük okuyor. Okullarında tüm öğrencilerin beste yapmak için eğitim gördüğünü söyleyen Emre, Adalar Çocuk Orkestrası’nın  müzik kalitelerinin çok yüksek olduğunu,  müzik okuluna gitmemelerine rağmen algılarının da ilgilerinin de fazlasıyla iyi olduğunu, verilen komutları çabuk kavrayıp, uyum sağlamakta çok başarılı olduklarını dile getirdi. İleride çok daha büyük başarılara ulaşabilecekleri kanaatinde olduğunu da.

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası üyesi /Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı 10.  sınıf öğrencisi Yasemin Sansı da, kendi okulundaki eğitimin İngiltere'deki eğitimle eşit düzeyde olduğunu gözlemlediğini ve Ada’daki bu üç günün çok değerli olduğunu, Adalar Çocuk Orkestrası’yla kamp sırasında geçirilen zamandan büyük keyif aldıklarını ifade etti.

“GELECEĞİMİ GÖRDÜM…”

Adalar Çocuk Orkestrası’nda viyola çalan Gizem Coşar da “Bu üç günlük müzik kampında hayallerimin ötesini ve geleceğimi gördüm. İyi ki Adalılar Çocuk Orkestrasına katılmışım” sözleriyle orkestrada yer almaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Adalar Çocuk Orkestrası’nda keman çalan Gülay ve Nilay Kayaoglu kardeşler de konser de duygu ve heyecanlarını şu sözlerle ifade ettiler:

“Gördüğümüz öğrenciler şaşkınlık vericiydiler. Hangi eseri söyleseler onu çalabiliyorlardı. Çalarken zorlanmadıkları gibi eğlendiklerini de görüyorduk.  Bize öyle ilginç şeyler öğrettiler ki hepsi heyecan vericiydi. Adalar Çocuk Orkestrası olarak birbirimizi hayranlıkla izlerken gözlemliyorduk.  Provalara, bugün ne yaşayacağız merakı ile katıldık.”

Adalar Çocuk Orkestrası’nın üyesi 8-14 yaş arası, 40 üyesi 3 gün buyunca gerçekleştirilen müzik kampından çok mutlu ayrıldılar.

ADALAR ÇOCUK ORKESTRASI HAKKINDA

Adalar Kent Konseyi'nin projesi olan Adalar Çocuk Orkestrası; Adalar Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu tarafından, Adalar Kaymakamlığı, Adalar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Adalar Halk Eğitim Müdürlüğü’nün destekleriyle kuruldu.

Orkestra şefi, eğitmen ve repertuar desteği, Haziran 2016'da Barış için Müzik Vakfı ile yapılan  protokol çerçevesinde Barış için Müzik Vakfı tarafından verilmektedir. 4 Kasım 2016 tarihinde, Adalar Kent Konseyi Eğitim Grubu’nun sağladığı enstrümanlar istekli çocuklara dağıtılmış ve orkestra çalışmalarına  8-14 yaş arasında 25 çocukla başlamıştır. Orkestra bugün 60 genç yetenekle çalışmalarına devam etmektedir.

Adalar Çocuk Orkestrası'nı facebook hesabından takip edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/adalarcocukorkestasi/

 

Haber Videosu
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.