• Dolar döviz kuru 5.3469
  • Euro döviz kuru 6.0838
  • HABERLER
  • ADALAR
  • Adalar, Cumhuriyet Bayramı'nı büyük bir coşku ile kutladı...

Adalar, Cumhuriyet Bayramı'nı büyük bir coşku ile kutladı...

Adalar Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Ada halkı büyük bir katılım gösterdi. Coşkunun hakim olduğu gecede Ada halkına seslenen Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Atatürk’ün armağanı olan Cumhuriyet’in tehlike altında olduğuna dikkat çekti ve Ada halkını Cumhuriyet'e sahip çıkmaya çağırdı.

Adalar, Cumhuriyet Bayramı'nı büyük bir coşku ile kutladı...

ADALAR GERÇEK/ 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Adalar Belediyesi tarafından düzenlenen büyük bir buluşma ile kutlandı.  Büyükada’da yapılan kutlamalara Adalar halkının zorluk çekmeden katılması için, Adalar Belediyesi  adalar arası ücretsiz tekne kaldırdı. Sırasıyla Kınalıada, Burgazada ve Heybeliada’dan kalkan teknelere Belediye Başkanı Atilla Aytaç  eşlik etti. Aytaç, hem tekneye binen konuklarını ağırladı, hem de gittiği her adada  halkla birlikte Atatürk büstlerine çelenk sundu.

Saat 19.30’da Büyükada Saat Kulesi Meydanı’nda  başlayan  ve fener alayı ile devam eden yürüyüşe   7’den 70’e herkes katıldı. Kimisi Türk Bayrağı ve Atatürk posteri taşıdı, kimisi meşale...  “Yaşasın Cumhuriyet!”, “Yaşasın laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti!” sloganlarının atıldığı yürüyüş kortejine Belediye Başkanı Atilla Aytaç ile CHP’li Belediye Meclis Üyeleri ve  Kerem Tunç’un başkanlığındaki CHP Adalar İlçe Örgütü öncülük etti. Yürüyüşe katılamayanlar ise evlerinin, iş yerlerinin pencerelerinden, kapı önlerinden alkışlar ve ıslıklarla  coşkularını dile getirdiler. Belediye Başkanı Aytaç,  kendilerine destek veren Ada halkını tek tek selamladı...

Adalılar, Büyükada Çınar Meydanı ve Çarşı’da yaptıkları yürüyüşün ardından Büyükada Atatürk Meydanı’nda kurulan platform etrafında toplandılar. Başkan Aytaç, meydana kurulan platforma çıkarak Adalar halkının Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı ve günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

AYTAÇ, MEYDANDAN SESLENDİ: CUMHURİYET'E SONUNA KADAR SAHİP ÇIKACAĞIZ!

“Sayın yurttaşlarım, sevgili Adalılar, hepinizi, sevgiyle ve saygı ile selamlıyorum. Bugün 29 Ekim 2018, Bayramlarımızın en büyüğü, en değerlisi ve de en anlamlısı olan Cumhuriyet Bayramımızı kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz” sözleriyle konuşmasına başlayan Aytaç, herkesi Atatürk’ün emaneti olan Cumhuriyet’e sahip çıkmaya çağırdı:

“Cumhuriyet denince aklımıza öncelikle büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk gelir. O’nun gerçekleştirdiği Bağımsızlık mücadelesi ve Ulusal Kurtuluş Savaşı ile Lozan Antlaşması ile Cumhuriyet ile Aydınlanma Devrimleriyle, Demokrasiyle ve Çağdaşlaşma Yürüyüşüyle elde edilmiş olan demokratik kazanımlarımızın tümüne sahip çıkarak, onları yaşatmalıyız. Ancak bu şekilde, bu değerleri bizlere emanet etmiş olan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere onunla birlikte özveriyle çaba sarf etmiş olanlara ve canları pahasına mücadele vermiş olan kahramanlarımıza minnet ve şükran duygularımızı sunarak, ruhlarını şad edebiliriz.

Mustafa Kemal Atatürk’ ün geliştirdiği düşünce yani, Türk Devrimi’nin ideolojisi; dogmalara değil akla ve bilime dayanır. Çağdaş gelişmelere ve gereksinimlere göre; Kurucu İrade doğrultusunda, sürekli kendisini geliştirerek yenileme kapasitesine sahiptir. Mustafa Kemal Atatürk’ ü çağdaşı olan dünya liderlerden ayıran temel farklılık da budur. O, hala dünyanın her tarafında unutulmamış ve unutulmayacak büyük bir Dünya Lideri olarak saygıyla anılmaktadır ve daha nice yıllar saygıyla anılacaktır.”

ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

Atilla Aytaç’ın önemli mesajları da vardı.  O önemli konuşmanın satır başları şöyle:

“Mustafa Kemal Atatürk; Türkiye için Aydınlanma Devrimini gerçekleştirerek, ülkemize ve ulusumuza çağdaşlaşma doğrultusunda yüz yıllık bir sıçrama yapabilme olanağını sağlamıştır. Türkiye bu sayede, Anayasamızda da belirtildiği gibi, Hukukun Üstünlüğü’ne ve Kuvvetler ayrılığı İlkesi’ne dayalı, Demokratik, Laik ve Sosyal Hukuk Devleti’ne kavuşabilmiş ve dünyada saygınlık kazanan bir konuma erişebilmiştir. Ama ne yazıktır ki, Devletimizin Demokratik ve Çağdaş nitelikleri son yıllarda zedelenmiştir. Ben Adalar Belediye Başkanıyım. Oylarıyla beni bu göreve getiren Adalar halkına karşı iki türlü sorumluluklarım vardır. Birincisi görevim dolayısıyla taşıdığım sorumluluk. İkincisi de Milli İrade’nin parçası olan Adalar’da yaşayanların şikâyetlerini ve beklentilerini de fırsat buldukça ilgililere aktarmaktır. Bu sorumluluk içerisinde gerçekleri cesaretle ortaya koyarak yanlışlıkların düzeltilmesi konusunda ilgililere yardımcı olmak gerekir.

Bu çerçevede, Cumhuriyetimizin 95.yıl dönümü töreninde, Cumhuriyetimizle ilgili öz eleştiri mantığı ve şeffaflık içinde halkımızın başlıca şikayetlerinden ve beklentilerinden bir bölümünü, bu kürsüden ifade etmeyi uygun ve yararlı buluyorum” diyen Aytaç,  Cumhuriyeti tehlikeye sokan mevcut sorunları şöyle sıraladı.

*Yurdumuz, Ulusumuz, Demokrasimiz, Çağdaşlaşma Yürüyüşümüz ve rejimimiz için, “ Milli Birlik, Hukuk, Ekonomi, Sosyal Devlet, Laiklik ve Dış Politika” konularında yapılan ve yapılmakta olan, üzücü ve yanlış uygulamalar düzeltilmeli ve oluşan tehlikeler, ortadan kaldırılmalıdır.

*Ötekileştirme ve olumsuz algı yaratma yöntemleriyle, halkımızı bilerek yanıltanlara ve kutuplaştıranlara, fırsat verilmemelidir.

*Yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını ortadan kaldırarak, hak ve adalet duygularını yok ederek yurttaşlarımıza haksızlık yaparak zulüm uygulanmamalıdır.

*Ekonomik krize neden olan yanlış politikalar düzeltilmelidir.

*Rant Ekonomisi yerine Üretim Ekonomisi desteklenmelidir.

*Yolsuzluklar mutlak olarak önlenmelidir.

*Kamu kaynaklarını kötüye kullananlar cezalandırılmalıdır.

*Gelir dağılımındaki aşırı dengesizlik giderilmelidir.

*Yoksulluk ve Açlık kesinlikle önlenmelidir.

*İşsizlik oranı hızlı bir tempo ile azaltılmalıdır.

*Müslümanlık kalkan yapılarak sahte bir “Müslümanlık – Laiklik” karşıtlığı yaratılması önlenmelidir.

*Dinimizin; siyaset, ticaret ve çeşitli biçimlerde örgütlenmek için kullanılması, kesin olarak yasaklanmalıdır.

*Devletin içine tarikatçı ve cemaatçi kadroların yerleştirilmesine son verilerek yeni paralel yapıların oluşması engellenmelidir.

*Dış Politika da “Yurtta Barış – Dünyada Barış” ilkesine dönülmelidir.”

Başkan Aytaç,"Sayın Konuklar, Sevgili Adalılar, Bir yıl sonra 29 Ekim 2019 da Cumhuriyetimizin 96, yılında yapılacak kutlama töreninin, Cumhuriyetimiz adına daha olumlu bir ortanda olmamız dileğiyle hepinizi bir kez daha saygı ile selamlıyorum” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı. Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç’ın bu önemli konuşması meydanı dolduran insanlar tarafından dakikalarca alkışlandı. 

TÜRK HALK HALK MÜZİĞİ KOROSU SAHNE ALDI, HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ YAPILDI...

Adalar’da Cumhuriyet coşkusu gece geç saatlere kadar sürdü. Şef Orhan Yazar yönetimindeki Adalar Belediyesi  Türk Halk Müziği Korosu’nun muhteşem konserinin ardından havai fişek gösterisi yapıldı. Atatürk Meydanı ve Büyükada İskelesi renkli görüntülere sahne oldu....

   CHP Adalar İlçe Başkanı Kerem Tunç meşale taşırken...

 

Fotoğraflar: Haldun Batukan Yaşar- Atahan Özkanlı

 

Haber Videosu
HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.