• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

Adalar Mehmet Bölük’ü unutmadı

Cumhuriyet Halk Partili, mimar, gazeteci-yazar Mehmet Bölük, ölümünün onuncu yılında Büyükada’da yapılan etkinlikle anıldı…

Adalar Mehmet Bölük’ü unutmadı

ADALAR GERÇEK / Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Örgütü ve CHP Adalar İlçe Örgütü, 2007’de kaybettikleri Mehmet Bölük’ü yaptıkları etkinliklerle bir kez daha andılar. İlk anma, Karacaahmet Mezarlığı'nda Bölük’ün kabri başında yapıldı. İkinci anma da Büyükada’da, Mehmet Bölük Kültür Sanat Parkı’nda düzenlendi.

DELİPINAR: DURUŞUNDAN TAVİZ VERMEDİ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan anmada, partililerin ve arkadaşlarının Mehmet Bölük'e olan duygu ve anılarını paylaşmasıyla devam etti. CHP Adalar İlçe Başkanı Hıdır Delipınar, yaptığı konuşmada, “Mehmet Bölük dürüst kişiliği ve temiz siyasetiyle Adalarımızda sevilip sayılıyordu. AKP’ye tavrı nedeniyle hedef gösterildi, mahkeme kapılarında süründürülmek istendi.  Ancak tüm saldırılara rağmen O, dik duruşundan taviz vermedi. Onun siyasi duruşunu, aynı siyasi çizgide olan arkadaşları olarak sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

AYTAÇ: YOLSUZLUKLARI GÜN IŞIĞINA ÇIKARDI

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç da, Mehmet Bölük’ün hem meslek hayatında hem de siyasette daima ilkeli ve dürüst olduğunu anlattı:

“Mehmet Bölük, mensubu olduğum Cumhuriyet Halk Partisi'nin çok değerli onurlu bir üyesi ve yöneticiydi. CHP Adalar gençlik kolu başkanlığı, İlçe başkanlığı ve İstanbul il başkanlığı görevlerini başarıyla yürütmüştür. Bir dönem İBB Başkanı Prof. Dr. Nurettin Sözen’in imar işleri danışmanlığını da yapmıştır. Onu unutulmaz kılan, bu hizmetlerinin yanında dürüst, ilkeli, kararlı, tutarlı, cesur, mücadeleci bir çağdaş kimliğe sahip olmasıdır.

Cumhuriyet Halk Partili kimliğine ve belediyecilik deneyimine dayanarak CHP  İstanbul İl Başkanlığı sorumluluğu ile, Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni mercek altına almıştır. O dönem İBB’deki olumsuz gelişmeleri, rejim karşıtı örgütlenmeleri, kötü ve yanlış yönetimi, yolsuzlukları günışığına çıkarmak için büyük çabalar sarf etmiştir.”

Mehmet Bölük’ün yaşamını yitirdiği esrarengiz trafik kazasını hatırlatan Aytaç,  “Şaibeli o kazayı da, arkadaşımız, kardeşimiz Mehmet Bölük’ü de asla unutmayacağız” dedi.

TÜFEKÇİ: SIRA DIŞI BİR BAŞKANDI

Mehmet Bölük’ün Adalı arkadaşı Deniz Tüfekçi de bir konuşma yaptı. “Mehmet Bölük’le ilkin lisede sıra arkadaşıydık, ardından da CHP gençlik kollarında birlikte yer aldık. O hep ileriyi görürdü, ileriye adım atardı…” dedi.  Bölük’ün Ada siyasetindeki rolünü de hatırlatan Tüfekçi, “Mehmet, Adalarımızdaki gençliğe sahip çıktı. Ada gençliğini sol, sosyal demokrat bir örgütlenme içine soktu. Hayatı boyunca çok çabaladı, çok çalıştı… İstanbul’da sıra dışı bir başkanlık yaptı.  Bütün meslek gruplarıyla, bütün kesimlerle bir araya gelerek halkçı bir idealin nasıl hayata geçirileceğini hepimize gösterdi” diyen Tüfekçi, dönemin CHP genel başkanını Mehmet Bölük’e sahip çıkmamakla suçladı.

CANPOLAT: İL BİNAMIZA MEHMET BÖLÜK İSMİNİ VERECEĞİZ

Konuşmacılar arasında CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat da vardı. Canpolat, “ Mehmet Bölük’ün o dönem yürüttüğü mücadeleyi yürütmüş olsaydık, bugün AKP iktidarda olmazdı. Mehmet yolsuzluklara karşı mücadele etti, belgeledi ve mahkûm etti. Mücadelesinde dönem dönem tek başına kaldı. Ama onu yalnız bırakmayan arkadaşları, yoldaşları hep vardı. Mehmet’i mücadelemizde örnek alarak, Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkmaya ve yaşatmaya devam edeceğiz” dedi ve ekledi: Yeni yapılan CHP il binamıza Mehmet Bölük adını vececeğiz."

BİÇER: MEHMET’E SAHİP ÇIKILMADI

Törenin sunumunu yapan CHP'li Kazım Biçer de Mehmet Bölük’le bir anısını paylaştı.

“Mehmet Bölük’ü son kez vapurda gördüğümde üzerinde siyah ceketi ve bej pantolonu vardı. O toz kondurmayacak kadar çok sevdiği ceketi alışılmamış bir şekilde tozluydu. ‘Mehmet’cim nedir bu durum?’ diye sordum.  ‘Yazmış olduğum kitaplardan dolayı davalı duruma düştüm ve hukukçu bulamadım’ dedi. Mehmet yalnız bırakıldı, dönemin CHP genel başkanı ona sahip çıkmadı.”

Mehmet Bölük’ün yakınları, arkadaşları, yoldaşları, CHP İl ve Adalar İlçe yönetiminin katıldığı  Anma töreni, Grup Yorum Halk Korosu Üyesi Deniz İnal’ın dinletisi ile sona erdi. İnal, Zülfü Livaneli’nin “Yiğidim Aslanım” türküsünü Mehmet Bölük için söyledi.

MÜCADELEYE ADANMIŞ BİR HAYAT

1954 yılında Fatsa’da doğmuştur. Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu. Bölük, mesleğinin yanı sıra gazetecilik yaptı, kitaplar yazdı, siyasette aktif rol aldı. 1972’den itibaren Cumhuriyet Halk Partisi’nin tüm mahalle-ilçe-örgüt kademelerinde çalıştı. 1976-1978 Vatan Gazetesinde muhabirlik yaptı. Her ne kadar Fatsa doğumlu olsa da kendini hep Adalı olarak gördü,  hayatını Adalar’a adadı. CHP Adalar Gençlik Kolu ve İlçe Başkanlığı yaptı. “Adalarda Gerçek” gazetesini çıkardı.  1999-2000 yılları arasında ise CHP İstanbul İl Başkanlığı yaptı.

Mehmet Bölük,  30 Eylül 1999’da www.yolsuzluk.org sitesini kurarak, yolsuzlukları internetten yayınladı. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ndeki ve Belediye İktisadi Teşekküllerindeki (BİT) yolsuzlukları kamuoyuna ve yargıya taşıdı.

Mimarlık bürosu olan ancak AKP’ye yönelik tavrı nedeniyle birçok işinin Belediyeden geçmemesi nedeniyle sıkıntılı bir dönem yaşayan Bölük, Ukrayna’da yakın dostu müteahhit Hüseyin Yüzbaşıoğlu ile birlikte bir konut projesini gerçekleştirmeye başlamışlardı.

Bölük, 13 Haziran 2007’de Ukrayna’da geçirdiği bir trafik kazası nedeniyle hayatını kaybetti. Mehmet Bölük, ölümünden üç yıl önce eşi Neslihan’ı kaybetmişti, acısı sürüyordu.

DİK DURUŞU İKTİDARI RAHATSIZ ETTİ

Mehmet Bölük, sivil hayatında da siyasi hayatında da çok sevildi, sayıldı. İdealistliği ve dürüstlüğüyle halkın gönlünde taht kurdu. Yanlış olana karşı mücadele etmeyi yaşamı boyunca kendine rehber edindi. Cesur ve kararlı duruşuyla iktidarı hep rahatsız etti. Yazdığı kitaplar ve mahkemelere taşıdığı yolsuzluklar nedeniyle bazı çevrelerin hedefi durumuna geldi.

Bölük, siyasi hayatını ve iş hayatını hep ayrı tuttu. Hiçbir menfaat gözetmeksizin mesleğini yapmaya çalıştı. İstanbul CHP İl Başkanlığını yaptığı dönemlerde ve tüm siyasi hayatı boyunca, mimar olduğu halde belediyelerden gelen iş tekliflerini şaibeli olur diyerek, kabul etmeyecek kadar dürüsttü.  CHP İl binasının kirasının ödenmesinde güçlük çekildiği dönemlerde bile, partili belediye başkanları dahil hiç kimseden bağış alınmaması yönünde karar aldı.  

Onurlu duruşu nedeniyle parti içinde ve tüm yaşamında saygın bir yer edindi.

Kitapları gündem yarattı

CHP İstanbul İl Başkanlığı döneminde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki birçok yolsuzluğu gündeme getiren, olayın soruşturulmasını ve mahkemeye taşınmasını sağlayan Mehmet Bölük yaşadıklarını da üç ayrı kitapta topladı:

“Fazilet’in İstanbul Asalakları; BİT’ler”

“El Tayyip Nasıl Umut Oldu “

“El Tayyip Rüzgârdan Kasırga’ya”

Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı döneminden başbakanlığının ilk yıllarına kadar olan dönemdeki yolsuzlukları ve AKP kadrolaşmasını anlatan kitapları Türkiye gündemine oturdu.

 HABERE AİT RESİMLER

Etiketler: