• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

Adaların mimari mirası için bir araya geldiler

Mimarlar, akademisyenler ve yerel yöneticiler  Adalar’daki mimari mirasın korunması ve sürdürülmesi için bir araya geldiler. Adalar Kent Konseyi Mimarlık ve Şehircilik Çalışma Grubu Başkanı  Prof. Dr. Ayşe Şentürer, “Amacımız bu değerli mirasın korunmasını ve sürdürülmesini sağlamak” dedi.  Çalıştaya katılan Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ise,  AKP Hükümetinin 24 Haziran seçimi yatırımı olarak yasallaştırdığı  ‘imar affı’na dikkat çekti.

Adaların mimari mirası için bir araya geldiler

ADALAR GERÇEK/ Adalar Kent Konseyi Mimarlık ve Şehircilik Çalışma Grubu, 5-6 Mayıs tarihlerinde, ''Adalardaki Mimari Miras ve Niteliğin Korunma ve Sürdürülmesi İçin Notlar'' başlıklı bir çalıştay düzenledi. Prof. Dr. Ayşe Şentürer’ in  başkanlığında gerçekleştirilen çalıştaya Büyükada Anadolu Kulübü ev sahipliği yaptı.  Adalarda modern mimarlık adına yapılan çalışmaların bir arada ele alındığı çalıştayda, Adaların modern mimarlık adına  büyük bir hazine olduğu ve bunların korunması gerektiğinin altı çizildi.

PROF. ŞENTÜRER: ADALARIMIZ DEĞERLİ BİR MİMARİ MIRASA SAHİP,  KORUYALIM

İstanbul Teknik Üniveritesi Teknik Bilimler Fakültesinde öğretim görevlisi, mimar ve aynı zamanda Adalar Kent Konseyi Mimarlık ve Şehircilik Çalışma Grubu’nun Başkanı olan Prof. Dr. Ayşe Şentürer toplantının açış konuşmasını  yaptı.

Prof. Şentürer, “Adalar Kent Konseyi Mimarlık ve Şehircilik Çalışma Grubu’nu kurduğumuzda hedefimiz,  Adalarımızın mimarı mirasının korunması ve sürdürülmesi idi.  Özellikle Adalarda var olan olumlu niteliklerin arttırılması yönünde ne yapılabilir sorusuyla başlamıştık. Bugün itibariyle bu nitelikle ilgili bir çalıştay yapma noktasına geldik” dedi.

Adaların  çok  değerli bir mimari yapıya sahip olduğuna dikkat çeken Şentürer, “Bu yapıların bir kısmı yüzyıl öncesinin binaları. Gözümüzün alışkın olmadığı bir dönemin binaları yani.  Oysa son yüz yıl içinde ‘modern mimarlık’ olarak tarif ettiğimiz çok önemli bir mimarlık pratiği dönemi de var. Bu mimariye yönelik kayıtlar zayıf ve bu mimari miras kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya” dedi ve ekledi: “Ekibimizin çoğunluğu adalı akademisyenlerden oluşuyor.  Bu bizim için bir avantaj.  Adaların mimari mirasının ve niteliğinin korunması ve sürdürülmesi  için ciddi bir akademik çalışma yapıyoruz. Çalıştayımızdan sonra notlarımızı, raporlarımızı  ilgili tüm kurumlara  ileteceğiz.”

​Adalar Belediye  Başkanı Atilla Aytaç’ın da katıldığı çalıştayda genç mimarlar  Adalarda yürüttükleri nitelikli projelerini  sunumlarla anlattılar. Sunumların ardından Başkan Aytaç bir konuşma yaptı.

AYTAÇ:  AKP’NİN İMAR AFFI ADALAR İÇİN TEHLİKE DEMEKTİR

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, yaptığı konuşmada  AKP Hükümetinin 24 Haziran seçimi yatırımı olarak jet hızıyla Meclis'ten geçirdiği   ‘imar affı’na dikkat çekti.  “Siyasi iktidar  gider ayak geçmiş İmar suçlarını örtbas etmek adına bir İmar Affı çıkarıyor” diyen Aytaç, Adalar’ın da bu yasal düzenlemeden olumsuz etkileneceğinin altını çizdi. 

Başkan Aytaç , “‘İmar Barışı' adı altında çıkardıkları yasanın  bugüne kadar  İstanbul'da yaptıkları tüm İmar kötülüklerinin affı olacak. Aynı zamanda Adalarımıza da yapılan büyük bir kötülük olacak. Şu anda da  Adalar'da büyük bir kaçak yapılaşma faaliyeti seziyorum. Mümkün olduğunca buna müdahale ediyoruz. Siyasi  iktidarın  ‘İmar Affı’   hayata geçirilirse  tüm aykırılıklar  da yasallaşacaktır. Bu Adalarımız için büyük tehlike demektir” dedi.

Adaların  eşsiz bir mimariye sahip olduğunu ifade eden Aytaç, Belediye olarak Adaların bu mirasını korunması için  ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya çalışacaklarını söyledi.

Restoratör, mimar Berrin Erkurt  da çalıştayda idi. Gazetemize konuşan Erkurt, “Adalar'ın mimari mirasıyla ilgileniyorum. Türkiye'de bir çok yerinde bu mirası kaybettik.  1920'lerden bu yana yapılmış binalar ve modern mimarlık örneklerinin çoğu tescilli değil. Özgünlüklerini korumak açısından tescil edilmeleri gerekiyor.  Yoksa, yaşadığımız bir kaç kötü örnek gibi şekilleri değiştiriliyor, depreme dayanıksız diye yıktırılıyor.  Elbirliği ile Adaların dokusunu korumamız lazım” dedi.

Mimar  Ali Erkurt, ‘Dünya Mirası Adalar’da konuştu

Adalar Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu Başkanı Ali Erkurt ise ‘İmar Affı’ yasasını değerlendirdi ve bu yasanın Adalar’da ne  tür kayıplara neden olabileceğine dikkat çekti.

  Ali Erkurt,  29 Mayıs  Salı günü, Açık Radyo’nun “Dünya Mirası Adalar” programının konuğu idi. Ali Erkurt,  Hükümetin ‘İmar Affı’ yasasını  değerlendirdi ve bu yasanın Adalar’da ne  tür kayıplara neden olabileceğine dikkat çekti. Erkurt,  Adalar Kent Konseyi olarak yürüttükleri çalışmaları da anlattı ve Adalardaki kültür mirası değerine sahip tescilsiz binalar için yapılan atölye çalışmalarını ve  5-6 Mayıs tarihlerinde  gerçekleştirdikleri  ''Adalardaki Mimari Miras ve Niteliğin Korunma ve Sürdürülmesi İçin Notlar'' başlıklı çalıştay notlarını da paylaştı.

 

 


 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.