• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

Adalılar  1 MAYIS mitinginde

Adalar Belediyesi de İşçi ve emekçileri yalnız bırakmadı. Belediye Başkanı Atilla Aytaç 1 Mayıs öncesi,Ada alkını “Barış, bağımsızlık, eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi için” Maltepe Miting alanına davet etti ve ulaşım için ücretsiz tekne kaldırdı.

Adalılar  1 MAYIS mitinginde

Yurt genelinde milyonlarca işçi ve emekçi, hak gasplarına, grev yasaklarına, yoğun sömürüye, güvencesizliğe, iktidarın emek düşmanı politikalarına, OHAL’e, iş cinayetlerine, savaşa karşı 1 Mayıs’ta alanlardaydı. Adalar Belediyesi de İşçi ve emekçileri yalnız bırakmadı.Belediye Başkanı Atilla Aytaç 1 Mayıs öncesi,  Ada halkını “Barış, bağımsızlık, eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi için” Maltepe Miting alanına davet etti ve ulaşım için ücretsiz tekne kaldırdı.

Aysel KILIÇ

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı yurdun dört bir yanında yapılan mitinglerle kutlandı. Kutlamalarının İstanbul'daki ana adresi Maltepe miting alanıydı. Yüz binlerce işçi ve emekçi taleplerini kitlesel şekilde dile getirmek için alanda birleşti.  Adalar Belediyesi de İşçi ve emekçileri yalnız bırakmadı.

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç 1 Mayıs öncesi,  Ada halkını “Barış, bağımsızlık, eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi için” Maltepe Miting alanına davet etti. Aytaç, Maltepe’ye ulaşımı kolaylaştırmak için de ücretsiz tekne kaldırdı. 1 Mayıs teknesi, sabahın erken saatlerinde ada ada dolaşarak, “1 Mayıs  yolcusu” aldı. Başkan Atilla Aytaç, tekneye binen konuklarını  tek tek ağırladı...

Cumhuriyet Halk Partisi Adalar İlçe Başkanı Kerem Tunç ile CHP’li Adalar Belediye Meclis üyeleri  de teknede olanlar arasındaydı. 1 Mayıs Marşı, türküler ve halaylar eşliğinde yolculuk yapan Adalılar, Maltepe Miting alanına girerken sık sık, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Hak, Hukuk, Adalet” sloganlarını attı.

CHP UZUN KORTEJLER OLUŞTURDU

Maltepe Sahil Etkinlik Alanı'nda DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitinginde,  yüzbinlerce işçi ve emekçi, hak gasplarına, grev yasaklarına, yoğun sömürüye, güvencesizliğe, iktidarın emek düşmanı politikalarına, OHAL’e, iş cinayetlerine, savaşa karşı tek ses, tek yumruk olarak, AKP Hükümetinin işçi politikalarını protesto ettiler.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl ve ilçe örgütleri de İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun öncülüğünde 1 mitinge büyük katılım gösterdi.  Uzun kortejler oluşturan CHP’liler,  adalet taleplerini bir kez daha bu alanda yüksek sesle dile getirdiler.  

“ERDOĞAN’I EMEK DURDURACAK”

Mitingin açılış konuşmasını DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptı. Çerkezoğlu,  emekçilerin, tek adam rejimine geçit vermeyeceğiniz söyledi:

 “Türkiye2de 100 yıllık sınırlı demokratik kazanımlar bile gasp edilecek şekilde rejimin değiştirilmek istendiği kritik bir dönemde 1 Mayıs’ta alanlardayız… Bu gidişattan rahatsız olan, yaşadığımız baskı ve sömürü rejimine itirazı olanlar, ‘hayır’ diyenler, Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs alanlarında buluştu. Kanun hükmünde fermanlarla işçilerin hak aramasını yasaklayanları, OHAL’den istifade grevleri yasakladık diye bir avuç patrona övünen Recep Tayyip Erdoğan’ı emek durduracak!

6 milyon işsizin olduğu ve geçinemiyoruz çığlıklarının yükseldiği bir ülkede, tek kişinin ağzından çıkan sözle işsizlik fonundaki paraları patronlara peşkeş çekenleri emek durduracak. Taşerona kadro gibi en temel hakkı bile, kanun hükmünde fermanlar ile düzenleyenleri, yüzbinlerce işçinin ayrımcılığa uğramasına, hak kaybına ve hatta işsiz kalmasına neden olanları emek durduracak!

Tek kişinin ağzından çıkan söz ile iş güvencesini ortadan kaldıranları, herkesi ama herkesi güvencesiz çalışmaya mahkum edenleri emek durduracak. Tek kişinin ağzından çıkan söz ile imza toplamaktan, mahkemeye gitmeye kadar tüm hak arama biçimlerini yasaklayanları emek durduracak. Bu 1 Mayıs, ülkemizin tek kişinin ağzından çıkan söz ile yönetilmesine karşı milyonların itirazıdır, emeğin itirazıdır. Milyonların iradesini yok sayan, halkın siyasi temsilcilerini, gazetecileri, aydınları, üniversite öğrencilerini hapishanelere dolduran, yüz binleri işsizliğe, açlığa, ölüme mahkûm eden, adaletin kırıntısını ortadan kaldıran OHAL’e itirazımız var!24 Haziran’da yangından mal kaçırır gibi ülkeyi tekeline almak isteyen, sermayenin karşısına geçip işçi düşmanlığıyla övünenlere itirazımız var! Bu ülkeyi karanlığa teslim etmeyeceğiz! Bu memleket bizim! Nazım ustanın nitelemesiyle, “kahreden ve yaratan” ellerimizle seni durduracak, bu ülkeyi yeniden kuracağız!”

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve TTB Başkanı Raşit Tükel'in konuşmalarının ardından tüm kurumlar adına ortak bildiri okundu. Sanatçılar Genco Erkal ve Rutkay Aziz'in şiirler okuduğu programda, DİSK Korosu şarkılar ve marşlar seslendirdi. Programa katılan vatandaşlar sanatçı Yasemin Göksu'nun söylediği şarkı ve türkülere eşlik etti, halay çekti. 

Maltepe mitingi sürerken, öte yandan, 1 Mayıs kutlaması için yasaklanan Taksim’de meydana çıkmak isteyen 84 kişi gözaltına alındı.

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.