• Dolar döviz kuru 5.3530
  • Euro döviz kuru 6.0982
  • HABERLER
  • ADALAR
  • Adalılar Kültür ve Sanat Merkezi’ne sahip çıkıyor

Adalılar Kültür ve Sanat Merkezi’ne sahip çıkıyor

Kent Konseyi’nin  politik kaygıdan uzak,  sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu bir yönetimle yönetildiğini  ve tüm Türkiye’ye örnek olacak  demokratik  bir yapısının olduğuna dikkat çeken Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, “Burada yapılan çalışmalar aydınlanmaya karşı olanları rahatsız etti. Ama bilinmelidir ki buranın mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşınındır” dedi. Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde buluşan Adalılar da “Kimse yaşam alanlarımızı ellerimizden alamaz, biz  buraya sonuna kadar sahip çıkacağız” sözleriyle tepkilerini ve  kararlılıklarını dile getirdiler.

Adalılar Kültür ve Sanat Merkezi’ne sahip çıkıyor

ADALAR GERÇEK / Adaların yaşam alanı olan Adalar Kent Konseyi Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi  tehdit altında. Milli Emlak Müdürlüğü  8 Ekim 2018 tarihli tebligatı ile Adalar Belediyesi’nden  Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nin olduğu alanı kendi mülkünü ‘işgal’ ettiği gerekçesi ile 15 gün içinde boşaltmasını istiyor.  Bir hafta önce gelen tebligat Adalarda büyük tepkilere neden oldu.  

Adalarda kültür ve sanatın yaşatılmasını isteyen Adalılar, 14 Ekim Pazar günü Adalar Kent Konseyi  Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat  Merkezi’nde geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirdi. Kent Konseyi öncülüğünde yapılan toplantıya Adalar Belediye Başkanı  Atilla Aytaç ile CHP’li belediye meclis üyeleri, CHP Adalar İlçe Başkanı Kerem Tunç  ve partililer,  Adalar Vakfı, Dünya Mirası Adalar, Adalar Demokrasi Meclisi’nin aralarında olduğu sivil toplum örgütleri, ADAKADEMİ kurucularından Prof. Dr. Semih Eryıldız’ın aralarında olduğu akademisyenler, yıllardır Çelik Gülersoy Kültür Merkezi’nde  gönüllülük temelinde eğitimler veren öğretmenler, burada verilen ücretsiz kurslarla kendini hayata hazırlayan çocuklar ve gençler, sokak hayvanları için kermesler düzenleyen hayvan dostları, çevre dostları,  sanatçılar, sporcular, kadını erkeği, genci  yaşlısı, herkes  oradaydı.

Toplantı,  Kent Konseyi emekçilerinin konuşmalarıyla başladı. Akademik çalışma için ülke dışında olan Konsey Başkanı Prof. Dr. Sinan Özbek’i  temsilen Adalar Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Begüm Yavuz,  Kent Konseyi Genel Sekreteri  Abdurrahman Küçüksarı,  Kent Konseyi Ulaşım Çalışma Grubu Başkanı mimar Ali Erkurt ve  Kent Konseyi Kültür Sanat Başkanı  tekstil sanatçısı Gül Bolulu yaptıkları konuşmalarda konseyin adalar için önemini anlatırken;  tiyatro sanatçısı Konuralp Sunal da Adalar Kent Konseyi Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde dünden bugüne  yapılan  çalışmaların anlatıldığı bildiriyi okudu.

“Adalılar, kullandıkları en önemli kültür ve sanat mekânının ellerinden alınmasını istemiyor” başlıklı  bildiride, “Tüm adalıların ve sivil toplum kuruluşlarının kullanımına açık olarak sosyal, kültürel, sanatsal faaliyetler için bir araya geldiğimiz Çelik Gülersoy Kültür Sanat Merkezi'miz, iki kamu kurumunun hukuk ihtilafı yüzünden ciddi tehdit altındadır” denildi.  Milli Emlak Müdürlüğü 08.10.2018 tarihli tebligatının hatırlatıldığı açıklamada, “Milli Emlak Müdürlüğü'ne ait olsa da bir kamu mülkü olarak aslında vatandaşların malı olan bu alan üzerindeki ihtilafın toplum hayatında yaratacağı yoksunluğa izin verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadeleri yer aldı.

“ADALARIN KALBİ BURADA ATIYOR”
Bildiride Kent Konseyi’nin Adalılar için önemi  ise şu cümlelerle vurgulandı:

“Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’mizde bugüne dek çocuklar, yetişkinler, hayvanlar ve doğa yararına yüzlerce etkinlik tamamen gönüllü emeğiyle gerçekleştirilmiş, adalar halkına ücretsiz sunulmuştur. Burada toplantılar, çalıştaylar, atölyeler, konserler, sergiler, söyleşiler, tiyatro ve sinema gösterileri, konferanslar, kermeslerle birlikte; tüm adalı çocuklara ve gençlere yönelik sanatsal, kültürel, eğitsel faaliyetler yapılıyor. Adalar halkına açık resim, müzik, edebiyat ve kişisel gelişim kursları burada veriliyor. Adaların geleneksel spor faaliyetleri buradan yönetiliyor.  Ulaşım, imar planları gibi Adaların can alıcı sorunları ve geleceği ile ilgili tartışmalar, eleştiriler burada yapılıyor, raporlar bu mekanda hazırlanıyor ve Adalar Belediyesi Meclisine sunuluyor. Adaların aklı burada üretiyor ve kalbi burada atıyor...”

“HALKIN HİZMET ALMASI ENGELENMEMELİ”

Bu alanın Milli Emlak tarafından ‘kültür merkezi ve sergi alanı olarak işgal edildiği’ gerekçesi ile geri alınmak istenmesinin düşündürücü olduğu vurgulanan bildiride şöyle denildi:

“Ayrım gözetmeksizin bütün adalıların kullanabildiği, herkese açık faaliyetlerin yürütüldüğü, hukuka uygun olarak devralınmış bir yer için ‘işgal’ sözcüğünü kullanmanın duruma hiç uygun düşmediği sanırız yeterince açıktır. Kamu idareleri, halkın hizmet almasını engellemek yerine, hizmetin engellenmesini önlemekle yükümlüdür. Bu anlayışa göre, Milli Emlak Müdürlüğü ile Adalar Belediyesi arasındaki hukuki sorunların çözümlenerek, Çelik Gülersoy Kültür Sanat Merkezi’nin yer aldığı bu alanın partiler üstü bir yaklaşımla ve kalıcı olarak Adalar Kent Konseyi’nin yönetiminde kalmasını ve böylece faaliyetlerimizin devamının mümkün olabilmesini talep ediyoruz.”

AYTAÇ, SİYASİ BASKIYA DİKKAT ÇEKTİ
Toplantıya katılan  Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç,  Kent Konseyi Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi olarak kullanılması sürecini  hukuki boyutuyla anlattırken,  yaşanılır bir ada için çabalayanlar üzerindeki siyasi baskıya da dikkat çekti.  

8 Ekim’de Milli Emlak tarafından Adalar Belediyesi’ne  gönderilen tebligatın gerekçesinin “işgal” olduğuna dikkat çeken Aytaç,  Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi olarak kullanılan alanın bizzat Büyükşehir Belediyesi tarafından 2007  yılında şartlı ve geçici olarak Adalar Belediyesi’ne tahsis edildiğini ve belediyelerinin de bu alanı Kent Konseyi’nin yönetimine verdiğini hatırlattı.

2011 yılından beri  sürekli olarak bu mekân ile ilgili rahatsız edildiklerini söyleyen Aytaç,  “Önce 2011’de AKP İlçe Başkanı tarafından şikâyet edildi. Konu mahkemeye yansıdı ve mahkeme mekânı bize bıraktı. Ardından birileri bu mekânda ‘ticari kullanım’ yapıldığı gerekçesiyle şikâyette bulundu. Buna da itiraz ettik, çünkü burada para karşılığı bir hizmet asla verilmedi, verilmiyor. Bilirkişi tespiti istedik. Ama daha bilirkişi raporunu tamamlamadan bu kez de ‘boşaltın’ tebligatı geldi” dedi.

Konuyu görüşmek için Milli Emlak’ın bağlı bulunduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bizzat gittiğini, randevu veren bakan yardımcısının randevuyu önce iptal edip sonra ertesi sabaha çevirdiğini, sadece 3 dakika konuşabildiklerini  ve Milli Emlak’a yönlendirdiğini de anlatan Aytaç, bu alanın İBB’ye verileceği yönünde iddialar olduğunu da söyledi.

“AYDINLANMAYA KARŞI OLANLAR RAHATSIZ OLDULAR”

Kent Konseyi’nin  politik kaygıdan uzak,  sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu bir yönetimle yönetildiğini ve tüm Türkiye’ye örnek olacak bir demokratik yapısının olduğunu söyleyen Aytaç, “Adalar Belediyesi olarak Kent Konseyi’ne herhangi bir baskı  yapmadık, yapmıyoruz.  Ama belli ki, Kent Konseyi’nin yaptığı çalışmalar bir kesimi ciddi rahatsız etmiş. Bu rahatsızlık aydınlanmaya karşı olanların rahatsızlığıdır” diye konuştu.

“MÜLKİYETİ HALKINDIR,  DAVA AÇACAĞIZ”

Adalar Belediyesi’nin diğer belediyelerden farklı olarak hiçbir mülkü olmadığını hatırlatan Aytaç, “Diğer ilçe belediyeleri mülklerini almasına rağmen 1984 yılında tekrar kurulan Adalar Belediyesi kurulduğu günden beri İBB’den mülklerini alamamıştır”dedi.

Adalar Kent Konseyi Çelik  Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi olarak kullanılan alanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının  olduğuna dikkat çeken Aytaç, “Bu mülküyet halkındır” dedi.  Başkan Aytaç, Adalar Belediyesi kararın durdurulması için  dava açacaklarını da söyledi.

Karşılıklı sohbet, tartışma ve soru cevaplarla yaşam alanlarına sahip çıkacaklarını büyük bir kararlılıkla dile getiren Adalılar, imza kampanyası da başlattılar.  “Adalar Kent Konseyi Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi yaşasın” başlıklı imza kampanyası aynı zamanda  “Cihange.Org” üzerinden yürütülüyor.

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.