• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

Aytaç ile Büyükada’da büyük buluşma

Ada halkıyla bir araya gelen Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, “‘Yanlış politikalar halkın yaşamını günden güne zorlaştırıyor. Ülkemize, Adalarımıza ve yaşamımıza hep birlikte sahip çıkacağız” dedi.

Aytaç ile Büyükada’da büyük buluşma

Aysel Kılıç

Geçtiğimiz haftalarda sırasıyla Kınalıada, Burgazada, Heybeliada esnafını ziyaret eden ve  Adalar sakinleriyle akşam yemeklerinde  buluşan Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, dün akşam da Büyükada halkıyla birlikteydi.

Her  yaştan, meslekten insanın Kapri Restaurant'ta bir araya geldiği yemekte Başkan Aytaç, masa masa gezip  Adalılarla sohbet etti...

Konuklarına hitaben bir konuşma da yapan Aytaç, 4 askerin yaşamını yitirdiği helikopter kazası için duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Ülke gündemini  de değerlendiren Aytaç, halkın yaşamını gittikçe zorlaştıran ekonomik krize dikkat çekti.

‘Yanlış politikalar halkın yaşamını günden güne zorlaştırıyor’

Cumhuriyetin tüm kazanımlarının ‘özelleştirme’ adı altında peşkeş çekildiğini, tarımsal açıdan kendine yeten  7 ülkeden biri olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin artık herşeyi ithal ettiğini, tarım ve çiftçiliğin hükümet eliyle bitirildiğini, yanlış politikalar sonucunda halkın  günden güne yoksullaştığını ve  ülkenin dışa bağımlı bir ekonomiyle yönetildiğini belirten Aytaç, “Türkiye,  eğitim sağlık, yaşam koşullarını da içeren insani gelişim endeksinde  dünyada 90’ıncı  sıraya kadar gerilemiş bulunuyor. Bu gerileyiş, demokrasimizin otokrosiye doğru evrilmesine yol açmaktadır”dedi.

“Yeşil alanları yok ettiler!

Aytaç, 16 yıldır iktidarda olan AKP’nin yanlış politikaları sonucu ülkenin bir bataklığa sürüklendiğini vurguladı:

Bütün ülkeyi betonlaştırdılar, doğayı yok saydılar. Hemen hemen  her yer beton oldu! Adalarımızdan karşıya baktığımızda o beton ekonomisini görüyoruz. Bu beton ekonomisi Türkiye’yi büyük bir çıkmaza soktu. Bu çıkmazdan, bu iktidar çıkamaz! Bu çıkmazın içinden ancak, milli ekonomiyle, bağımsız Türkiye fikriyle, kendi üretimimizle çıkabiliriz.”

Başkan Aytaç, kısıtlı bütçe ve tüm imkansızlıklar içinde Belediye olarak hiçbir rant projesine  izin vermediklerini, Adaların doğasını, tarihini ve  çok kültürlü yapısını dün olduğu gibi, bugün ve yarın da korumaya devam edeceklerini  söyledi.  

İmar planları sorunu

Aytaç, “Göreve geldiğimiz gün, ben ve  ekip arkadaşlarım, Adaların yeşilini, mavisini, sosyal yaşantısını, kültürünü bozmamak üzere aramızda sözleştik ve hiçbir rant projesine geçit vermedik, vermeyeceğiz! İstanbul hızla betonlaştırılırken biz Adalarımızı koruduk, korumak için direndik, direnmeye devam edeceğiz” dedi  ve İstanbul gibi hükümet eliyle betonlaştırılan Yassıada ve Sivriada’ya dikkat çekti.

 “Yassıada ve Sivriada'daki 4'üncü yüzyıldan kalan bütün kültür miraslarımız yok edildi. Koruma Kurulu kararlarına, Arkeoloji ve Müzeler Müdürlüğü kararlarına  ve bizim tüm itirazlarımıza rağmen, iş makineleriyle adaya girdiler ve kültür varlıklarımızı  yok ettiler!” diyen Aytaç, imar planlarına işaret etti:

“Adalarımızın en büyük sorunu imar planıdır. İmar planlarını  tüm çabalarımıza rağmen istediğimiz düzeye getiremedik  ve  5 bin planla birlikte iptal edildi. İptal gerekçelerini gözönüne alarak, önümüzdeki süreçte bunlar üzerinde daha çok çalışacağız.”

Kadın cinayetlerine ve basın üzerindeki baskılara  dikkat çekti

Aytaç, konuşmasında yaşamın her alanında yaşanan hak ihlallerine dikkatleri çekti.  Sağ iktidarın kadın politikalarını da eleştiren Aytaç, kadın erkek eşitsizliğine ve  artarak devam eden kadın cinayetlerini hatırlattı.  

Basın üzerindeki baskılar da Aytaç’ın gündemindeydi. “Basın üzerindeki baskılar artarak devam ediyor. İfade ve örgütlenme özgürlüğümüz yok ediliyor. Özgürlüklerin yok edildiği ülkeler arasında birinciyiz!” diyen Aytaç,  tüm eşitsizliklere karşı daha fazla mücadele etmek gerektiğinin altını çizdi ve halkların sevgilisi, devrimci Ernesto Che Guevara’nın  “Vazgeçmediğimiz sürece yenilmeyiz” sözüne atıfta bulundu.

“Umutsuz değiliz...”

Başkan Aytaç,  ülkenin içinde bulunduğu kötü gidişata dikkat çekerken, umutsuz olmadıklarını da vurguladı. Aydınlık bir Türkiye için, İstanbul'un ve  Adalar’ın geleceği için  mücadeleye daha fazla sarılmak gerektiğini ifade eden Aytaç, yaklaşan yerel seçimlere işaret etti.

31 Mart Yerel Seçimlerinin  önemini vurguladı

31 Mart yerel seçimlerinde kendisiyle birlikte  10’CHP’linin Adalar Belediyesi’ne başkan aday adayı başvurusunda bulunduğunu hatırlatan Aytaç, “Ben veya başka bir arkadaşımız, hangimiz aday olursak olalım, Adalarımız için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Küçük nüfusumuza karşılık İstanbul’a en büyük katkıyı  biz yapacağız. Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlık insanlarıyız, bilinçliyiz, her  türlü mücadele hazırız” dedi ve konuklarına yemeğe katıldıkları için teşekkür etti.

Fotoğraflar: H. batukan Yaşar

 

 HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.