• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

Aytaç: Yeni yıl, insanlığa barış getirsin...

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç: Yeni yılda, en büyük temennim, ülkemizin içinde bulunduğu iktisadi, sosyal, siyasal çıkmazlardan biran önce çıkılması ve KHK’larla yönetilen bir ülke olmaktan kurtarılmasıdır...

Aytaç: Yeni yıl, insanlığa barış getirsin...

Aysel Kılıç

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç’ı yeni yıla sayılı günler kala makamında ziyaret ettik ve O’na Belediye açısından 2016 yılının nasıl geçtiğini sorduk. Başkan Aytaç, Belediyeleri açısından hem geçmiş bir seneyi değerlendirdi hem de yeni yıla dair projelerini anlattı.

Türkiye ve dünya gündemini de konuştuğumuz Aytaç, CHP Belediyeleri üzerindeki baskıya dikkat çekti ve “AKP’li olmayan belediyeler zoru başarıyor” dedi.

OHAL gerekçesiyle çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK),  milletvekilleri, belediye başkanları, akademisyenler, öğrenciler ve toplumun dinamiğini oluşturan tüm seslerin susturulmaya çalıştırıldığını hatırlatan Aytaç, “Yeni yılda en büyük temennim, ülkemizin içinde bulunduğu iktisadi, sosyal, siyasal çıkmazlardan biran önce çıkılması ve KHK’larla yönetilen bir ülke olmaktan kurtarılması” dedi.

Belediyeniz için 2017 nasıl geçti? Neler yaptınız?

Öncelikle, girdiğimiz her yeni yılda, bir önceki yılı arar hale geldiğimiz bir süreçten geçiyoruz. 2017 yılına girerken, her ne kadar tüm evrene ve insanlığa, iyilik, huzur ve barış dileklerimizi göndersek de 2017 yılının daha ilk saatlerinde terör örgütü IŞİD’in gerçekleştirdiği hain terör saldırısıyla 39 insanımızı kaybettik. Baştan sona ülkemizde ve dünyada işlenen insanlık suçlarına tanıklık ettiğimiz bir yılı daha geride bırakıyoruz ne yazık ki.

AKP’Lİ OLMAYAN BELEDİYELER İMKANSIZI BAŞARIYOR

2017 yılını Belediyecilik olarak ele aldığımızda durum çok da farklı değil aslında. 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz projelere ve Belediye çalışmalarımıza bakıldığında imkansızın başarıldığını söyleyebilirim. Sadece biz değil, AKP’li olmayan tüm Belediyeler imkansızı başarıyorlar. Bizler denetimden, denetlenmekten asla rahatsızlık duymayız, duymayacağız da. Verilemeyecek hiçbir hesabımız yok. Ancak, adaletin sağlanabilmesi için denetim mekanizmasının eşit ve adil yaklaşımla çalışması gerekir. Bakınız, bizim gibi AKP’li olmayan Belediyelerden müfettişler eksik olmazlar. Nüfus yoğunluğu olarak, küçük bir ilçe Belediyesi olmamıza rağmen, zaman zaman müfettişlere 3 oda tahsis ediyoruz. Memuru, işçisi Belediyemizin tüm çalışanları, neredeyse mesaisinin tamamını müfettişlere evrak hazırlamakla, soruşturma geçirmekle harcadı 2017 yılında.  Tabi bu durum kısıtlı personelle Adalar halkına hizmet etmek için uğraşan Belediyemizi zor durumda bıraktı. Adil olmayan bu ortamda, 2017 yılında Kurumumuz personelinin özverili çalışmalarıyla hem birçok projeyi hayata geçirdik. Başladığımız projelerin devamını sağladık. “AKP’li olmayan Belediyeler imkansızı başarıyorlar” sözümün sebebi bu.

 

  HALKIMIZIN SORUNLARININ TAKİPÇİSİ OLDUK
Tüm bu zorluklara ve kısıtlı imkanlarımıza rağmen 2017 yılında yaptıklarımızın üstünden geçmek gerekirse; 2017 yılının hemen başında ekibimiz ile birlikte Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada’da yurttaşlarımızın kapılarını tek tek çalarak çam sakızı çoban armağanı yeni yıl hediyemizi ikram ettik. Yaklaşık 15 gün süren ve bir ilk olan bu projede amacımız Adalar’daki tüm kapıları çalarak hemşehrilerimizin sorunlarını dinlemek,  gerekli notları almak, çözüme ulaştırmak, ayrıca görüşmek isteyen yurttaşlarımızla randevulaşmaktı. Halkımızın bizlere ileterek şikayetçi olduğu veya çözüm beklediği konuları çözüme ulaştırana kadar takipçisi olduk. Kapılarına gittiğimiz Adalıların tepkileri, misafirperverliği, sevgi ve saygısı ise motivasyonumuzu arttırdı. Buradan tüm Adalar halkına içtenliği ve samimiyeti için tekrar teşekkür etmek istiyorum.  

Kurumumuzda görev yapan personeller arasındaki iyi ilişkilerin pekiştirilmesi, dostluk ve dayanışmanın arttırılması amacıyla kurum içinde çeşitli etkinler düzenledik. Düzenlediğimiz Masa Tenisi turnuvasına Belediyemiz personelinin tamamına yakını katıldı ve ortaya çıkan tablo bu tarz etkinliklerin önemini bizlere gösterdi.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

Sokak hayvanları için mücadelemiz devam etti. Büyükada’ya yerleştirdiğimiz minik kedi evleri, mama kapları, Kınalıada’da açtığımız Sahipsiz Hayvanları Tedavi ve Kısırlaştırma Birimi, Tüm Adalarda hayata geçirdiğimiz Mobil Veterinerlik hizmetleri, STK’lar ve hayvanseverlerle yaptığımız işbirlikleri sonucu barınaklara yapılan tonlarca mama yardımı gibi…

Türkiye’nin en güzel doğalarından birine sahip olan Adalar’a sahip çıkmak için Temizlik ekiplerimizin insanüstü gayretiyle sürdürdüğü temizlik çalışmalarının yanı sıra yine çeşitli STK’larla gerçekleştirdiğimiz birçok proje ile çalışmalarda bulunduk. Kıyı temizliği etkinlikleri, deniz temizliği etkinlikleri, orman ve sahillerde atık toplama etkinlikleri düzenleyerek, doğamıza zarar vermekte olan tonlarca atığın yok edilmesine vesile olduk. İstanbul’daki tüm Belediyeler arasında düzenlenen Atık Pil Toplama yarışmasında birinci olduk.

DOĞAYI KORUYAN, ÜRETEN PROTOKELLERE İMZA ATTIK

Atık maddelerin dışında, iş yerlerinde denetimler gerçekleştirerek baca temizliği ve yangın konusunda esnafımızı bilgilendirdik. Makine Mühendisleri Odası ile işbirliği protokolü imzalayarak, havalandırma sistemleri uygun olmayan işyerleri hakkında oluşan şikayetleri asgari seviyeye indirmeyi hedefledik.

Diğer taraftan Büyükada Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile Adalar’da Yok Olmaya Yüz Tutmuş Tarımsal Faaliyetlerin Yeniden Canlandırılarak, Kültürel, Tarihi Ve Doğal Çevre Değerlerinin Korunarak Geliştirilmesi Amaçlı Ortak Denetim Ve Teknik İşbirliği Protokolünü imzaladık. İmzaladığımız protokolle tamamı yerel üretim olan, Organik bal, zeytin, mantar, yumurta üretimi gerçekleştiren Adalılara destek oluyoruz.

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN PROJELER ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ

Tüm Adalar’daki çocuk parklarının, bahçelerinin düzenlenmesini ve yenilenmesini sağladık. Parklara yerleştirdiğimiz kauçuk zemin ile çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli bir şekilde vakit geçirmelerini sağladık. Ayrıca tüm park çevreleri ve yeşil alanları çiçeklendirerek halkımızın beğenisine sunduk. Çocuklarımız için projeler üretmeye devam ediyoruz. Büyükada, coğrafi olarak diğer Adalarımızdan oldukça büyük ve öğrencileri okula ulaştırmak için uzun yıllardır verdiğimiz bir servis hizmeti var. Miniklerimizin soğuk ve yağmurlu havalarda bu servis aracını daha korunaklı bir şekilde beklemeleri için mini duraklar yerleştirdik. 23 Nisan’da düzenlediğimiz çocuk festivaline Adalar’dan yüzlerce çocuk ve ailesi katıldı. Düzenlediğimiz Çocuk Festivali ile çeşitli çocuk tiyatroları, sihirbaz gösterileri ve onlarca sürprizi yüzlerce Adalı çocuğumuz ile buluşturduk.

Sportif faaliyetlere ağırlık vererek Adalar’daki spor kulüplerine çeşitli desteklerde bulunduk. MacerAda yarışlarının 5’insine ev sahipliği yaptık. Kaymakamlık ile birlikte düzenlediğimiz koşu yarışmasında derece alan öğrencilere kupa ve madalyalarını teslim ettik. Yaklaşık 250 Adalı gencin katıldığı 2’inci Yusuf Alkan Futbol Turnuvasını düzenledik. Aldığımız Meclis kararları ile Spor Kulüplerine desteklerde bulunduk. Adalar’daki tüm Amatör Kulüplere nakdi destek yardımında bulunurken, Heybeliada Cesaret Derneği’nin kız basketbol takımı oyuncularına formaları ve antrenman malzemelerini teslim ederek destek olduk. Bunun dışında, Belediye binamız içerisindeki spor dersleri devam ediyor.

Yol Bakım ve Onarım Çalışmalarını sürdürdük. Halkımızın en çok talep ettiği konulardan biri bozuk yolların, kaldırımların onarımı ve yeniden yapılmasıydı. Bu talebi yerine getirmek amacıyla tüm adalarda yol bakım onarım ve düzenleme çalışmalarına başladık. Hala devam etmekte olan çalışmalarda tüm Adalarda onlarca sokak ve caddemizin yolları kazılarak yeniden asfaltlandı. Kaldırımlar yenilendi. Sokaklara taşlar döşenerek modern ve şık bir görünüme kavuşturuldu. Bu tür düzenleme çalışmaları görev süremiz boyunca durmadan devam edeceğiz.

HALKIMIZI SANATLA BULUŞTURDUK

Onlarca etkinlik düzenleyerek kültür sanat faaliyetlerini halkımızla buluşturduk. Sizin ve tüm Adalıların bildiği gibi Belediyemize ait bir Kültür Sanat Merkezi bulunmamakta. Belediyemize ait bir Kültür Sanat Merkezimiz olmamasına rağmen halkımızı kültür ve sanattan mahrum bırakmamak amacıyla kültür ve sanat etkinliklerini Adalar halkıyla buluşturmak için yoğun emek ve çaba harcıyoruz. Faili meçhul cinayetlere kurban giden düşünür ve yazarları müzik ve şiir dinletileriyle andık.

ADAKADEMİ ile yaptığımız işbirliği sonucu Adalar halkına ücretsiz İngilizce, Arapça ve Almanca kursları düzenledik. Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde düzenlediğimiz ve Prof. Dr. Zeynep Ahunbay’ın konuşmacı olarak katıldığı programda Mahmut Kayahan adalı kadınlarımıza bir konser verdi. Yeditepe Üniversitesi ile birlikte Uluslararası Folklor Festivalini Büyükada’da düzenledik. Hindistan, Arnavutluk gibi farklı ülkelerden katılımcıların olduğu etkinlik, halkımıza gerçek anlamda bir şölen sundu. “Adalar Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu” ve “4 Ada 1 Koro” isimli koroları kurduk. Bu korolarda Halk Müziği ve Sanat müziği seven koristleri Adalılarla buluşturduk. Düzenlediğimiz konserlerle, koro katılımcıları sanatlarını sergileme fırsatı, halkımızda bu güzel konserlere tanıklık etme fırsatı buldular. Belediyemiz bünyesindeki Burgazada Eğitim Kültür ve Gönüllüler Evi’nde gönüllü hocalarımız ve eğitmenlerimiz tarafından düzenlenen aktivite ve kurslarımızdan halkımız ücretsiz olarak yararlanmaya devam ediyor.

İFTARLAR PROGRAMLARI DÜZENLEDİK…

Tüm Adalarda iftar programları düzenledik. İftar programlarının sonunda, iftar verdiğimiz alanda, konserleri ve tiyatro gösterilerini tır sahnemizde sergileyerek halkımızın ayağına getirdik. Yine tır sahnemizde sahnelenen “Bir Eski Zaman Hikayesi” adlı ortaoyunu, yoğun katılım gösteren Adalar halkının beğenisine sunuldu. Çeşitli kanaat önderlerini, profesörleri, siyasetçiler, doktorları ve kendi alanında uzman kişileri ilçemizde ağırlayarak Adalar halkına açık onlarca söyleşi düzenledik. Cumhuriyet Bayramı coşkusunu ise tüm Adalar’da düzenlediğimiz fener alayı yürüyüşlerinin ardından Büyükada’ya toplu ulaşım ve Atatürk Meydanı’nda düzenlediğimiz Burcu Güneş konseriyle yaşadık. 10 Kasım’da düzenlediğimiz “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” konserini Anadolu Kulübü’nün desteği ile Anadolu Kulübü’nde gerçekleştirdik.

VARGÜMÜZLE ÇALIŞIP, ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ
 

-Yeni yıl için projeleriniz, hedefleriniz var mı?

Yeni yıl için, bir sonraki yıl için ve hatta sonraki yıllar için çalışma planımız ve projelerimiz elbette ki mevcut. En başta belirttiğim sıkıntılar ortadan kalktığı takdirde bu plan ve projeleri hayata geçirmek çok daha kolay olacaktır. Ancak ülkemizin içinde bulunduğu durumun nereye gideceği, bir ay sonra ne yaşanacağını kestirmek siz de takdir edersiniz ki mümkün gözükmüyor. Her ne olursa olsun var gücümüzle çalışacak ve Adalar halkına hizmet noktasında elimizden gelenin fazlasını vereceğiz.

 Kültür Sanat ve Spor faaliyetleri ile ilgili çeşitli projelerimiz var. 2018’de var olan projelerimizi gelenekselleştirecek ayrıca yenilerini hayata geçireceğiz. Yaz aylarında düzenleyeceğimiz Tiyatro Festivali ile Usta sanatçıları ve genç yeteneklerimizi Adalar halkı ile buluşturacağız. Düzenlediğimiz futbol turnuvasına gösterilen yoğun ilgi, Adalar’daki gençlerin imkansızlıklardan dolayı spora duyduğu hasreti bizlere gösterdi. Gençlerimizin bu hasretini gidermek ve spor sevgilerini yaşatmak için elimizdeki imkanlarla etkinlikler düzenleyecek futbol dışı branşlarda da çeşitli sportif faaliyetler düzenleyecek ayrıca ilçemizdeki amatör kulüplere desteğimizi sürdüreceğiz.  

ADALARIMIZIN DOĞASINI KORUMA SÖZÜ VERDİK

Bildiğiniz gibi, bir de beklemekte olduğumuz 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planları var. Göreve gelirken Adalar’ımızın doğasını koruyarak gelecek nesillere aktaracağımızın sözünü vererek gelmiştik. Bu yüzden bu planlar çok önemli. Çünkü imkansızlıkların neredeyse tamamı ilçemizin bir planı olmamasından kaynaklanıyor. Planların ne zaman hayata geçeceğini bilemiyoruz. 2018’de mesaimizin büyük çoğunluğu planlar üzerine geçebilir. Çünkü az önce söylediğim gibi bu planlar ilçemizin ve doğamızın korunması açısından büyük önem arz ediyor. Ayrıca Adalarımızın sahip olduğu tarih, sosyal hayat, kültürel ve doğal zenginlikleriyle ‘Dünya Mirası’ olarak tescillenmesi için Dünya Mirası Adalar Girişimi grubuyla işbirliği çalışmalarına başladık.

Adalıların, yerel ve ortak gereksinimlerini karşılamaya, Adaların sorunlarına çözüm üretmeye ve hizmet sunmaya devam edeceğiz.

YENİ YIL, İNSANLIĞA BARIŞ GETİRSİN

Yeni yıla dair temenniz/ mesajınız ne olur? 

Elbette önceliğimiz yeni yılın insanlığa, barış, sağlık, mutluluk ve huzur getirmesi. Çünkü insanlık olarak öncelikle insanlık onuruna yakışan, barış içinde yaşamaya ihtiyacımız var.

Çok kültürlü, çok kimlikli toplumsal yaşamın yok edilerek “ötekileştirme” çabalarıyla, bireysel temel hak ve özgürlüklerin yok sayılmasıyla, ülkemiz günden güne demokrasi kavramından uzaklaştırılıyor. En büyük temennim, ülkemizin içinde bulunduğu iktisadi, sosyal, siyasal çıkmazlardan biran önce çıkılması ve Kanun Hükmünde Kararnameler’le (KHK)  yönetilen bir ülke olmaktan kurtarılması.

Cumhuriyet rejimini yok edebilmek ve geriye dönüşü sağlayabilmek için; eğitim, adalet, güvenlik, haberleşme, basın yayın, ekonomi ve çalışma yaşamı gibi temel alanlarda her geçen gün şiddetle artan baskı, zulüm ve adaletsizliklerin son bulmasını istiyorum.

Milletvekilleri, belediye başkanları, akademisyenler, öğrenciler ve toplumun dinamiğini oluşturan tüm seslerin susturulma çabalarına karşı biz hizmetlerimizle mücadele etmeye devam edeceğiz.

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.