• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

Aytaç: Yeşili ve maviyi korumaya devam edeceğiz

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Heybeliada halkıyla akşam yemeğinde buluştu.

Aytaç: Yeşili ve maviyi korumaya devam edeceğiz

Aysel Kılıç

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Kınalıada ve Burgazada’nın ardından dün de Heybeliada halkıyla akşam yemeğinde birlikteydi. Kadını erkeği, genci yaşlısı herkes Başak Restaurant’ta kurulan sofra etrafında Belediye Başkanlarıyla buluştu.  Yemekte keyifli sohbetler edildi, Ada  ve ülke gündemi değerlendirildi, şarkılar, türküler söylendi.

Adalıların sorunlarını  dinleyip sorularını  yanıtlayan Başkan Aytaç, kısıtlı bütçe ve tüm imkansızlıklar içinde Belediye olarak hiçbir rant projesine  izin vermediklerini, Adaların doğasını, tarihini ve  çok kültürlü yapısını dün olduğu gibi, bugün ve yarın da korumaya devam edeceklerini  söyledi.

“Yassıada ve Sivriada’yı hoyratça yok ettiler!”

Aytaç, “Göreve geldiğimiz gün, ben ve  ekip arkadaşlarım, Adaların yeşilini, mavisini, sosyal yaşantısını, kültürünü bozmamak üzere aramızda sözleştik ve hiçbir rant projesine geçit vermedik, vermeyeceğiz! İstanbul hızla betonlaştırılırken biz Adalarımızı koruduk, korumak için direndik, direnmeye devam edeceğiz” dedi  ve İstanbul gibi hükümet eliyle betonlaştırılan Yassıada ve Sivriada’ya dikkat çekti:

“Yassıada’da 4'üncü yüzyıldan kalan  kültürel zenginliklerimiz  yok edildi. Koruma Kurulu kararlarına, Arkeoloji ve Müzeler Müdürlüğü kararlarına  ve bizim tüm itirazlarımıza rağmen, iş makineleriyle adaya  girdiler ve  kültür varlıklarımızı  hoyratça yok ettiler!”

“Sanatoryum korunmalı, yaşatılmalı...”

Heybeliada’daki tarihi sanatoryum binasının Diyanet Vakfı’na devredileceği yönündeki iddiaları da değerlendiren AytaçSıra Heybeliada’ya geldi!  Sağlıktan bilime, sosyal olgulardan kültürel-tarihsel mirasa kadar birçok konuyu içinde barındıran ve belleklerde bu özellikleriyle yer edinen Heybeliada Sanatoryumu korunmalı, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmalıdır” diye konuştu.

“Adalarımızı beton ekonomisine teslim etmeyeceğiz!”

Bütün ülkeyi betonlaştırdılar, doğayı yok saydılar. Hemen hemen  her yer beton oldu! Adalarımızdan karşıya baktığımızda o beton ekonomisini görüyoruz. Bu beton ekonomisi Türkiye’yi büyük bir çıkmaza soktu.  Bu çıkmazdan, bu iktidar çıkamaz! Bu çıkmazın içinden ancak, milli ekonomiyle, bağımsız Türkiye fikriyle, kendi üretimimizle çıkabiliriz” diyen Aytaç, önemli bir soruna daha dikkatleri çekti:Deniz kirliliği.

“Adalılar olarak balığa hasret kaldık”

“İstanbul nüfusu 16 milyona çıktı. Yeterli alt yapı ve arıtma tesisleri yok!  Bunlar yapılmadığı için Marmara Denizi kirlendi, kirleniyor...  Ve biz Adalılar balığa hasret kaldık. Hükümet herşeyi ithal ettiği gibi, deniz ürünlerimizi  de  ithal etme yoluna gitti.”

“Özelleştirmelerle Cumhuriyet’in tüm kazanımları yok edildi!”

Sağ iktidarların ülkeyi bir bataklığa sürüklediğini belirten Aytaç, Cumhuriyetin tüm kazanımlarının ‘özelleştirme’ adı altında peşkeş çekildiğini,  tarımsal açıdan kendine yeten  7 ülkeden biri olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin artık herşeyi ithal ettiğini, tarım ve çiftçiliğin hükümet eliyle bitirildiğini, yanlış politikalar sonucunda halkın giderek yoksullaştığını, işsizliğin ve üretimsizliğin had safhada olduğunu kaydetti.

Kadın ve çocuk haklarına dikkat çekti

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle ülkemiz çocuklarını da anan  Aytaç,  hükümetin kadınlara yönelik eşitsiz poltikalarını eleştirdi, çocuk ve kadın haklarına dikkat çekti. “Kadın erkek eşitsizliği giderek artıyor. Kadın cinayetleri sıradan haberler gibi veriliyor!” diyen Aytaç,  hayatın her alanındaki eşitsizliklere karşı daha fazla mücadele etmek gerektiğinin altını çizdi ve yaklaşan yerel seçimlere işaret etti.

31 Mart Yerel Seçimlerinin önemini vurguladı

31 Mart yerel seçimlerinin önemli olduğunu vurgulayan Aytaç,  Ülkenin, İstanbul'un ve Adalar’ın geleceği için  herkesi oyuna ve  sandığına  sahip çıkmaya çağırdı.

Ada ada dolaşarak esnafı ziyaret eden Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç’ın  ziyaret ve yemek programı  önümüzdeki  hafta Büyükada ile devam edecek.


.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.