• Dolar döviz kuru 5.3496
  • Euro döviz kuru 6.0875

Büyükada'da fayton protestosu

Hayvan Hakları Federasyonu aktivistleri, at yerine elektrikli fayton öneriyor.

Büyükada'da fayton protestosu

ADALAR GERÇEK / Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Üyeleri ve yurttaşlar,  yaz aylarında atların maruz kaldığı sorunlara  dikkat çekmek için at maskeleri taktılar ve atları temsilen ‘kanlar içinde kalmış ölü bedenleri’ ile yerlerde yattılar. Dikkat çekici protesto turistlerin de ilgi odağı oldu.  Hayvan haklarını  Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin de eyleme destek verenler arasındaydı.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Üyeleri ve yurttaşlar,  yaz aylarında atların maruz kaldığı sorunlara dikkat çekmek için Büyükada’da idi.  Hayvan hakları savunucuları, Atatürk Meydanı’nda at maskeleri taktılar ve atları temsilen ‘kanlar içinde kalmış ölü bedenleri’ ile yerlerde yattılar. Dikkat çekici protesto turistlerin de ilgi odağı oldu. Hayvan haklarını  Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin de eyleme destek verenler arasındaydı. HAYTAP Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat,  amaçlarının atların maruz kaldığı yaşam hak ihlallerine dikkat çekmek olduğunu söyledi.

“ÇÖZÜM ELEKTRİKLİ FAYTONDA”

 “Adalar düz bir zemin değil. Atlar tepelere çıkmak zorunda kalıyor. 40 derecelik sıcakta sırtlarında 4-5 kişiyle çıkıyor ve dinlenmeden defalarca kez tur atıyorlar. Susuzluk ve yorgunluktan ölüyorlar. Atlar için ne bir veteriner ne de bir hastane var!”  diyen Şenpolat’ın çözüm önerisi de vardı: “21. Yüzyılda ulaşımın atla yapılıyor olunmasının kabul edilebilir bir yanı yok! Bir yandan ceplerde akıllı telefonlar ve internet, diğer yandan faytonla ulaşım (!) Bu çağda dünyanın hiçbir yerinde atlı ulaşım kalmadı. Adalar’da da kalmamalı. Atların yerine elektrikli fayton öneriyoruz. Bunun örnekleri Kapadokya’da, Adana’da başladı. Türkiye bu araçları yurtdışına da ihraç ediyor.”

"FAYTONCULARIN İŞSİZ KALMASINI İSTEMİYORUZ"

Faytonlarda çalışan insanların işsiz kalmasını istemediklerini vurgulayan Şenpolat,

İstanbul Arabacılar Motorsuz Kara Nakil Vasıtaları Esnaf Odası (Faytoncular Odası) Başkanı Hıdır Ünal ile de görüştüklerini, bundan sonra da Oda Başkanı, faytoncular ve Ada halkıyla birlikte hareket ederek sorunu çözüme kavuşturmak istediklerini söyledi: “Bizler faytoncuların işsiz kalmasından yana değiliz! Bu sorunu hep birlikte çözeceğiz. Bu nedenle hem faytoncular odasıyla görüşmeye hem de ada halkıyla bir çalıştay düzenleme kararı aldık. İBB Başkanı ile de randevu almaya çalışıyoruz.”

“YETKİ ADALAR BELEDİYESİ’NDE DEĞİL, İBB’DE”

Şenpolat,  sorunun muhatabının Adalar Belediyesi olmadığının altını da çizdi. “Faytonlar sorununun muhatabı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Ulaştırma Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME)’dür. İBB atlarda ısrar ediyor! Adalar Belediyesi’nin bu konuda düzenleme yetkisi yok. Eski Belediye başkanı Kadir Topbaş’la görüşmüştük. O da bu konunun çözümü için söz vermişti. Ancak o gitti, şimdi yeni belediye başkanıyla görüşmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

CHP MİLLETVEKİLİ DİDEM ENGİN DE EYLEMDEYDİ

Hayvan hakları için Meclis’e verdiği önergelerle tanınan CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin de HAYTAP eylemine destek verenler arasındaydı.  

Adalar Gerçek’e konuşan Engin,  “Her gün gazete sayfalarında, televizyonlarda hayvan hakları ihlal haberlerini görüyoruz. Bu haberleri büyük bir üzüntüyle okuyor, izliyoruz. Ama üzülmek yetmiyor! Hep birlikte çözüm yolları aramalıyız. Bu konuyu Meclis’te birçok kez dile getirdim. Hayvan hakları ihlalleri konusunda bir an evvel gerekli caydırıcı​ ve önleyici tedbirler uygulamaya konmalı. Sorunun çözümü için, bütün siyasi partiler bir araya gelmeli ve kapsamlı bir önerge hazırlanmalı” dedi.  

 

 

.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.