• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

CHP, toplumsal barış vaat etti

CHP 24 Haziran seçim bildirgesini açıkladı. Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin beş temel sorununa dikkat çekeceklerini vurgularken, sözlerine "Türkiye istibdat değil, Türkiye hürriyet istiyor" diyerek başladı.

CHP, toplumsal barış vaat etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 24 Haziran seçim bildirgesini Ankara'daki bir otelde düzenlenen toplantı ile açıkladı.

Milletvekilleri adaylarının da tanıtıldığı toplantıda beyanname, Türkiye'nin beş temel sorununa acil çözümler olarak duyuruldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sözlerine, "Bugün yaptığımız toplantı demokrasi tarihimizin en önemli toplantılardan olacaktır. Türkiye istibdat değil, Türkiye hürriyet istiyor. Türkiye saraydan değil, halktan yana bir yönetim istiyor. Türkiye mafya değil, insan haklarına dayalı bir hukuk devleti istiyor" ifadeleriyle başladı.

Kılıçdaroğlu konuşmasında OHAL’in kalkacağını, Cumhurbaşkanı ve bakanların denetlendiği bir sistem oluşturulacağını, fındık borsası kurulacağını, tarım teknolojisi liselerini, esnaf bakanlığını, medya çalışanlarına sendika zorunluluğu getirileceğini anlattı.

Seçim şarkısı: Artık Tamam

'Millet için geliyoruz' başlıklı, 230 sayfadan oluşan bildirgede Türkiye'nin beş temel sorununun hak, hukuk, adalet, eğitim, ekonomi, toplumsal barış ve dış politika olduğu belirtildi.

CHP'nin genel seçimler için sloganları ise "Artık tamam" ve "Millet için geliyoruz" oldu. CHP'nin seçim şarkısı "Artık Tamam" da salondakilere ilk kez dinletildi. CHP vekilleri kendi aralarında söyledikleri şarkıyı sosyal medyada paylaştı.

Bildirgeden başlıklar

CHP’nin 230 sayfalık bildirgesinde beş ana başlık yer aldı:

Demokrasi: Hak, Hukuk, Adalet: Bu başlıkta OHAL’in kadırılması, şeffaf siyaset, yurttaş güvenliği, devletin hesapverebilirliği, özel hayatın gizliliği, cezasızlığa son verilmesi, hakim ve savcıların bağımsızlığı, medya özgürlüğü, internet sansürünün kaldırılması, sivil toplumun güçlendirilmesi, gazetecilerin serbest bırakılması gibi konulara yer verildi.

Ekonomi: Üreten, Büyüyen, Hakça Bölüşen Türkiye: Bu başlıkta aile sigortası, vergi reformu, asgari ücretin arttırılması, gelir adaleti, ormancılıktan turizme çeşitli sektörlerin büyümesi için projeler, bölgesel paylaşım kuşakları gibi konulaa yer verildi.

Eğitim: İş Garantili, Parasız, Niletikli Eğitim: Eğitimde niteliğin arttırılması, cinsiyet eşitliği, kaynakların arttırılması, eğitim sisteminin oturtulması, çağdaş müfredat, akademik personelik özlük haklarıyla ilgili düzenlemelerden bahsedildi.

Toplumsal Barış: Kardeşlik ve Birlilkte Yaşam: Bu bölümde “Kutuplaştırmayan, barıştıran siyaset”, “İnançlara saygılı, özgürlükçü laiklik”, “Kürt sorununa eşit yurttaşlık temelinde çözüm”, “Yasakçı politikalara son”, “Güven ve huzur iklimi” alt başlıkları yer aldı.

* Dış Politika: İstikrar ve İtibar: Ülkelerle ilişkilerin düzeltilmesinin yanısıra, yurtdışında yaşayan Türkiyelilerin sorunlarıyla ilgili vaatler yer aldı.

Bildirgede “Kamu yönetimi ve hizmetleri” bölümünde yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve kanak aktarımından, sağlık hizmetlerinin erişilebilir kılınmasına kamu hizmetleriyle ilgili vaatler yer aldı.

CHP, bildirgesinde “Toplum kesimleri” başlığında da kadınlar, gençler, cezaevindeki öğrenciler, çocuklar, kimsesiz ya da cezaevindeki çocuklar, engelliler, yaşlılar, emekliler, tüketiciler, esnaf, turizm çalışanları, şoförler, orman köylüleri, inşaat işçileri, özel güvenlik çalışanları gibi birçok grubun sorunlarına tek tek yer verdi.

Bildirgede “Kültür sanat”, “Kent hakkı” ve “Doğa dostu bir yaşam” başlıkları da yer aldı.

“Beyin göçünü tersine çevireceğiz”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Eğer bir ülke önümüzdeki 100 yılı planlamışsa o ülke dünyada söz sahibi olur. İşin anahtarı geleceği planlamaktadır. 16 yıldır ülkeyi yönetenler devlet planlama teşkilatını kapattılar. Biz Türkiye'nin geleceğini planlayacak yeni bir kurum oluşturacağız. İnsani Geliştirme Stratejileri ve Bilgi Kurumu'nu kuracağız. Bu kurumda Türkiye'nin en saygın bilim insanları çalışacak. Bilgi üretecekler ve geleceği planlayacaklar.

“Piyasalara istikrar”

“Hızlı değişim ve dönüşüme ayak uyduran firmalar KOBİ'lerdir. Türkiye'de KOBİ'lere vergi ve sigorta borcun yoksa 1 yıl süreyle 0 faizli kredi vereceğiz. Vergi ve prim borcu zamanında ödenince devlet en az 322 milyar lira az borçlanacak. Türkiye, dünyanın en büyük faizini ödemeyecek. Bu vergisini ve sigortasını zamanında ödeyenler için.  Piyasalara istikrar gelecek.

“Çiftçiyi güçlendireceğiz”

“Fiskobirlik, TARİŞ, Çükobirlik, Et ve Süt Kurumu gibi kurumları yeniden ayağa kaldıracağız. Çiftçiyi güçlendireceğiz. Karadeniz'de fındık borsasını kuracağız. Fiyatını Türkiye belirleyecek. Tarım teknoloji liseleri kuracağız. Çiftçiyi yeniden milletin efendisi yapacağız.

“Esnaf Bakanlığı kuracağız”

“Şeker fabrikalarını geri alacağız. Onlar bu milletindir, birilerini değil. Esnaf zor durumda biliyorum. Esnaf bakanlığı kuracağız. Esnafı kira stopajı derdinden kurtaracağız.

“Öğretmenler atanacak, YÖK kalkacak”

“Bir yılda 180 bin öğretmen atayacağız. Öğretmenler kadrolu olacak. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere ayrıca birer maaş ikramiye vereceğiz. Ve bir darbe kurulu olan YÖK'ü kaldıracağız. Emeklilere de sendika kurma hakkı vereceğiz.

“Filistinlilere vize kalkacak, Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kurulacak”

“Dış politikada büyük başarısızlık yaşıyoruz. Bunu aşacağız. Avrupa Birliği ile ilişkileri düzelteceğiz. Fasıl açacaklar mı diye beklemeyeceğiz. Tam demokrasi için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Filistinlilere vizeyi kaldıracağız. Filistinlilerde de İsrailliler gibi vizesiz gelebilecekler. Mavi Marmara anlaşmasını iptal edeceğiz. Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nı kuracağız. Kurucuları Türkiye, İran, Irak ve Suriye olacak.

“Hakim ve Savcılar kurulları ayrı olacak”

“OHAL'i kaldıracağız. Türk hukuk sistemini darbe kalıntılarından kurtaracağız. Yargı bağımsız olacak. Hakim ve Savcılar kurulları ayrı ayrı olacak. Avukat hangi düzeyde ise, savcı da öyle olacak. Cumhurbaşkanı dahil, bakanların hepsi denetenebilecek.

“Medya çalışanları sendikalı olacak, özgür olacak”

“Medya özgür olacak. Evrensel etik kurallar içinde özgür olacaklar. Medya sahipleri, medyadan başka bir işle uğraşmayacak. Medya çalışanlarının tamamı, zorunlu olarak sendikalı olacak. Gazeteci, patronuna karşı da özgür olacak.

“Asgari ücret 2200 lira olacak”

“Asgari ücret net 2200 TL olacak, vergi alınmayacak. En düşük emekli aylığı 1500 TL olacak. Rakam çok mütevazi oldu biliyorum. Birer maaş ikramiye vaadimiz devam ediyor. 4 milyon 210 bin kişiye istihdam yaratacağız. Millet için geliyoruz, rantiye için değil.”HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.