• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

Çocuklar Moliere’in “Cimri”sini oynayacak

Sebastien Curiel ve Gülgün Özyiğit çifti Adalı çocukları gönüllü olarak sanatla buluşturmaya devam ediyor. Çocuklar, bir yandan enstrüman çalmayı öğreniyor, diğer yandan tiyatro ile tanışıyor...

Çocuklar Moliere’in “Cimri”sini oynayacak

Aysel Kılıç

Eğitimin, sanatın, sahnenin, izlemenin, dinlemenin, sosyalleşmenin dahi parayla olduğu bir düzende  çocuklara, gençlere aydınlık bir gelecek vadeden güzel  gelişmeler de oluyor. Umudu yeşerten bu gelişmelerden biri de Adalar’da yaşanıyor. Sanat eğitmenleri  Sebastien Curiel ve Gülgün Özyiğit çifti uzun yıllardır çocukları, gençleri sanatla buluşturuyor. Hem de tamamen gönüllülük üzerine. Yani ne eğitim alan çocuklar bir ücret veriyor ne de eğitmenler bir ücret talep ediyor. Curiel ve Özyiğit’in tek isteği, Adalarda bir sahne olması.

Sebastien  Curiel,  Türkiye doğumlu olsa da, hayatının büyük bir bölümü Fransa ve Almanya’da geçmiş.  Strasbourg Mark Block Üniversitesi’nde ve Liyon’da müzikoloji eğiti almış.

“Esas enstrümanım klasik gitardır. Strasbourg’un yanı sıra Lyon’da da gitar üzerine eğitim aldım.  Yaratıcılık ve müzik üzerine aldığım eğitimin içinde tiyatro da vardı.  Üniversite bünyesinde müzikal tiyatro da oynadık.”

Curiel, uzun bir eğitim hayatının ardından Büyükada’ya  enstrümanlarıyla, ezgileriyle döndü. İlkin Adalar Belediyesi bünyesinde şimdi de Kent Konseyi çatısı altında eğitimler veriyor.

“Eşim Gülgün ile birlikte, yaklaşık 10 yıldır, Adadaki çocuklara gönüllü olarak şan, gitar, piyano, tiyatro dersi veriyoruz.  Daha önce Belediye bünyesinde şimdi de Kent Konseyi çatısı altında çalışmalarımızı yapıyoruz. Hiçbir ücret talep etmiyoruz. Müzik yapmak isteyen herkese kapımız açık. “

“MÜZİK DÜŞÜNDÜRÜR, SOSYALLEŞTİRİR…”

“Müzik, insanları düşündürür, araştırmaya yönlendirir, sosyalleştirir, geliştirir…” diyen Sebastien Curiel, müzikte olduğu gibi tiyatro eğitimine de büyük emek vermiş:

“Adadaki eğitimlerimiz esnasında önemli eserleri de oynadık. Van Gogh’un hayatını,  Titanic serüvenini , Anna Frank’ı, Fransız besteci Georges Bizet'nin eseri olan Carmen sahnelediğimiz oyunlar arasındaydı. ”

 “CİMRİ”Yİ OYNAMAYA HAZIRLANIYORLAR

Gülgün Özyiğit de eşi Sebastien Curiel gibi sanat eğitmenliği yapıyor. Curiel çocuklara enstrüman çalmayı öğretirken, Özyiğit de tiyatro alanında performans gösteriyor. Bugüne kadar 125. Yıl Ortaokulu’nda çeşitli oyunlar sahnelenmesini sağlayan Özyiğit’in çocukları hazırladığı yeni oyun ise Moliere’in en bilinen eseri olan “Cimri”si.

Gülgün Özyiğit, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde 1987’den beri solist sanatçı. Çocuk oyunları  ve müzikalleri başta olmak üzere bir çok oyunda rol alan  Özyiğit, uzun zamandır Büyükada’da sanatını icra ediyor.  125. Yıl Ortaokulu’nda “Çocuk Tiyatrosu” adı altında çocuklarla birlikte çeşitli oyunlar sahneleyen  Özyiğit,  okulların yanı sıra Adalar Kent Konseyi  bünyesinde  çocuklara tiyatro eğitimi veriyor.  Eşi Sebastyan Curiel gibi ne çocuklardan ne de Konsey’den bir ücret alıyor.

“Bugüne kadar Kül Kedisi, Bremen Mızıkacıları, Heidi gibi çocuk oyunlarını çalıştırdım. Ama şimdi Moliere’in Cimri’sini çalıştırıyorum.  Bu talep öğrencilerimden geldi.  Gösterime hazır hale geldiğimizde Kent Konseyi’nde oyunumuzu sahneleyeceğiz. Ama keşke Adalarda bir sahnemiz olsaydı. Çocuklarımız için daha güzel olurdu.”

Özyiğit, çocukların tiyatro oynamasının gelişim açısından önemli olduğunu da vurguluyor: “Tiyatro, insana kendini ifade etmeyi öğretiyor.  Buraya gelen çocuklarımız sosyalleşmenin de mutluluğunu yaşıyor. Güzel bir ortamımız var. Gelmek isteyen tüm çocuklarımıza kapımız açık.”

MİNİK OYUNCULAR DA ÇOK MUTLU

Cimri’de rol alan çocukların mutluluğu ise yüzlerinden okunuyordu.  İlya Can henüz 8  yaşında ama Cimri’de rol alacak kadar koca yürekli. Tiyatroyu çok sevdiğini anlatan İlya, Cimri’ye dair de şunları söylüyor: “Tiyatroya ilgim çok ufak yaşlarda başlamış. Anneme, 'büyüyünce beni tiyatroya yazdırın' diyormuşum. Bugüne kadar  ufak  ufak oynadığım roller oldu. Şimdi Cimri’de oynayacağım. Mariane adındaki kızı canlandıracağım. Kağıda bakmanın stresi de yok. Rolümü çok sevdim ve  ezberledim bile. ”

13 yaşındaki Ulaş Çorman da rolünden oldukça memnun:  “Bugüne kadar sokak tiyatrolarında ve okuldaki çocuk tiyatrolarında rol aldım.  Ama şimdi daha ciddi bir oyun sahneleyeceğiz. Cimri’yi ilk kez okudum. Komedi olduğu için çok da zorlanacağımızı düşünmüyorum.  ‘Uşak’ rolünü en iyi şekilde oynamak için var gücümle çalışacağım.”

Oyunun baş karakterinde ise Nihat Sarıyev var.  Sarıyev, “Rolümü layıkıyla oynamak için çalışıyorum. Emek isteyen bir rol ve hocamız bizi iyi eğitiyor.  Adalıların huzuruna en iyi şekilde çıkacağımıza inanıyorum” diyor.

Sebastien Curiel ve Gülgün Özyiğit’in  dersleri her Pazar 10.00 - 13.00 saatleri arasında Adalar Kent Konseyi  Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşiyor.   

 

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.