• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

ÇOCUKLARDAN MUHTEŞEM MÜZİK ZİYAFETİ

“Barış İçin Müzik Orkestraları'' ve ''Adalar Çocuk Orkestrası'' ndan 150 çocuk, ücretsiz verdiği muhteşem konserle dinleyenlere müzik ziyafeti sundu. Orkestraların kurulmasına öncülük edenler, veliler ve çocuklar gazetemize konuştular.

ÇOCUKLARDAN MUHTEŞEM MÜZİK ZİYAFETİ

 Aysel KILIÇ 

2016 yılında kurulan Adalar Çocuk Orkestrası, 7-14 yaş arası 25 çocukla başladığı müzik yolculuğuna 65 Adalı çocukla devam ediyor. Adalar’da yaşayan çocukların keman, çello, viyola gibi önemli enstrümanlarla tanışmasını sağlayan projeye “Barış İçin Müzik Vakfı” repertuar ve eğitmen desteği sağlıyor. Çalışmalarına başladıktan kısa bir süre sonra sahne almaya başlayan orkestra;  bugüne kadar Zorlu Performans Merkezi, Anadolu Kulübü, Heybeliada Ruhban Okulu gibi mekanlarda muhteşem konserler verdi. Orkestra’nın en son durağı ise Büyükada idi. Adalar Çocuk Orkestrası, Barış İçin Müzik Orkestraları ile birlikte 5 Ağustos Pazar  akşamı Büyükada Şehit Murat Yüksel İlkokulu bahçesinde sahne aldı. Birbirinden yetenekli 150 çocuk, ücretsiz verilen konserde dinleyenlere keyifli bir müzik ziyafeti sundu.

7’den 70’e büyük bir katılımın gösterildiği konserde, Barış İçin Müzik Orkestraları’nın Edirnekapı ve Bursa Orkestraları ile Adalar Çocuk Orkestrası hem tek tek, hem de hep birlikte sahne alarak çaldılar. Muhteşem orkestraların yöneticileri de yine çocuklardı. Barış İçin Müzik Orkestraları’nın ve Adalar Çocuk Orkestrası’nın yetiştirdiği çocuklar  ve gençler arasından çıkan müzisyenlerin harika performansları büyük alkışları da beraberinde getirdi.

Konseri dinleyenler arasında Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ile Başkan Yardımcı Mahmut Yerlikaya, Adalar Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Özbek de vardı.  Konserlerin daimi dinleyicileri olan Barış İçin Müzik Orkestraları projesinin sahipleri, Barış İçin Müzik Vakfı Kurucuları Mehmet Selim Baki ve Yeliz Baki çifti,  Adalar Çocuk Orkestrasının fikir annesi Pınar Delen Satıoğlu, Adalar Kent Konseyi Eğitim Grubu Başkanı Nezih Bayraktar ve özveriyle çalışarak projelerin hayata geçirilmesinde büyük emeği geçen Adalar Kent Konseyi Genel Koordinatörü Ayten Şele ise sevinç gözyaşları içerisinde miniklerin konserlerini dinlediler. Adalar okul müdürleri ile öğretmenleri ve aileler de büyük bir katılım gösterdiler.

Mükemmel gecenin organizatörleri ve konukları konserin ardından birer konuşma da yaptılar.  Tiyatro sanatçısı Konuralp Sunal’ın yönettiği sahnenin ilk sözü, Adalar Çocuk Orkestrası’nın fikir annesi Pınar Delen Satıoğlu’nda idi.

PROJENİN FİKİR ANNESİ: HAYALDİ, GERÇEK OLDU

Satıoğlu, Adalar Çocuk Orkestrası hayalini ve bu hayali nasıl hayata geçirdiklerini anlattı ve desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerini sundu.  Orkestra’ya 25 çocukla başladıklarını belirten Satıoğlu,  bugün mevcut çocuk sayının 65 olduğunu ancak hedeflerinin bu sayıyı bu sene 85’e çıkarmak olduğunu söyledi. Müzik eğitimini ücretsiz olarak verdiklerini de hatırlatan Satıoğlu, “Hayaldi, gerçek oldu. Orkestramız 2 yılını, muhteşem 10 konserle, geride bıraktı ve umarım Barış İçin Müzik Vakfı gibi 10. yıllarımızı da görürüz. Hepimiz kendi çabamızla, gönüllü olarak, çocuklarımız için çalışıyoruz. Çocuklarımızın eğitimlerinin sürmesi için tüm Adalıları bu projeye destek olmaya çağırıyorum” dedi.

PROF. ÖZBEK: HEPSİ BİZİM ÇOCUKLARIMIZ

Adalar Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Özbek de, orkestranın büyüyerek bugüne gelmesinin heyecan verici olduğu ifade etti.  “Genç sanatçılarımızı yürekten kutluyorum; hepsi bizim çocuklarımız” diyen Özbek, bugüne kadar destek olan tüm kurumlara ve kişilere teşekkür etti.

KAYMAKAM: BU SERÜVENİN BİR PARÇASI OLACAĞIM

Adaların yeni kaymakamı Mustafa Ayhan da yaptığı konuşmada, Adalı çocukları sanatla iç içe görmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi: “Emek verirsek, geleceğimizin sahibi çocuklar ve gençlerimizin büyük yol katedeceğini, Adalar Çocuk Orkestrası örneğinden anlıyoruz. Öncelikle gençlerimizi tebrik ediyorum ve bu projede emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara, velilere, halkımıza sonsuz teşekkür ediyorum. Çocuk Orkestrası için Adalı tüm kurumlar birlikte bir şeyler yapıyor, bu birliktelik çok önemli. Bu ilçenin kaymakamı olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Orkestramızı ileride uluslararası konserlerde görmek hepimizi çok mutlu edecektir. Bu serüvenin bir parçası olmayı kendime bir görev biliyorum. Ulu Önder Atatürk'ün dediği gibi ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ Dolayısıyla bu çocuklarımızı başarıya taşımak bizim için bir borçtur”  diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından, Adalar Çocuk Orkestrası'nda emeği geçenlere plaket takdim edilirken; dinleyicilerden gelen  istek üzerine 150 çocuk son bir kez daha sahne aldı. Bu muhteşem uğurlama, sevinç  gözyaşlarını da beraberinde getirdi…

GAZETEMİZE KONUŞTULAR

Konser hazırlıkları sürerken, Barış İçin Müzik Vakfı Kurucuları Mehmet Selim Baki ve Dr. Yeliz Baki çifti ile konuşma fırsatı da yakaladım. Baki çiftiyle yaptığımız sohbetten önce, Barış İçin Müzik Vakfı’nı kısaca anlatmak isterim.

Barış İçin Müzik Vakfı İstanbul  Edirnekapı’da, imkânları sınırlı çocuk ve gençlere ücretsiz müzik eğitimi veren bir kurum. Mimar Mehmet Selim Baki’nin gençlik hayali olarak 2005 yılında temelleri atılan Barış İçin Müzik oluşumu, 2011 yılında Barış için Müzik Vakfı adını aldı. Vakfın oluşturduğu programa katılan 7-20 yaş arasındaki çocuk ve gençler burada kendilerine sağlanan enstrüman ve eğitmenlerle çok sesli evrensel müzik eğitimini  alıyorlar.  70’li yıllarda Venezuela’da kurulmuş olan El Sistema programını kendilerine rehber alan Barış İçin Müzik Vakfı, her çocuğun sanata katılım hakkı olduğuna ve bu hakka erişimin önündeki engellerin kaldırılması gerektiği bilinciyle hareket ediyor. Bugün Barış İçin Müzik Vakfı çatısı altında Barış için Müzik Çocuk ve Gençlik Orkesrası, Barış iin Müzik Oda Müziği Toplulukları çalışmalarına devam ediyor. Mehmet Selim ve Dr. Yeliz Baki çiftinin özverili çalışmalarıyla bugüne kadar  binlerce  çocuk ve genç müzikle buluştu.

VAKIF YÖNETİCİLERİNDEN  “BARIŞ” VURGUSU

Vakıf Başkanı Mehmet Selim Baki, İstanbul Edirnekapı, İzmir, Bursa  ve Adalar’da orkestraların olduğunu söyledi ve en yeni olan orkestraya dikkat çekti: “Adalar Çocuk Orkestrası kısa sürede büyük bir başarı sağladı;İkinci yılında büyüyerek gelişiyor. Bugün burada  farklı bölgelerdeki çocuklarımızla birlikte sahne alıyorlar. Bu mutluluk verici.” 

Vakıf Başkan Yardımcısı Dr. Yeliz Baki de  orkestların eğitmenlerine dikkat çekti ve barışa vurgu yaptı: “Orkestralarımız bugün hem El Sistema hareketinden gelen hocalarımız hem de orkestralarımız içinde yetişen gençlerimiz tarafından yönetiliyor. 5 hocamız Venezuela’dan 10 ‘u da kendi içimizden yetişen çocuklardan oluşuyor. Sistem, kendi öğretmenini kendisi yetiştirmek üzerine kurulu. Bugünkü konseri de şefler değil; orkestralarımızdaki çocuklar yönetiyor. Yani çocuklarımız aldıkları eğitimi öğretmeye odaklılar.

Bütün amacımız çocukları biraraya getirmek ve barış sesini birlikte yükseltmek. Biz Avrupa’da ve dünyanın bir çok yerinde çocukları biraaraya  getiriyoruz. Çünkü ancak  bir araya geldiğimiz zaman, birbirimizi tanıdığımız zaman barış olur. Müzik orkestraları bu birlikteliğe, barışa hizmet ediyor. Bugün hepizimi heyecanlandıran şey aslında bu birliktelik.”

KENT KONSEYİ EĞİTİM ÇALIŞMA GRUBU: DESTEK BEKLİYORUZ

Konuklarını ağırlayan Adalar Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu Başkanı Nezih Bayraktar da Barış İçin Müzik Vakfı yöneticilerine Adalar Çocuk Orkestrası’na verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.  Bayraktar, “Hep birlikte çok büyük fedakarlıklarla orkestralarımızı bugüne getirdik. Tüm arkadaşlarımız tamamen gönüllü olarak bu çalışmayı destekliyorlar. Enstrümanlar konusunda  zorlandığımız oluyor çünkü maliyetleri fazla. Tüm Adalıları çocuklarımıza destek olmaya çağırıyoruz. Başarı hepimizin olsun” diye konuştu.

Kent Konseyi Eğitim  Çalışma Grubu  Üyesi Şükran Orhan  da,  “Adalar Çocuk Orkestrası  büyük  azim ve özveri sonucunda bugünlere geldi. Çocuklarımız bundan sonra da daha başarılı konserlere imza atacaklar.  Yeter ki yanlarında olalım, yeter ki desteğimizi esirgemeyelim” dedi ve ekledi: Bütün amacımız her çocuğun sanat ve müzikle tanışması. Müzikle tanışan çocuğun hayata bakış açısı, barışa bakış açısı değişecektir. Bu çok önemli.”

MİNİK MÜZİSYENLER VE VELİLER KONUŞTU: MÜZİK HAYATIMIZI DEĞİŞTİRDİ

Adalar Çocuk Orkestrası’nın Heybeliada grubundan miniklerle de konuşma fırsatı yakaladım. Alara Şenol, Elif Su Ceylan, Gizem Coşar ile  Elif Meryem Kanbır, farklı bölgelerden gelen onlarca çocukla aynı anda sahnede olmanın tatlı heyecanını dile getirdiler.

Veliler de mutluluklarını paylaştılar. Adalar Çocuk Orkestrası’ndaki kızı Alisya Özlem’in başarısından duyduğu mutluluğu dile getiren  Ramona Çiftçioğlu, “Kızım  müziğe başladığından beri özgüveni yükseldi ve eskisinden çok daha mutlu. Adalılar bu değerli orkestraya her zaman destek olmalı” dedi. Kızı Alisya Özlem de, “Müzikle hayatım çok daha renkli.  Orkestradaki arkadaşlarımı ve müziği seviyorum” diye konuştu.

Ayfer Sun ise “Kızım Serra Adalar Çocuk Orkestrası’nda. Çok mutluyuz. Bize bu imkanı sağlayan herkese gönülden teşekkür ederiz” diye konuştu.

Edirnekapı’dan gelen velilerle de konuşma şansım oldu. Hacer Ataş, “Kızım 8 yaşında ve  yaklaşık bir yıldır Barış İçin Müzik Vakfı’ndaki çalışmalarda yer  alıyor. Keman çalıyor... Onun hayatındaki olumlu değişime şahit olmak bizi mutlu ediyor. Bir çocuğun muhakak müzikle tanışması lazım” dedi ve ekledi: “Müziğin ücretsiz olması ailerin yükünü hafifletiyor ve ailenin sanata yaklaşımını da  olumlu olarak etkiliyor.”

 Adalar Çocuk Orkestrası, yerel yöneticiler ve proje yürütücüleriyle...

 

ADALAR ÇOCUK ORKESTRASI'NA DESTEK İÇİN:HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.