• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

ÇÖZÜM TOPLU TAŞIMADA!

Adaların trafik sorunu ‘huzur’ toplantısında masaya yatırıldı. Yerel yöneticiler ulaşım için alınacak yeni önlem ve kararları açıklarken, Ada halkı sorunun köklü çözümü için çevreye zarar vermeyen toplu taşıma istedi...

ÇÖZÜM TOPLU TAŞIMADA!

ADALAR GERÇEK / Adalar Emniyet Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen “Huzur Toplantısı” nın ana maddesi  Adalardaki trafik sorunuydu. Fayton ve faytoncu sorunu, at ölümleri, aşırı hız nedeniyle kazalara neden olan akülüler, kiralık bisiklet sorunu, İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin yeni kararı...Bu toplantıda konuşuldu.

Adalar Kaymakamı Hikmet Dengeşik, Adalar İlçe Emniyet Müdürü Murat Bingöl, Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Yerlikaya ile Başkanvekili Kazım Şakar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Eren, İBB Zabıta Müdürü Bahtiyar Yılmaz, Adalar Cumhuriyet savcıları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilci ve üyeleri, bisikletçi ve faytoncu esnafının yanı sıra Ada halkının büyük katılım gösterdiği toplantı Büyükada Anadolu Kulübü’nde yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan “Huzur Toplantısı” nın açılış konuşmasını, toplantıyı organize eden Adalar İlçe Emniyet Müdürü Murat Bingöl yaptı.  8 aydır Adalar’da görev yaptığını hatırlatan Bingöl, bu zaman zarfında İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak Adalarda huzuru sağlamak amacıyla yaptıkları çalışmaları anlattı.  Başta fayton çetesi ve uyuşturucu operasyonları olmak üzere birçok büyük operasyona imza attıklarını hatırlatan Bingöl, ekibiyle gece gündüz çalışarak Adaların sorunlarını en aza indirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Adaların “trafik sorunu”, Bingöl’ün ana maddeleri arasındaydı. “Ada trafiği, Adaların dokusu, atlar, tüm canlılarıyla ilgi bekliyor” diyen Bingöl, aşırı hız yapan akülü araçlar ve fayton kazalarına dikkat çekti. Bingöl, kazaların önüne geçmek için trafikten sorumlu polis memurlarının ellerinden geleni yaptıklarını, faytonculara bir dizi eğitim verdiklerini ancak çözümün  tek adresin İlçe Emniyet Müdürlüğü olmadığını söyledi ve atların sağlığından, yaşam ve çalıştırılma koşullarından sorumlu olan İlçe Tarım Müdürlüğü’nü de  işaret etti.

BİNGÖL, UKOME KARARINI AÇIKLADI

Bugüne kadar yaptığı sayısız operasyonla izinsiz kullanılan akülü araçları toplatan Bingöl, “Gerçek ihtiyaç sahipleri akülü araçlara sahip olamazken, daha çok ihtiyacı olmayan gençler kullanıyor bu araçları. Bu adil değil” dedi.

Bingöl’ün Adalılara asıl haberi ise İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME)  Adalar’daki fayton, akülü araçlar ve bisikletler için aldığı yeni karardı.

"ÖNCELİK YAYADA OLACAK"

Adalar İlçe Emniyet Müdürü Bingöl’ün açıkladığı UKOME kararı,  önemli kararlar içeriyor. Karara göre, vapur iskeleleri çevresinde ve yayaların yoğun olduğu cadde ve sokaklar fayton, akülü motorlar ve bisiklet geçişlerine kapatılarak yaya geçişlerinin önü açılacak. Vapur iskeleleri civarlarında bundan böyle seyyar satıcılar da bulundurulmayacak. Bu karar dört ada için geçerli. UKOME kararında akülü araçlarla ilgili de önemli bir madde var. Akülü araçların ancak tam teşekkülü devlet hastanelerinde sağlık raporu alanların kullanabileceği ifade edilen kararda, “ Alınmış sağlık raporu doğrultusunda  Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik tescili gerektirmeyen akülü-elektrik şarj araçların Kaymakamlık makamının oluru ve belediyenin izni ile kullanabileceği” kaydediliyor.

Açıkladığı UKOME kararını biran önce uygulamaya koyacaklarını belirten İlçe Emniyet Müdürü Murat Bingöl, trafik sorununun olmadığı daha güzel bir Ada için herkese büyük sorumluluk düştüğünü ifade etti ve tüm Adalıları adaların huzuru için sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

YERLİKAYA: FAYTONLARDAN BELEDİYEMİZ SORUMLU DEĞİL

Adaların trafik sorunu masaya yatırıldığı toplantının bir konuşmacısı da Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Yerlikaya idi.  Belediye olarak kısıtlı bütçe ve personelle Adalılara en iyi şekilde hizmet vermeye çalıştıklarını söyleyerek konuşmasına başlayan Yerlikaya, Adaların en büyük sorununun trafik olduğunu söyledi.  Büyükada’da fayton,  bisiklet ve akülü araçların yarattığı trafiğe işaret eden Yerlikaya’nın faytonları anlatırken dikkat çektiği bir nokta vardı. “Adalarda ‘fayton’ sorunu değil ‘faytoncu’ sorunu var” diyen Yerlikaya, faytoncuların çevreye ve atlara karşı hassasiyet göstermediklerini vurguladı ve ekledi: “Ama onların koşullarını da gözardı etmemek gerek. Biz ‘faytoncu sorunu’ diyoruz ama bir de faytoncuların kendi sorunları var.  Örneğin Büyükada’da 226  fayton varken sadece  146 ahır var.  Geriye kalan 86 fayton, yani yaklaşık 400 at nerede barınıyor hiç düşündünüz mü?  Ahır bulamayan faytoncular çadır kurup  ve hayvanlarıyla birlikte kalıyorlar. Çamur içinde yatıp kalkan bu insanların hijyen olmalarını nasıl beklersiniz? Peki ya at ölümleri? At mezarlığına döndü adalar! Ölen atlar ne oluyor, nereye gömülüyor İBB bunu biliyor mu? İBB Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü bugüne kadar tüm bu sorunlara yeterli ilgiyi göstermedi. “

Faytonların tamamen İBB kontrolünde olduğunu hatırlatan Yerlikaya, “ Faytonlara plakayı biz vermiyoruz, faytonculara sürücü belgesi ve maaş da. O halde Adalar Belediyesi olarak bu soruların muhatabı biz değiliz” dedi. Mahmut Yerlikaya’nın  “akülü”  araçlara yönelik de söyleyecekleri vardı: “Adalar Belediyesi olarak izin verdiğimiz mevcut 506 akülü var, gerisi kaçak. Zabıta ekiplerimiz ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri koordineli çalışarak bunları yakalıyor, bir daha Adaya sokulmayacağı yönden cezalarını kesiyor.  Ama bunların kullanımının önüne geçemiyoruz. Hepsini toplasak nereye koyacağız? Bisiklet için de öyle. Bugüne kadar hiçbir zaman fazladan bisiklet plakası vermedik, aksine hep azaltmak için uğraştık.”

Sadece Büyükada’da 1475 bisiklet ve yüzlerce akülü olduğunu ve bunların 226 fayton ve yüzlerce turistlerle aynı caddede trafiğe çıktığına dikkat çeken Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Yerlikaya, “UKOME tarafından alınmış yeni bir karar var. Adaların trafiği bu kararla denetleyecek” dedi.

 

DENGEŞİK:  ADALARDA TOPLU TAŞIMA ŞART

Adalar Kaymakam Hikmet Dengeşik de yaptığı konuşmada, Adaların sit alan olduğunu ve Adaların kültürel ve tarihi mirasını korumanın herkesin görevi olduğunu söyledi. UKOME kararını da değerlendiren Dengeşik,   “Kararda belirtilen sokak ve caddelere araçlar kesinlikle girmeyecek, buna izin vermeyeceğiz” dedi. 

Dengeşik, fayton,  akülü ve bisikletlerin yarattığı trafik sorununun ve Ada halkının günlük hayatlarında yaşadıkları ulaşım sorununun önüne geçmek için toplu taşımanın şart olduğunu söyledi.  Faytonların Ada halkı için çok pahalı olduğunu belirten Dengeşik’in “toplu taşıma”  ihtiyacı vurgusu Adalılar tarafından büyük alkış aldı.   

İBB ZABITA MÜDÜRÜ: TOPLU TAŞIMA TALEBİNİZİ İLETECEĞİM

İBB Zabıta Müdürü Bahtiyar Yılmaz  da UKOME Kararını biran önce uygulamaya koyacaklarını kaydetti. Adalıların toplu taşıma aracı talebine de değinen Zabıta Müdürü Yılmaz, “Bahsettiğiniz mevcut tablo sürdürülebilir değil. Toplu taşımayla ilgili talebinizi ilgili mercilere ileteceğim” dedi.

ADA HALKI: BİSİKLETLERİMİZE DOKUNMAYIN, TOPLU TAŞIMA GETİRİN

 

Yetkililerin konuşmalarının ardından,  Ada halkı söz aldı.  Söz alanlar arasında akülü araç kullanan yaşlılar, engelliler olduğu gibi, günlük ulaşım ihtiyacını bisikletle gidermeye çalışan adalılar ve faytoncular da vardı. Hasta insanların, yaşlıların ve Tepeköy’de oturan halkın iskeleye kadar inip ihtiyaçlarını karşımada güçlük çektiğine dikkat çeken Adalılar, sorunun bir takım yasaklarla çözülemeyeceğini, Ada halkının yaşamını kolaylaştırılması için çevreye zarar vermeyen, elektrikli  toplu taşıma araçlarının getirilmesi gerektiğini söylediler.

Bisiklet kullanıcılarının da önemli bir mesajı vardı.  Geçmişten bugüne ada halkının ulaşım aracının bisiklet olduğunu ve halkın bisiklet kullanımına teşvik edilmesi gerektiğini söyleyen Adadılar, “Bisiklet kullanmak için adaya gelen günü birlikçiler ve biz ada halkını karıştırmayın. Kiralık bisikletler ve mantar gibi türeyen akülüler nedeniyle Adalılar bu sorunları yaşıyor. Biz buranın yerleşik halkıyız.  Sokaklar, caddeler biz Adalılara açılmalı” dediler.

Yerel yöneticiler de yaptıkları her şeyin ada halkının yaşamanı kolaylaştırmak için olduğunu ve çözüm önerilerine açık olduklarını kaydettiler. İBB Zabıta Müdürü de ulaşımla ilgili sorunları ilgili yerlere ileteceği sözü verdi.

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.