• Dolar döviz kuru 5.3414
  • Euro döviz kuru 6.0755

Eski Devlet Bakanı: Kader değil, susmayalım!

Kadınların ve çocukların siyasi iktidarın ayrımcı politikalarının kurbanı olduğuna dikkat çeken Aile ve Sosyal Hizmetlerden Sorumlu eski Devlet Bakanı Zehra Önay Alpago, “Özgür gülüşlere, özgür düşüncelere düşman politikalarla karşı karşıyayız. Ülkenin kaderi bu değildir!” dedi.

Eski Devlet Bakanı: Kader değil, susmayalım!

Aysel Kılıç

Aile ve Sosyal Hizmetlerden Sorumlu eski Devlet Bakanı, Avukat Zehra Önay Alpago, Adalar Kent Konseyi’nin davetlisi olarak 10 Şubat’ta Büyükada’da idi. Alpago’nun “Türkiye’de kadın ve çocuk olmak” başlıklı söyleşisine kadınlar büyük ilgi gösterdi. Yıldızlar Kafe’deki etkinliğe her meslekten, yaştan kadın katıldı. 

“Bizim coğrafyamızda kadın olmak çok zor” sözleriyle konuşmasına başlayan Zehra Önay Alpago, Türkiye’nin kadın-erkek eşitliğinde dünya ülkelerinin gerisine düştüğünü istatistiki bilgilerle anlattı.  Kadınların Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundan önce ve Osmanlı’dan sonra, yani Cumhuriyet’in kuruluşu ile daha özgür olduklarını hatırlatan Alpago, Osmanlının kadına bakış açısını şu sözlerle dile getirdi:

“Bu coğrafyanın en şanslı ülkesiydik. İslamiyet’in kabulünden önce kadınlar ve erkekler ailede, toplumda, devlette eşit olarak yaşamışlar, eşit olarak temsil etmişlerdir. Ancak İslamiyet’in kabulüyle, biraz Arap kültürü, biraz da Bizans kültüründen etkilenen Osmanlı İmparatorluğu’nda kadının aile ve toplum içindeki hakları önemli ölçüde elinden alındı. İslam dininin getirilmesiyle değil, İslam’ın yorumlanış biçiminin getirmiş olduğu bir sonuçtur bu. Bir Fransız Gazeteci, Osmanlı devletindeki kadınlar için ‘onlar varlar ama görünmez olarak varlar’ demiştir. Bu söz her şeyi özetliyor.”

“CUMHURİYET BİR KADIN DEVRİMİ OLMUŞTUR”

Avukat Alpago, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ile kadınların yeniden özgürlüğüne kavuştuğunu da hatırlattı: “Osmanlı döneminde kadınların hakları konusunda denizlerin alçaldığı bir dönem yaşadık. Ama öyle gitmemeliydi… Kendisini şükranla, minnetle andığım aziz Atatürk ile beraber alçalan denizler yeniden yükselişe geçti. Osmanlı döneminde nüfusta dahi sayılmayan kadınlar, Cumhuriyet döneminde evde, çalışma hayatında, siyasette her alanda erkeklerle eşit haklar, eşit statüler elde etti. Atatürk’ün hedefi kadın ve erkek eşitliğiydi. Medeni Kanun’un kadınlara tanıdığı haklar açısından Cumhuriyet bir kadın devrimi olmuştur. Kadınlar, seçme ve seçilme hakkı ile Meclis’te, belediyelerde, muhtarlıklarda yer aldı…”

“CUMHURBAŞKANI KADINI ERKEKLE EŞİT GÖRMÜYOR”

Av. Alpago, günümüzü ise “denizlerin çekildiği dönem” olarak ifade etti. “Kadına düşman politikaların üretildiği bir dönemden geçiyoruz. Özgür gülüşlere, özgür düşüncelere,  modern kıyafetlere düşman politikalarla karşı karşıyayız” diyen Alpago bunun sorumlusunun siyasi iktidar olduğunu vurguladı. Her gün artarak devam eden kadın katliamlarına dikkat çeken Alpago, şöyle devam etti:

“Kadınların vahşice öldürüldüğü bir ülkede eşitlikten bahsedilemez. Anayasa ‘kadın erkek eşittir’ diyor ama Anayasaya sadakat yemini eden Cumhurbaşkanı kadın erkek eşit değildir’ diyor. Kadınlara üretim değil, üreme hedef olarak gösteriliyor! ‘Çocuksuz kadın eksik kadındır’ demiştir Sayın Cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanının bu sözü, çocuk yapmamış, çocuğu olamamış onbinlerce kadını derinden yaralamıştır. Cumhurbaşkanı kadın ve erkeği eşit görmediği için toplumun algısı da bu yönde oluşuyor. Toplum, suskun, kaderci, sesini çıkarmayan kadınları yüceltir hale geldi…”

“ÇOCUK GELİNLERİN YARATILDIĞI SİSTEM”

Zehra Önay Alpago, AKP’nin eğitim sistemiyle kadınları yaşam dışına ittiğine de dikkat çekti.  4+4+4’ü “ucube” bir sistem olarak niteleyen Alpago, “Çocuk gelinlerin yaratıldığı bir eğitim sistemi bu! Türkiye’de 2 milyon kadın hala okuma yazma bilmiyor ve bugün siyasi iktidar eliyle kız çocuklarımız bilinçli olarak eğitimsiz bırakılıyor” dedi ve ekledi: “Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk, okuma yazma seferberliği ilan etmişti. Kendisi de elinde tebeşirle tahtanın başında Latin alfabesi öğretmiştir her yaştan insana… O Büyük insanın kurduğu Cumhuriyet’te bugün eğitime düşman politikalar üretiliyor.”

“ÇOCUK SUSAR, SEN SUSMA!”

Çocuk işçi sorununa da dikkat çeken Alpago, “İş cinayetlerinde çocuklarımız hayatlarını kaybetmeye devam ediyor! Çocuklarımızın yeri okul ve parklardır” dedi.  Alpago’nun gündeminde 115 hamile çocuk skandalı da vardı. Yaşananların sorumlusunun yetkililer olduğunun altını çizen Alpago,  toplumu etkilemeye çalışan Diyanet’e işaret etti. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bulûğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak duyurmasına tepkisini dile getiren Alpago, “Çocuklara bayram hediye etmiş bir Cumhurbaşkanı’nın kurduğu Cumhuriyet’te artık çocuklar nefes alamaz, yaşayamaz hale getirilmiştir! Onları evlendirerek sağlık haklarını, yaşam haklarını, eğitim haklarını, yaşama dair sevinçleri ellerinden alıyorsunuz! Çocuk susar, sen susma, diyoruz. Sofradan bir tabak eksilsin, yanına başlık parası da gelsin anlayışıyla mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Zehra Önay Alpago,   çocuk ve kadın ölümlerinin ülkenin kaderi olmadığının altını çizdi ve kadın erkek herkesi, ayrımcılığa karşı mücadele etmeye çağırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 Etiketler: Zehra Önay Alpago
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.