• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

Fayton can alıyor!

Büyükada’da Haziran ayında art arta yaşanan fayton kazalarında 2 kişi hayatını kaybetti, toplam 10 kişi yaralandı. Olaylarda ölenler sadece insan değildi; 2 at da kaza kurbanı oldu.

Fayton can alıyor!

ADALAR GERÇEK / Atların ölümleriyle tartışma konusu olan fayton son zamanlarda sık sık kazalarla  gündeme geliyor. Haziran ayında Büyükada’da üst üste kazaları meydana geldi. İlk kaza Büyükada'da 13 Haziran günü yaşandı. Üstünde arabacıların olmadığı iki fayton duraktan çıkıp Çınar Caddesi'ne girdi ve bu faytonlardan biri yoldan geçen iki kişiye çarptı. Olay yerine koşan adalılar yaralılar için ambulansı çağırdı. Adalı tesisatçı M. A.  ve diğer yaralı kişi Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Büyükada’da bulunan Acil servisine kaldırıldı. Kaza Adalar’da paniğe neden olurken, atları parlayan fayton sahipleri de olay yerine geldi. Ancak her iki faytonun arabacıları,  faytonlarını durakta göremedikleri gibi olay yerinde de bulamadı. Atlı arabalardan biri Adalar Emniyet Müdürlüğü binasının tuvaletine hasar verirken, diğer araba ise yolda devrildi.   

NİZAM’DAKİ KAZA CAN ALDI

İkinci büyük kaza ise 16 Haziran günü Büyükada Nizam Mahallesi Çankaya Caddesi’nde yaşandı. Turistleri taşıyan bir fayton atının kayışları koptu. Kontrolden çıkan faytonun üzerindeki bir yolcu  atlayarak yaralı şekilde kurtulmayı başardı.  Ancak İsrailli Ghazı Salameh (64)  başından yara alarak hayatını kaybetti. Kazada 2’si ağır 8 turist yaralandı.  2 atın da öldüğü olay sonrası yaralılar ilkin Büyükada’da bulunan Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı, buradaki ilk müdahalenin ardından da Kartal’a sevk edildi. Ağır yaralı bir kişi tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Kazaya neden olan fayton sürücüsü S. A. tutuklandı.

“ARTIK İNSANLAR DA ATLAR DA ÖLMESİN”

Gazetemize konuşan görgü tanıkları, faytonun hız yaptığını ve yere düşen turistlerin kanlar içinde yattığını anlattılar. Görgü tanıklarından M. A, “Ölenler turist olduğu için kimseden yeteri kadar tepki gelmiyor. Faytonlar sürekli kaza yapıyor ve artık buna dur demeli. Ölen turistler için de atlar için de çok üzgünüm. Yetkililere sesleniyorum, Adalarımızdaki bur soruna lütfen bir çözüm bulun!”. 

Adalı C. H. de “Rant uğruna hayatlar karartılıyor.  İnsanlar, atlar ölürken, vicdanlar nasıl bu kadar rahat olabilir?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

ARABACILAR, ÇEKİM YAPANLARI ENGELLİYOR

Kaza, Adalar'da paniğe neden olurken, olay yerine gidip haber yapmak isteyen  muhabirlerimiz faytoncuların kötü muamelesine maruz kaldı. Faytoncular, muhabirlerimizin görüntü almasını engellemeye çalıştı ancak çevredeki duyarlı yurttaşların araya girmesiyle muhabirlerimiz görüntü alabildi. Ada sakini Gözde Tezcan da 12 Mayıs günü fayton durağında atlara yapılan kötü muameleyi cep telefonuyla çekti. Video çekimini fark eden arabacı,  Tezcan’a sert çıkıştı.  Tezcan, elindeki görüntülerle Adalar Emniyet Müdürlüğü’ne başvurarak, arabacıdan şikâyetçi oldu. Görüntüleri inceleyen Emniyet, atlara yapılan işkenceyle ilgili soruşturma başlattı.

Yaşananlar her iki olayın ardından, "faytona binme atlar ölüyor" kampanyası savunucuları, yaptıkları açıklama ile insanların ve atların can güvenliği için bir an faytonların kaldırılmasını istedi.

 

 

 

 

 

 

 Etiketler: