• Dolar döviz kuru 5.3486
  • Euro döviz kuru 6.0833

İz bırakan kadın sanatçıları anlattı

Doç. Dr. Seda Yavuz,  kadınların hayatın her alanında olduğu gibi, sanatta da erkeklerle eşit şartlarda olmadıklarını;  üretimleriyle ayakta durmak için daha çok çalışmak  ve mücadele etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

İz bırakan kadın sanatçıları anlattı

Doç. Dr. Seda Yavuz,  kadınların hayatın her alanında olduğu gibi, sanatta da erkeklerle eşit şartlarda olmadıklarını;  üretimleriyle ayakta durmak için daha çok çalışmak  ve mücadele etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Aysel Kılıç

Sanat tarihçisi Doç.Dr. Seda Yavuz, “Cumhuriyet Dönemi Kadın Sanatçılar” başlıklı çalışmasını Adalar Kent Konseyi Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde Adalılarla paylaştı.

Seda Yavuz, Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet dönemi kadın sanatçıları resim sanatı üzerinden  anlattı. Üretimiyle çağı yakalayan, hatta çağının  ilerisinde  olan kadının genellikle erkekten daha fazla çalışarak ayakta kalma mücadelesi verdiğini  vurgulayan Yavuz, erkek egemen sistemlerde kadınların ikincil plana indirgendiğini bir kez daha hatırlattı. Sonraki nesilleri de etkileyen önemli yapıtlarıyla, kadınların hayatlarına dokunan feminist Fransız yazar Simone de Beauvoir’in “En önemli eserim, hayatımdır” sözüne atıfta bulunan Yavuz, kadınların  sadece sanatta değil, üretimin ve hayatın her alanında ayrımcılığa maruz kaldığını söyledi.

“CELİLE HANIM’IN HAYATI MÜCADELELERLE GEÇTİ...”

“Cumhuriyet Dönemi Kadın Sanatçılar” başlıklı çalışması kapsamında derinlemesine ele aldığı kadın sanatçılar arasında  usta şair Nazım Hikmet Ran’ın annesi Celile Hanım,  Müfide Kadri, Mihri Müşfik Hanım, Belkıs Mustafa gibi isimler vardı.  İlk  Türk kadın ressamlardan biri olan Celile Hanım’ın  hayatının mücadelelerle geçtiğini hatırlatan Yavuz, “Celile Hanım,  oğlu Nazım’ı hapiste çıkarmak için büyük mücadeleler verdi. Bu mücadeleleri verirken,  sanat üretmeye de devam etti.  Celile Hanım’ın yapıtları  arasında oğlu Nazım’a ait portresi de var. Bu portresi ve genelde portre çalışmaları sanatsal açıdan oldukça değerli” dedi.

KADIN ÇALIŞMALARIYLA ÖNE ÇIKTI

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi olan Seda Yavuz, “Heykelde Boşluk Kavrayışı: Modernizm ve Sonrası" başlıklı teziyle 2011 yılında doktora derecesini,  2018 yılında da Doçent ünvanını aldı. Çalışma alanları çağdaş sanat ve heykel olan Yavuz, İstanbul Üniversitesi’nde Güncel Sanat Tartışmaları, Heykel Sanatı Tarihi, Batı Sanatının Kaynakları ve Sanat Felsefesi derslerini yürütüyor.  Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA TR) üyesi olan Seda Yavuz’un güncel sanat üzerine yazıları ve makaleleriçeşitli platformlarda yayımlandı, bir kitap projesi üzerinde çalışmakta.

Son dönemlerde kadın çalışmalarıyla öne çıkan Yavuz, doğma büyüme Büyükadalı. 2007 yılından beri Adalar Kent Konseyi Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde  düzenlenen söyleşilerle çalışmalarını Adalılarla paylaşan Yavuz, ulusal ve uluslar arası konferans ve etkinliklerde çalışmalarını sunuyor.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.