• Dolar döviz kuru 5.3516
  • Euro döviz kuru 6.0967
  • HABERLER
  • ADALAR
  • Kaftancıoğlu, İstanbul Kent Anayasası'nı açıkladı

Kaftancıoğlu, İstanbul Kent Anayasası'nı açıkladı

CHP’nin yerel yönetim anlayışına ilişkin ilke ve esaslarının yer aldığı İstanbul Kent Anayasası’nın taslak metnini kamuoyuyla paylaşan Kaftancıoğlu, “İstanbul halkının birlikte yazacağı, sahipleneceği bir anayasa gelecekte İstanbul’u yönetecek siyasi anlayışlar için hem yol gösterici hem de bağlayıcı olacaktır. İşte bu nedenlerle; İstanbul Kent Anayasasını bizzat İstanbullularla birlikte geliştireceğiz” dedi

Kaftancıoğlu, İstanbul Kent Anayasası'nı açıkladı

ADALAR GERÇEK/ Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Örgütü, “İstanbul Yerel Basın Buluşması” adı altında Şişli Radisson Blu Hotel’de gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun başkanlığında düzenlenen buluşmaya CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün aralarında olduğu partililer katılım gösterirken, yerel ve ulusal basının ilgisi de  oldukça büyüktü.

Yerel basının sorunlarının konuşulduğu toplantıda, Kaftancıoğlu, partisinin “İstanbul Kent Anayasası”nı açıkladı. İstanbul’da yerel yönetimlerin esas almak zorunda olacağı kuralların yer aldığı İstanbul Kent Anayasası’nın sivil toplum örgütleri, sendikalar, meslek odaları ve İstanbul halkının görüş ve önerilerinin ardından son şeklini alacağını belirten Kaftancıoğlu, taslak halinde olan İstanbul Kent Anayasası’yla ilgili görüşlerini şöyle paylaştı.

“Kente ihanet eden anlayışın, İstanbul’u dolayısıyla İstanbulluyu ne hale getirdiği hepimizin malumu. Ve bu kadim kenti korumak ve yine, yeniden ihanet edilen değil, kendisine aşık olunan yaşanası bir kent yaratmak sizlerin yani İstanbulluların elinde. Öncelikli sorumluluğumuz; yok edilmeye çalışılan İstanbullu kimliğini yeniden ortaklaşa hissedebilmek ve bu kentte yaşayan tüm insanları, farklılıklarına rağmen ortak İstanbullulu kimliği altında buluşturabilmek olmalıdır. Bunun için de tarih ve doğa arasında kurulan ve bize İstanbul olarak dönen bu muhteşem senteze saygı duymalı ve bir arada yaşama kültürünü kent kimliği içinde güçlendirmeliyiz. İdare etmeye değil yönetmeye talip bir anlayış İstanbul’u yeniden kent kimliğine büründürebilir. Ve kentin olağanüstü tarihi, doğası, kültürel ve insani zenginliği korunarak gelişmesi sağlanabilir.” dedi.

Kaftancıoğlu, “İstanbul halkının birlikte yazacağı, sahipleneceği bir anayasa gelecekte İstanbul’u yönetecek siyasi anlayışlar için hem yol gösterici hem de bağlayıcı olacaktır. İşte bu nedenlerle; İstanbul Kent Anayasasını bizzat İstanbullularla birlikte geliştireceğiz” diye konuştu.

CHP’NİN KENT ANAYASASININ BAZI TEMEL İLKELERİ

Kaftancıoğlu, İstanbul Kent Anayasası’na ilişkin temel ilke ve kural önerilerinden bazılarını şöyle sıraladı:

- ‘Ben yaptım oldu!’ mantığı ortadan kaldırılacak; katılımcı yönetim anlayışıyla büyük projeler, uzmanlarla, STK’larla vb. konuşarak, proje yarışmaları düzenlenerek hazırlanacaktır.

- İlgili tüm STK’ların ve meslek örgütlerinin belediye meclisleri ve çalışma komisyonlarına katılımı sağlanacaktır.

- İstanbul’un bütçesini İstanbullu bilecek; katılımcı bütçe uygulamalarıyla, açık, şeffaf ve denetlenip hesap verilebilir bir bütçe hazırlanacaktır.

- İstanbul’un tüm ekonomik, fiziksel ve sosyal planları güncellenecek; her uygulama planlı olacak; planlı bir gelişim dönemi başlatılacaktır.

- Ulaşımı insana yaraşır bir noktaya taşımak için, ulaşım planları güncellenecek; toplu ulaşıma, metro ve diğer raylı sistemlere, deniz taşımacılığına öncelik verilecek; İstanbul’un ulaşımı tek elden yönetilecektir.

- Kuzey ormanları, su havzaları, memba suları, göller, dereler, denizler, kıyılar korunacak; İstanbul’un çevresel-ekolojik değerleri geleceğe taşınacaktır.

- Aktif yeşil alanlar, parklar arttırılacak; büyük kent parklarının yanı sıra ilçelerde de semt parkları yapılacaktır.

- Yüreklerde deprem korkusu kalmayacak şekilde binaların güçlendirilmesi ve gerektiğinde yenilenmesi desteklenecek; afet eğitimi yaygınlaştırılacaktır.

- İstanbul tarihi dokuları ve zenginlikleri hak ettiği ilgiyi görecek; Tarihi Yarımada ‘açık müze kent’ haline getirilecektir.

- İstanbul’un en ihtiyaç sahibi mahallelerinden başlanarak, ilçe belediyeleriyle birlikte tüm 0-4 yaş arası çocuklarımızı kapsayacak kreşler hızla tamamlanacaktır.

- Gençlerimiz özgür bir şehirde yaşayacak; gençlerimizin enerjisinden, dinamizminden en etkin şekilde yararlanılacak; onlara mesleki eğitim ve iş imkanları başta olmak üzere her tür eğitsel, sanatsal ve sportif olanaklar sağlanacaktır.

- İşsizlik, geçim sıkıntısı ve hayat pahalılığı altında ezilen İstanbullular saptanarak yaşam standartlarının arttırılmasına destek olunacaktır.

- İçinde yaşadığımız kentin kaldırımları, sokakları, caddeleri, parkları, meydanları birer okuldur. İmar planları bu anlayışla ele alınacak ve kenti oluşturan semtlerin, mahallelerin kültür genleri hayata kazandırılacaktır.

- Her mahalle, her semt, öncelikle o bölgede yaşayan insanların gelişimini, yaşadığı kentle bütünleşmesini sağlayacak şekilde yeniden ele alınacaktır.

- Mahallerde yaşayanların katılımını sağlamak için mahalle evleri oluşturulacak; uzman gönüllü katılımcıların desteğinde çalışma mekanları ve yaratıcılık merkezleri kurulacaktır; bu yerler aynı zamanda katılımcı mahalle örgütlenmelerinin buluşma mekanları olacaktır.

- İlçe ve mahalle düzeyinde uzmanların ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla kentte yaşayanlara imar konularında şeffaf bilgi veren ve haklarını aktaran danışma merkezleri kurulacaktır.

BASIN ÜZERİNDEKİ BASKILARA DİKKAT ÇEKTİLER

CHP İstanbul Milletvekili ve toplantıya ev sahipliği yapan Şişli Belediye Başkanı  Hayri İnönü ise  yapıkları konuşmalarda ağırlıklı olarak basın üzerindeki baskılara dikkat çektiler.  Milletvekili Tanrıkulu, gazetecilerin mağdur kaldığı hak ihlallerini Meclis’e taşımaya devam edeceklerini, ifade özgürlüğü için sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladı.  Yerel  basının sorunlarını dinleyen Dr. Canan Kaftancıoğlu da,  yerel basınla sık sık buluşmalar gerçekleştireceklerini  kaydetti.

Yerel Basın Buluşması”na  katılanlar arasında Bilişimden ve Yerel Basından Sorumlu CHP Adalar İlçe Başkan Yardımcısı Erem Doluca da vardı.

 

 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.