• Dolar döviz kuru 5.3365
  • Euro döviz kuru 6.0718

Mahalleni, semtini değiştirmek senin elinde

Şehir, semt ya da mahalle sakinlerini yerel yönetimlerle buluşturan Muhit.co projesinin kurucularından Sera Tolgay, “Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde muhit co bir dijital demokrasi modeli olarak önemli” diyor.

Mahalleni, semtini değiştirmek senin elinde

H. Batukan Yaşar 

Muhit.co, mahallelilerin fikirlerini internet ve mobil ortamda paylaşıp desteklediği ve aynı zamanda muhtardan gelen duyurulara kolayca erişebildiği bir uygulama.  ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Massachusetts Technology Üniversitesi’nde (MIT) mimarlık ve şehir planlamacılığı alanında yüksek lisans yapan Sera Tolgay ile Amsterdam ve İstanbul’da grafik ve web tasarımcısı olarak farklı teknoloji girişimleriyle çalışan Daniel Swakman‘ın ortak projesi. Projenin amacı vatandaşların yerel yönetime daha etkin bir şekilde katılmasını sağlamak.

Muhit, (www.muhit.co)  kullanımı olukça kolay bir platform ve yapmanız gereken, e-posta ya da Facebook hesabınızla belirli bir bölgeden üye olmak ve yaşadığınız yerle ilgili görmek istediğiniz geliştirmeleri paylaşmak. Paylaşımları bölgelere göre görüntüleyebildiğiniz Muhit, konum bazlı olarak size yaşadığınız yerle ilgili önerileri de gösteriyor. Bu önerileri destekleyebiliyor ve böylelikle daha fazla öne çıkmasını sağlayabiliyorsunuz. Zira Muhit’in asıl işlevi bu fikirlerin yerel yönetimlerce hayata geçirilmesini sağlamak. Bunun için muhtarlar, belediyeler, kent konseyleri ve STK’lar platformda aktif bir şekilde yer alıyor.

SERA TOLGAY, MUHİT’İ ADALILARA TANITTI

Muhit.co kurucularından Sera Tolgay, 26 Ocak’ta, projesini tanıtmak için Adalar Kent Konseyi’nde idi.  Ada halkını katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan Tolgay, bir “dijital demokrasi modeli” olan projelerinin önemini anlattı.

Tolgay, “Kentlileri yaşadıkları yerlerin gelişmesinde etkili bir şekilde söz sahibi olamıyor. 180 yıldır seçilen muhtarlar Türkiye’de bağımsız, yerel, doğruda demokrasinin temsilcileri. Muhtarlar, günümüzde belediyelerin aldığı kararlarda mahalle temsilcileri olarak özel bir konuma sahip olsalar da, mahalleliler onların bu yetkisini etkili bir şekilde kullanmıyor.  Yetkili kurumlar ve muhitler arasında bir iletişim kopukluğu var. Bu soruna bir çözüm olarak belli pilot mahallelerde komiteler kurulsa da katılımcıların fiziksel olarak bu süreçte yer alması günlük hayatın yoğunluğu sebebiyle istenilen ölçüde olmuyor. Aktif katılım boşluğu var.  Bu sebeple muhitlerin daha söz sahibi ve yapıcı olabilmeleri için kolayca erişebildikleri bir katılım platformuna, yani Muhi’e ihtiyacı var” dedi ve şöyle devam etti:

“Adalarda yaşadığımız sorunların çözümü ve yaşam alanlarımızın iyileştirilmesi için demokratik bir katılıma imkan veren çalışmaların yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Size bir süredir üzerinde çalıştığımız ‘Muhit’ başlıklı projeden bahsetmek istiyoruz. Toplum Gönüllüleri Vakfı' nın bir sosyal girişimcilik desteğini alarak projeyi geliştirmeye başladık. Bu çalışma ayrıca ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Massachusetts Technology Üniversitesi’nin (MIT) tüm ülkelerin katılımına açık ‘Küresel Değişim Projeleri’, geleceğe yön verecek projeler yarışmasını kazandı ve destekleniyor. Muhit üzerinden kendi mahallelerinizle ve yaşam alanlarınızla ilgili fikirlerinizi duyurabilir, başka fikirleri destekleyebilir, bu fikirler üzerinden yerel yönetimlerle doğrudan iletişime geçip bu değişikliklerin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Muhit, belediyeler için bölgelerindeki meseleleri takip etmek, fikir ve aksiyon almak için bir araç. Ayrıca bu platform bölge halkı için sorunların yerel yönetimlerce ne oranda ve nasıl çözüldüğünü görmek için de kullanılıyor.”

Muhit’in ücretsiz olduğu ve gönüllülük esasıyla çalıştığını hatırlatan Sera Tolgay, “Bu uygulamayı Adalarda hayata geçirip, demokratik katılımın uygulandığı ilk yer olabilir miyiz?” diye soruyor.

Muhit co’nun “manifestosu” şöyle

1-Yaşadığımız yerler hakkında fikirlerimizi paylaşabilmeliyiz.

Muhit, insanların mahalleleri, semtleri ve şehirleri hakkındaki fikirlerini paylaşarak daha katılımcı ve aktif olmasını hedefler.

2 -Mahallemiz ve yerel yönetimler arasında bir iletişim ağına sahip olabilmeliyiz.

Muhit, muhtarların temsilci olarak mahallelilerle iletişimini kolaylaştırarak yerel yönetimleri destekler.

3- Yaşadığımız yerler hakkında bilgi sahibi olarak yerel ve kentsel sorunlar hakkında kamuoyu oluşturabilmeliyiz.

Muhit, kentsel sorunlar hakkında farkındalık oluşturur ve mahallelerinin daha bilgili bir şekilde yaşadıkları yere sahip çıkarak yerel ve kentsel sorunlar hakkında kamuoyu oluşturmalarını sağlar.

Muhit, katılımcı şehircilik ve yerelliği temel alan bağımsız bir platform. Farklı disiplinleri bir araya getiren ekip şehir plancıları, tasarımcılar ve yazılımcılardan oluşuyor.

Sera Tolgay (Massachusetts Institute of Technology) – Kurucu / İş Geliştirme 
Daniel Swakman (Delft University of Technology) – Kurucu / Tasarımcı   
Güney Can Gökoğlu (Anadolu Üniversitesi) – Yazılımcı  
Gizem Çele Ocal (Bilgi Üniversitesi / University of Exeter) – İletişim  
Tekant Gündoğan (Boğaziçi Üniversitesi) – Yazılımcı 
Gülsen Geçim (Koç Üniversitesi) – İletişim 
Derya Tolgay – Halkla İlişkiler

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.