• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

Öğretmenliği, sanatla buluşturdu...

Adalar Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Seval Karadeniz: Böyle güzel bir coğrafyada yaşamak ve ada halkı için önemli bir kurumda görev yapmaktan gurur duyuyorum...

Öğretmenliği, sanatla buluşturdu...

Adalar Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı,  Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni, şair Seval Karadeniz, “İnsanoğlu yüzyıllardan beri mutluluk, dirlik düzenlik, ölümsüzlük ve serüven duygusunu ada imgesiyle, düşşel ada metaforuyla dile getirmiştir. Düşte de gerçekte de adada olmak çok güzel. Böyle güzel bir coğrafyada yaşamak ve ada halkı için önemli bir kurumda görev yapmaktan  gurur duyuyorum” diyor.

Aysel KILIÇ

Adalar Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Seval Karadeniz, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni. Branşında aynı zamanda kişisel gelişime yönelik olarak diksiyon ve etkili, hızlı okuma eğitimleri veren Karadeniz, mesleğini sanatla buluşturan çok yönlü bir insan. Yazdığı şiirler çeşitli dergilerde  yayımlandı, ödül aldı, şiir kitapları söyleşi ve imza  günleriyle geniş okur kitleleri ile buluşturuldu...

Ada halkının, kursiyerlerin sevgisini kazanan Seval Karadaniz’i ben de yakından tanımak istedim ve Büyükada’da bulunan Adalar Halk Eğitimi Merkezi’nin yolunu tuttum.

Sizi tanıyabilir miyim?

1978’de İstanbul’da doğdum. 1999’da Mimar Sinan Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 1999-2002 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yeni Türk Edebiyatı dalında master çalışması yaptım ve “Ahmet Muhip Dıranas ve Şiirleri Üzerine Bir Araştırma” adlı tezle mezun oldum. Halid Ziya Uşaklıgil’in Kırık Hayatlar adlı romanını Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine aktardım. Bu sadeleştirme-sözlük çalışması 2006 yılında Özgür Yayınları’ndan yayımlandı. Şiir ve öykülerim; Türk Edebiyatı, Kaşgar, Akatalpa, Patika, Eliz Edebiyat, Hayal Kültür Sanat ve Edebiyat, Halk Edebiyatı dergilerinde yayımlandı. 1999’dan beri öğretmenlik yapıyorum. 2010 yılından itibaren de idarecilik görevi üstlendim.           

Ne zamandan beri  Adalar Halk Eğitimi Merkezi’ndesiniz?

2016 yılı sonunda Halk Eğitimi Merkezi’ndeki müdür yardımcılığı görevime başladım. Adada yaşamak ve görev yapmak, gerçekleşmesi zor bir tasarı, ulaşılmaz, tatlı bir düşken gerçek oldu. Böyle güzel bir coğrafyada yaşamak ve ada/ada halkı için önemli bir kurumda görev yapmaktan da gurur duyuyorum.  

Edebiyat öğretmenisiniz ve aynı zamanda Halk Eğitimi Merkezi’nde müdür yardımcısısınız. Müdür yardımcısı olmak zor mu?

Kurum müdürümüz, öğretmenlerimiz ve destek eğitim personelimizle uyum içinde çalışan bir aileyiz biz. Genel, mesleki ve teknik kurslarımızdan ada halkı ücretsiz olarak faydalanabiliyor. İlgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda eğitim, öğretim ve üretim etkinliklerine katılabiliyorlar. Adanın sınırlı coğrafyası içinde bu kurslar, hem insanların hobi ihtiyacını karşılıyor hem de meslek edindiriyor. Örneğin; Emlâkçılık, Kooperatifçilik, Bahçıvanlık, Arıcılık, Aşçılık, Kuaförlük, Hijyen Eğitimi, İlk Yardım, Kalorifer Ateşçisi kursları hem kişilerin meslekî yeterliliklerini arttırıyor hem de adanın bu mesleklerle ilgili istihdamına destek veriyor.

Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında tüm adalardaki okullarımızda okuyan çocuklarımız için resim, gitar, keman, masa tenisi, işaret dili, bando, ingilizce, kodlama, halk oyunları kursları açtık. Yetişkin eğitimi yanında çocuklarımızın eğitimi de önemli bizim için. Kursiyerlerimizin memnuniyeti ve kurumu sahiplenmeleri, iş yükümüzü hafifletiyor. Ben de branşımda kişisel gelişime yönelik olarak Diksiyon ve Etkili, Hızlı Okuma kursları açıyorum.        

Şiir de yazıyorsunuz? Biraz da şair yanınızda bahseder misiniz? İlham kaynağınız nedir? Belli bir temanız  ya da konunuz var mı?

Şiirlerim; Türk Edebiyatı, Kaşgar, Akatalpa, Patika, Eliz Edebiyat, Hayal Kültür Sanat ve Edebiyat, Halk Edebiyatı dergilerinde yayımlandı. 2016 yılında, o yıla dek dergilerde yayımlanmış olan tüm şiirlerimi Kanaviçe  adıyla kitaplaştırdım. İlk şiir kitabım Kanaviçe, Hayal Yayınları tarafından yayımlandı. 2017 yılında Seyhan Erözçelik İlk Kitap Şiir Ödülü’ne değer bulundu. Hilmi Yavuz, Ali Günvar, Haydar Ergülen, Bahadır Bayrıl ve Osman Hakan Arslan gibi kıymetli edebiyatçıların jüri olarak bulunduğu bu yarışmada ödül almaktan mutluluk duydum.

Rilke, Malte Laurids Brigge’nin Notları’nda şiirin nasıl doğduğunu şöyle açıklar: “Mısralar, yaşanmış deneylerin sonucudur… Anılar ancak bizde kan hâline geldikleri, bakış ve davranış oldukları, kendimizden ayırt edilemedikleri zaman, işte yalnız o zaman, bir mısranın ilk kelimesi, onların arasından doğar.” der. Adada yaşamak benim şiirime yeni bir tecrübe, farklı bir duyarlılık kattı. Yakında çıkacak olan ikinci şiir kitabım, ada-ara-kara üçlemesi olacak.

 

Kitap ya da kitaplarınız için imza günleri de yaptınız. Adalar'da yapmayı düşünüyor musunuz?

İlk şiir kitabım Kanaviçe’nin tanıtımı için İstanbul ve İzmir TÜYAP kitap fuarlarında, ayrıca İstanbul ve İzmit’te çeşitli edebiyat gruplarının çağrısıyla söyleşi ve imza günü etkinlikleri, şiir dinletileri gerçeklekleştirdik. Adalar İlçe Halk Kütüphanemizde “Şiir Şiir Ada” adıyla şair, yazar ve müzisyenlerin katılımıyla tematik şiir okuma etkinlikleri düzenledik. Yeni şair ve yazarların katılımıyla aynı etkinliği sürdürmeyi istiyoruz.        

Son sorum Adalar'la ilgili. Adada yaşamak ve burada bir eğitmen olmak nasıl bir duygu, paylaşır mısınız?

“ne kalır, bir ada bir insandan giderse / narın kırmızı sevinci, yaprakların hevesi,/ gökyüzünün iyiliği kalır / uzak anıların yağmuru, ve yarım bir kış, ah’lar içinde./ bir ada bir insandan giderse,/ aynı hüzne eğilen uzak kuşlar kalır/ bir ölü kent, kıyısı acı denizi / bulvarlar kin taşından/ ufalanır kalır çirkinliğinde.”

İnsanoğlu yüzyıllardan beri mutluluk, dirlik düzenlik, ölümsüzlük ve serüven duygusunu ada imgesiyle, düşşel ada metaforuyla dile getirmiştir. Düşte de gerçekte de adada veya adalı olmak çok güzel…

Eğitimde kurumsal olarak, güzel şartlar ve olanaklar oluşturuyoruz. Ada halkından gelen talepler doğrultusunda bu sene yeni kurslar açtık: İşaret Dili, Yunanca, Kâğıt Çiçek Yapımı, Ebru, Dijital Fotoğrafçılık, Kodlama, vb. Ada halkımızdan güzel geri dönüşler almak,  beni mutlu kılıyor.

 

 

 

 HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.