• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

Onur: AKP kadına yönelik şiddeti siyasileştirdi

Sosyal Haklar Derneği Başkanı Melda Onur, “Kadına yönelik şiddet hep vardı ama bugün bu şiddet mevcut iktidar tarafından siyasileştirildi” dedi.

Onur: AKP kadına yönelik şiddeti siyasileştirdi

ADALAR GERÇEK / Cumhuriyet Halk Partisi 24. Dönem Milletvekili, Sosyal Haklar Derneği (SHD) Başkanı Melda Onur,  Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının tanınmasının yıl dönümünde Adalı kadınlarla bir araya geldi.  CHP Adalar İlçe Kadın Kolları’nın konuğu olan Onur’un İlçe Başkanlık binasındaki söyleşisine kadınlar büyük katılım gösterdi. Adalar Belediye Meclis Üyesi Mürvet Çıdam,  Adalar CHP Belediye Meclis Üyesi Aday Adayları Şükran Orhan ile Cevahir Karabulut da söyleşiyi dinleyenler arasındaydı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İlçe Kadın Kolları Başkanı Sibel Karaloğlu Tunçberk,  “5 Aralık Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkının 84. Yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ile anıyorum” dedi. Tunçberk, kadınlar olarak kazanılmış tüm haklara ve Cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkacaklarını söyledi ve sözü konuğuna bıraktı.

“Atatürk kadınlara bu hakkı teslim etti”
Melda Onur,  5 Aralık tarihinin önemini anlatarak konuşmasına başladı: Bugün 5 Aralık. Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının teslim edilişinin yıldönümü. Bu konu bugüne kadar hep tartışıla geldi. Kimisi bu hakkın Mustafa Kemal Atatürk tarafından verildiğinin yılmaz savunucusudur. Kimisi ise Osmanlı döneminden itibaren kadın mücadelesini anlatıp, ‘kadınlar söke söke aldı’ der. Ben de ikisinin de doğru olduğunu söylerim.

Osmanlı’dan gelen bir kadın mücadelesi vardır ve başta gayrimüslim kadınların emek mücadelesi ve grevlerdeki rolleri olmak üzere kadınların çıkarttıkları gazeteler,  siyasete girme mücadelesi yadsınamaz. Öte yandan Atatürk, çağının önceliklerinin farkında bir lider olarak bu hakkın tesliminin farkındaydı. Düşünün ki hayatında güçlü kadınlarla çevriliydi. Annesi Zübeyde Hanım, eşi Latife Hanım ve Kurtuluş Mücadelesinde çevresindeki pek çok kadın. Kadınların hakkı, kadınlara teslim edilecekti.”

“Kadına şiddet bu iktidar döneminde siyasileştirildi”

Kadınların tüm kazanılmış haklarına rağmen bugün olması gerektikleri yerde olmadıklarını hatırlatan Onur, kadının evde, sokakta, işte, siyasette hayatın tüm alanlarında ayrımcılığa maruz kaldığını söyledi:

“Bütün bu mağduriyetler siyasidir. Kadına yönelik şiddet de siyasidir. Kadına yönelik şiddet her zaman vardı ancak hiç bu dönemli kadar sistemli olmadı. Üst yöneticilerin yaşanan bu şiddeti kınamadığı bir dönem olmadı daha önce. Eskiden kadına şiddetten, çocuk istismarından, hayvana tecavüzden utanırdı toplum. Şu an utanan toplum ülkenin yarısı. Diğer yarısı olan toplumlar, biraz muhafazarkarlıklarından biraz da üst düzey yöneticilerin şiddet göstereni cesaretlendiren açıklamalarından dolayı yaşananları ayıpsamıyor, utanmıyor, kınamıyor!” dedi.

“Kadın, siyaset konulu söyleşilerde var ama…”

Melda Onur, kadının siyasetteki temsil oranının yetersizliğine dikkat çekerken, ‘siyaset yapan kadının’ durumunu da şu cümlelerle gözler önüne serdi:

“Kadın ve siyaset en çok yan yana getirilen iki kelime. Belki de gerçek hayatta yan yana gelmelerinin güçlüğündendir. Bir kadın milletvekili, asgari olarak 4 yıl süreyle icra ettiği vekilliği sırasında, kaç tane ‘Kadın ve Siyaset’ başlıklı söyleşi, konferans vb etkinliğe gittiğinin hesabını bilemez. Hele ki o kadın, milletvekilliği dışında parti örgütünde siyaset yapıyorsa siyasi hayatının önemli kısmını “Kadın ve Siyaset” başlıklı söyleşilerde geçirir. Çoğu kadın katılımcılardan ve çok azı da erkek katılımcılardan oluşan söyleşi süresince siyasette kadın olarak ilerlemenin, bir yerlere varmanın güçlüğünden şikayet ederler. Ev hayatının erkek ve kadın arasında eşit paylaşılmaması en önemli sorundur mesela. Erkek elini kolunu sallayarak örgütüne siyaset yapmaya giderken, kadın kocasının kahvaltısı, çocukların okulu, evin işleri, akşamın yemeği derken bir kaç saat geriden başlar siyasete. Ve doğal olarak da herkesten önce erken bitirir, evinin yolunu tutar. Bu en somut göstergedir kadını engelleyen. Zaten iş hayatında bile kadın oranı az değil midir?”

Melda Onur’un gündeminde çocuk hak ihlalleri,  bugün eğitim alanında yaşanan ihlaller, hayvan hakları gibi haklar da vardı. Onur, hayatın her alanındaki ayrımcılıkların, haksızlık ve hukuksuzlukların son bulması için mücadeleye daha fazla sarılmak gerektiğini vurguladı.

Adalı Kadınlar yaklaşan yerel seçimlere dikkat çektiler

Melda Onur’u dinleyen Adalı kadınlar da siyasette yaşanan eşitsizlikleri anlatırken, kadınlar olarak  olması gerektiği yerlere gelene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söylediler. Adalar CHP  Belediye Meclis Üyesi Aday Adayları Şükran Orhan ile Cevahir Karabulut  ve CHP’li Sevilay Özgül yaptıkları konuşmalarda 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin Adalar için önemini anlatırken,  kadınların özgürlüğü, Adaların ve ülkenin geleceği için kadınlara büyük sorumluluk ve görev düştüğünü vurguladılar.

 

 

 

 

 

 

 HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.