• Dolar döviz kuru 5.3555
  • Euro döviz kuru 6.1003

Prof. İslimyeli: Sanata ihtiyacımız var

Adalar Kent Konseyi Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde Adalılarla buluşan Prof. Dr. Balkan Naci İslimyeli, “Sanatın görevi anlamaktır; yargılamak veya imha etmek değildir. Sanatın getirdiği verilerle ancak demokrat nesiller yetişebilir…” dedi.

Prof. İslimyeli: Sanata ihtiyacımız var

ADALAR GERÇEK/  Gül Bolulu’nun başkanlığındaki Adalar Kent Konseyi Kültür ve Sanat Grubu, yazın olduğu gibi, sonbaharı da bir dizi etkinlikle karşıladı. Bu etkinlikler kapsamında önemli paneller, söyleşiler gerçekleştirildi.  Söyleşilerin konuklarından biri de Türk modern sanatının öncü isimlerinden, ressam Prof. Dr. Balkan Naci İslimyeli idi. İslimyeli, 23 Eylül günü Çelik Gülersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde, “Sanat Suçu: Kamusal Ahlak, Bireysel ve Sanat” başlıklı söyleşi ile Adalılarla buluştu.

Kapitalizmin satan anlayışını sorgulayan İslimyeli, "Çağımızın kapitalist sektörü, her insani çabayı bir kar sarmalına dolayıp nefessiz bıraktığı bir çağda,  sanat da en büyük kozlarından biri oldu” dedi ve kar amacı ile  ‘sanat’ yapan sektör dergilerine, galerilere, büyük yapım şirketlerine işaret etti.

İslimyeli, “Bu döngüden büyük paralar kazananlar var. Bunlar büyük bir global ağ içindeler. Doğulu ülkelere de ‘vicdan kotası’ dahilinde pay vererek aslında bir Anglosakson tekeliyle dünya pazarı oluşturdular. Şimdi Türkiye'ye de el attılar. İnişe geçmiş veya isim yapmamış sanatçılarının işlerini Türkiye'de satmaya başladılar. Türkiye’nin zenginlerinde bir ulusal duruş, bilinç ve kültürel birikim olmadığı için de bunları rahatlıkla buyur ettiler! Halbuki dünya piyasalarında ülkenin varlıklı kesimleri her zaman kendi sanatçılarını belli kültür merkezlerinde temsil için destekler, onların isimlerini küresel anlamda duyururlar ve yüceltirler. Sanatçılar buradan güç kazanarak çıkarlar. Dolayısıyla bu sanatçının küresel anlamda sanatçı olarak kabulü demek olan bir projedir. Fakat bu sistemin anladığı şey, daha adı bile bilinmeyen ‘imal edilmiş’ sanatçıların küresel ölçekteki fiyatlarını yükseltip o isimler üzerine yatırım yapmak” dedi ve ekledi:  “Bu kirli sistemde bugün sanattan söz etmekten çok güç. Sanat, özellikle biz 68 Kuşağı’nın anladığı anlamda, bir vicdan, bir adalet hareketidir. Sanatın görevi anlamaktır; yargılamak veya imha etmek değildir. Bunu yapabilmek için belli bir alan bulundurulması lazımdır. Ancak sistemin bu alanı giderek daralttığını görüyoruz.”

“DEMOKRASİ İÇİN SANAT” VURGUSU

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra dünya ülkelerinde, özellikle Avrupa ve Amerika’da sanatın metalaştırıldığını hatırlatan İslimyeli, “Bugün gelinen noktada artık sanatın insani yanından söz etmek mümkün değildir. Sanat bir obje, bir nesne haline dönüştürülürken, sanatçı da, talimatlar alan bir figür oldu” diye konuştu.

Sanat üzerindeki baskılara da dikkat çeken Prof. İslimyeli, sanat yaşatmak isteyen muhalif seslerin de susturulmaya çalışıldığını vurguladı.  “Sanata ihtiyacımız var” diyen İstimyeli, “Sanatın getirdiği verilerle ancak demokrat nesiller yetişebilir.  Demokratik düzenler kurulabilir” dedi.

Gül Bolulu, konuğu İslimyeli'ne teşekkür etti...

 

 

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.