• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

Prof. Sinan Özbek yeniden başkan

Adalar Kent Konseyi’ne yeniden başkan seçilen Prof. Dr. Sinan Özbek, Adaların sorunlarına dikkat çekti ve çözümün ancak güçlü bir sivil toplum davranışla mümkün olabileceğini söyledi.

Prof. Sinan Özbek yeniden başkan

ADALAR GERÇEK/  Adalar Kent Konseyi’nin, 2. Dönem Seçimli Genel Kurul’u 3 Eylül’de Adalar Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı. Genel Kurula, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Adalar muhtarları ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulun açış konuşmasını, başkanlığa yeniden adaylığını koyan Adalar Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Özbek yaptı. Özbek, Kent Konseyi’nin gönüllülük ve fedakârlık üzerine kurulduğunu söyledi ve emek veren tüm çalışma gruplarına teşekkür etti. Özbek’in bir teşekkürü de Adalar Kaymakamı Hikmet Dengeşik'e idi: “ Sayın Hikmet Dengişik’e olumlu, yapıcı katkıları için teşekkür ediyorum.” dedi. Özbek, Adalar Belediyesi’ne de desteklerinden dolayı teşekkür etti ve sözü Başkan Aytaç’a bıraktı.

AYTAÇ:  DESTEĞİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç da kürsüye çıkarak, Kent Konseyi’ne çalışmalarından dolayı teşekkür etti ve yeni dönem için başarılar diledi.  Kent Konseyi’nin sosyal ve kültürel anlamda önemli çalışmalara imza attığını hatırlatan Başkan Aytaç, “Adalar İlçe Belediyesi’nin maddi imkânsızlıklarını herkes biliyor. Biz, tüm olanaksızlıklarımıza rağmen Kent Konseyi’nin önemli çalışmalarına destek verdik ” dedi ve ekledi: “Dün olduğu gibi bugün de Kent Konseyi bünyesinde toplanan çalışma gruplarının işaret ettiği sorunların üzerine gitmeye ve desteğimizi sunmaya devam edeceğiz. ”

Protokol konuşmalarının ardından, Kent Konseyi Genel Koordinatörü, Yönetmen Ayten Şele tarafından hazırlanan, Adalar Kent Konseyi’nin 2014-2016 Faaliyet Raporu’nun görsel sunumu yapıldı.

ÖZBEK YENİDEN BAŞKAN

Belgesel gösteriminden sonra divan başkanlığı seçildi ve ardından seçim kurulu oluşturuldu.  Sıra aday listelerinin hazırlanmasına geldi;  Sinan Özbek tek aday olarak başkanlık listesindeki yerini alırken; yönetim kurulu üyeliğine 16 kişi adaylığını koydu... Sandıklar kuruldu, seçmenler tek tek sandığa giderek oyunu kullandı… Seçim sonuçları aynı günün akşamında açıklandı. Adalar Kent Konseyi Başkanlığı’na yeniden Sinan Özbek getirildi.

“YOLA DEVAM EDECEĞİZ…”

Prof. Dr. Sinan Özbek, genel kurula katılan ve kendisini başkan olarak seçen herkese teşekkürlerini sundu; “Ben ve yürütme kuruluna seçilen arkadaşlarımın bu görevi elinden gelen en iyi şekilde yapmaya çalışacağına emin olabilirsiniz” dedi. Kent konseyi meclisi ve çalışma gruplarının Adaların ihtiyacına göre kurulduğunu anlatan Özbek şöyle devam etti: “Daha kurulması gereken çalışma grupları var. Bunlar için sizden destek bekliyoruz. Üçüncü olarak da bütün bunları yaparken, kent konseylerinin gönüllülük esasına göre çalıştığını kavramayan birtakım çevrelerin son derece kötü niyetli saldırılarını göğüsledik. Bu küçük grupçuklarının Ada siyasetine iştigal ediş şekli sadece ve sadece zehirli bir düşmanlık havası yayıyor. Bu grupçuklara yaptıkları şeyin hiçbir faydası olmadığını hatırlatmak istiyorum. Bu negatif müdahale tarzı, belki de kendi olumsuz, acılarla şekillenmiş, mutsuz ve umutsuz kişiliklerinin bir yansıması. Adalar’daki siyasi hayatın her alanına sirayet etmiş bu negatif siyaset ve müdahale tarzına kulak asmıyoruz. Bu verimsiz, kısır tutumu aşmanın yolunun iş yapmak olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla biz, bir kent konseyinin gücü ve yetkisi oranında tanımlanmış işlere kendimizi vereceğiz. Yola devam edeceğiz… Bu negatif siyaset ve müdahale tarzı birtakım ahbap çavuş ilişkisiyle şekillenmiş grupçuklarla sınırlı değil maalesef. Kendisine kurumlar içinde yer bulmuş birtakım insanlar da aynı şekilde davranıyor, yapılan işleri engellemeye çalışmayı kendi işleri sanıyor. Bu insanlar yer edindikleri kurumlara sadece zara veriyor. Onları da tanıyoruz, biliyoruz ve zerre kadar kale almıyoruz… Adalar bizim evimiz, evimiz için çalışmak, onu daha güzel kılmak için uğraşmamızı kim hangi hadle engelleyebilir ki?”

ÖZBEK’İN BİR ÇAĞRISI DA VARDI

Sinan Özbek,  Adaların sorunlarına da dikkat çekti ve önemli bir çağrıda bulundu: “Adaların her gün daha boyutlu sorunlara yuvarlandığını her Adalı görüyor, biliyor. Gelin hep beraber bu olumsuz gidişe ‘dur diyelim’. Bu ancak çok ciddi bir sivil toplum davranışıyla mümkün olabilir. Bunu yapamazsak çocuklarımız bizden hesap soracak…”

Kent Konseyi Yürütme Kurulu'na seçilen isimler ise şöyle:

 Pınar Satıoğlu, Agni Küçüknikolaidis, İsmail Çiftçioğlu, Zeynep Dilek Ablak, Silven Salamon Ovadya, Yaşar Kaynak, Abdurrahman Küçüksarı, İnayet Begüm Yavuz.

 HABERE AİT RESİMLER

Etiketler: