• Dolar döviz kuru 5.3390
  • Euro döviz kuru 6.0721

Sait Faik'e doğum günü kutlaması

Türk edebiyatının büyük ustası Sait Faik Abasıyanık için 110. yaş günü pastası kesildi. Burgazada’da yapılan kutlamaya Adalılar büyük ilgi gösterdi.

Sait Faik'e doğum günü kutlaması

Aysel Kılıç

Türk hikâyeciliğinin önemli isimlerinden biri olan Sait Faik Abasıyanık, 110. yaşında Adalılar tarafından bir kez daha anıldı. Adalar Belediyesi ve Darüşşafaka Cemiyeti, Sait Faik Abasıyanık’ın 110. Yaş gününü yazarın yaşadığı adada kutladı. Burgazada Deniz Kulübü’nde düzenlenen etkinliğe Adalılar yoğun ilgi gösterdi. Yerel yöneticilerden, yazarlara; öğretmenlerden öğrencilere herkes oradaydı. Adalar Belediye Başkanvekili Kazım Şakar, Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Yerlikaya’nın da katıldığı Kutlamanın açış konuşmalarını Kazım Şakar ve Darüşşafaka Başkanı Talha Çamaş yaptı.

“BUGÜN GÜNLERDEN SAİT FAİK”

Talha Çamaş, “Hişt, hişt! günlerden Sait Faik bugün. Adalılar, emekçiler, balıkçılar,  esnaf, kimsesizler, işsizler, çocuklar, balıklar, köpekler, kediler, martılar… duyduk duymadık demeyin, Sait Faik bugün tam 110 yaşında” diyerek konuşmasına başladı. Çamaş, “Ne mutlu ki, bugün Onun adasında, en gencinden en yaşlısına kadar, Onun için bir aradayız” dedi.

Çamaş, Sait Faik’in ölümsüzlüğünü ise şu cümlelerle dile getirdi: “Barış Manço, ‘Bir insandan ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o insan o zaman ölmüş sayılır’ demişti. İşte  Sait Faik bu nedenle ölümsüzdür. Sait Faik 48 yaşında hayata veda etmiş olsa da, biz bugün Onun için ‘110 yaşında’ diyebiliyoruz. Büyük yazarımızı doğum gününde sevgi ve saygıyla anıyoruz…”

Yazarın tüm mal varlığını ve eserlerinin telif haklarını Darüşşafaka’ya bıraktığını da hatırlatan Çamaş , “Biz sana çok şey borçluyuz. Dünyaya ve yaşama senin gözlerinle bakmaya devam edeceğiz” dedi ve etkinliğe ev sahipliği yapan Adalar Belediyesi’ne teşekkür ederek sözü Adalar Belediye Başkanvekili Kazım Şakar’a bıraktı.

“HALKTAN KENDİNİ ÜSTÜN GÖRENLERDEN HOŞLANMAZDI”
“Burgazadalı hemşerimiz, büyük öykücü Sait Faik Abasıyanık’ın 110. doğum gününü kutlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz” sözleriyle konuşmasına başlayan Kazım Şakar, yazarın kişiliğine ve edebiyatına şu sözlerle vurgu yaptı:

 “2010 yılında, yüzyılın en iyi öykücüsü seçilen Sait Faik, Türkiye ve dünyanın sayılı yazarlarındandır. O, ‘Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey ’ demiştir. Hepimizin ağzına pelesenk olmuş bu cümlede olduğu gibi, yazı dilinde de yalın olmayı tercih etmiştir. Kendi yaşantısında da öyleydi. Annesi Makbule Hanım, Onun hakkında ‘Şatafattan nefret ederdi. Dolabında her şey bulunduğu ve ailevi durumumuz iyi olduğu halde, başına bir kasket, ayağına bir pantolon geçirerek balıkçı arkadaşlarıyla  görüşüp gününü gün ederdi’ demiştir. Sait Faik, halktan kendisini üstün görmeye çalışanlardan hiç hoşlanmamıştır. Mütevazıdır. Tüm mal varlığını, kitaplarının telif hakkını Darüşşafaka’ya bağışlaması bunun bir kanıtıdır.  Sait Faik, her şeye rağmen, her türlü zorluğa karşı,  umut etmek gerektiğini anlatır…”

“ADALILAR SAİT FAİK’İ TANIMALIYDI”

Adalıların hayatlarına dokunmuş, Sait Faik’in adalılar tarafından tanınmasında büyük emeği geçmiş Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Perihan Ergun da Usta’nın doğum günü kutlaması etkinliğindeydi. Ergun, “Adaya geldiğim gün, kimsenin Sait Faik’ten haberi yoktu. Kimse Onun farkında değildi.  Zaten Sait Faik de farkında olmalarını istemeyen bir insandı. O, balıkçıyla balıkçı, çiftçiyle çiftçi, çöpçüyle çöpçüydü”  dedi ve ekledi: “Ama O güzel insanın bilinmesi lazımdı. Onun hikayelerinin okunması lazımdı. Burgazadalılar büyük ustayı tanımalıydı.”

Darüşşafaka öğrencileri de etkinlikteydi. Öğrencilerden Defne Hadis, “Hişt, Hişt! Genç Sait Faik Öykü Yarışması” nda “Matruşka” isimli öyküsüyle birinci gelen ve doğum günü kutlamasına katılamayan Fatma Bingöl’ün öyküsü okudu. Öykü, büyük alkış aldı…

Sait Faik Hikaye Armağanı sahibi yazar Bora Abdo ve Doç. Dr. Seval Şahin ise gerçekleştirdikleri söyleşide yazarların eserlerinden kesitler sundular.

Burgazada Kültür ve Kalkınma Derneği Korosu da mini bir konser vererek, Sait Faik’in yaş gününü kutladı. Çok sayıda Adalının keyifle takip ettiği program sonunda Darüşşafaka Başkanı Çamaş tarafından konuklarına plaketler takdim edildi. Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç adına verilen plaketi, Kazım Şakar teslim aldı.

Söyleşiler, konserler ve ikramlar ile devam eden program, Sait Faik’in 110.Yaş Günü anısına kesilen pasta ile sona erdi. Adalılar, kutlamanın ardından Saik Faik Abasıyanık Müzesi’ne gezdi…

 HABERE AİT RESİMLER

Etiketler: