• Dolar döviz kuru 5.3273
  • Euro döviz kuru 6.0547

Sarı mercanları ölümden kurtarıyorlar

 Mercanları ölümden kurtaran ADAMER projesi  yürütücüleri , şimdi de Sivriada’da nesli tükenmekte olan sarı mercanları özel bir yöntemle 13 kilometre uzaklıktaki Neandros Adası’na  naklediyor. Başarıya ulaşan Türkiye’nin ilk mercan nakline TÜBİTAK da destek veriyor.

Sarı mercanları ölümden kurtarıyorlar

ADALAR GERÇEK / Günden güne kirlenen Marmara Denizi, 59 mercan türüne ev sahipliği yapıyor. Ancak inşaatlar, kentsel atıklar ve insan faktörü birçok türü tehdit ediyor. Yassıada’da süren inşaatlar nedeniyle çevredeki mercanlar ölmeye başladı. Bilim insanları ve çevre dostları, ile Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (ADYSK),  mercan türlerinin  tükenmesinin önüne geçmek için çalışmalarını hızlandırdı.  ADAMER Projesi kapsamında Marmara’daki canlılığı koruyabilmek ve ekosistemin bozulmasını engelleyebilmek için verilen mücadeleyle; Sivriada’dan Tavşan Adası’na (Neandros) özel yöntemlerle taşınan mercanlar yeni yaşam alanlarında hayata tutunurken, proje beklenenden kat be kat daha başarılı bir şekilde devam ediyor. Proje yürüyücüleri şimdi de sarı mercanları tehlikeden kurtaracak önemli bir adım attı. 

MERCANLARI SİVRİADA’DAN NEONDROS’A TAŞIDILAR

Proje yürütücüleri, çevre dostları, ADYSK, Sivriada çevresinde bulunan mercanların yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta Büyükada’nın güneyindeki Neandros Adası’na  taşınması için geçen yıl Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaptı.  9 ayda Sivriada çevresinde bulunan 90 mercandan parçalar alınarak  Neondros yakınındaki bir bölgeye nakletti. Projenin yüzde 90 oranında başarılı olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı’ndan Öğretim Üyesi Dr. Nur Eda Topçu Eryalçın mercanların nakledilme hikayesini  şöyle anlattı: “İspanya’da nakil yapan ekiple fikir alışverişi yaptıktan sonra mercanları nakledeceğimiz bölgeyi belirledik. Dalgıçlar ortalama 20-25 metre derinlikte bulunan mercan kolonilerinden parçalar alarak kavanozlara yerleştirdi. Mercanları Balıkçı Adası’nda bulunan bir bölgede kaya yüzeyine özel bir yapıştırıcıyla yerleştirdik.”

VERİLERİ ÜNİVERSİTEYE YOLLUYORLAR

Türkiye’de ilk kez mercan nakli gerçekleştirildiğini söyleyen proje başkanı Volkan Narcı ise nakil sonrasında rutin kontrol işlemi uyguladıklarını söyledi: “Şu ana kadar 90 mercandan parça alarak taşıdık. Ayda bir kere mercanları kontrole gidiyoruz. Üzerinde bakteri olup olmadığına bakıyoruz. Ölçülerini alıp fotoğraflarını çekiyoruz. Topladığımız verileri daha sonra üniversiteye yolluyoruz. Onlar da değerlendirme yapıyor.”

Marmara Denizi’nde dalış yaparak nakledilen mercanları kontrol eden Serco Eksiyan da  “Nakledilen mercanların durumu gayet iyi görünüyor. Çektiğimiz görüntüleri ve topladığımız verileri üniversitelere yollayacağız” dedi.

200 MERCAN DAHA NAKLEDİLECEK

Başka mercanların nakledilmesi için yeni bir proje daha başlatıldı. TÜBİTAK’ın finansal desteğiyle Eylül ayında başlatılan  proje kapsamında 200 mercandan alınacak parçaların Balıkçı Adası’na nakledileceğini söyleyen Dr. Eryalçın, “Ne kadar nakil yaparsak o kadar iyi. Ayrıca nakil için parça aldığımız mercanların kolonileri yerinde duruyor. Nakil sırasında mercan kolonilerine de zarar vermiyoruz” diyor. Projenin devamlılığı için uzun süreli fon arayışında olduklarını söyleyen Volkan Narcı ise, “Mercanları kurtarmak için uzun süreli projeler üretmeliyiz. Mercanlar için en büyük tehlike gırgır tekneleri. Nakil yaptığımız bölgenin koruma alanı ilan edilmesini ve balıkçılığa kapatılmasını istiyoruz” diye konuştu.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’NDA ADAMER'E DESTEK DALIŞI

İstanbul Prens Adaları'nda (Neandros) Türkiye’nin ilk ve tek mercan taşıma projesi olan ADAMER'in (sarı mercan dalı) - Su Altı Fotoğrafçıları ve Filmcileri Derneği (SUFOD) ile projenin yürütücüsü Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (ADYSK) ile birlikte organize etmiş olduğu  "30 Ağustos Zafer Bayramı ADAMER'e Destek Dalışı"  gerçekleştirdi.

Dalışın ardından gazetemize konuşan Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (ADYSK) Başkanı Volkan Narcı, “Türkiye’de ilk defa yapılmış  mercan taşıma projesini yerinde fotoğraflayarak, %20 dünya başarısına karşı %90 başarı elde edilmesi bizleri son derece mutlu etti. Bundan sonra projenin devamı kadar daha önemlisi projenin güven altına alınmasıdır. Bu nedenle bölgede 1 mil çapında denizel koruma alanı yaratılarak yapılmış olan bu başarılı çalışmanın desteklenmesi, mercanların bulunmuş olduğu yerde koruma alanı yaratılması ve sayesinde yeni evlerinde güvenle yaşayarak doğal ortamın parçası olmaları ve sağlıklı blr ekosistem yaratılması saglanmış olacaktır. Geleceğimiz denizlerimiz ve deniz yaşamı için değerli SUFOD üyesi su altı fotoğrafçılarına, bireysel dalıcı dostlarımıza ve Marmara su altı merkezine verdikleri destek için, gazeteniz aracılığıyla teşekkür ederim” dedi.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.