• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

Tüketen değil, üreten çocuklar yetişiyor

Bilgisayar yüksek mühendisi Yıldız Çokcoşkun, “Disiplinler arası bir yaklaşımla, bilgi ve bilişim çağını yakalayan yaratıcı çocuklar, gençler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. STEM laboratuvarında gerçekleştirdiğimiz derslerle çocuklar teknolojinin esiri olmaktan kurtulup, üreten birer bilim insanı olacaklar” diyor.

Tüketen değil, üreten çocuklar yetişiyor

Aysel KILIÇ

Yıldız Çokcoşkun bilgisayar yüksek mühendisi ve bilgi güvenliği danışmanı. 20 yıldır sektörde mesleğini icra ediyor.  Son yıllarda da mesleğini eğitimle bütünleştirmiş. Adalar Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde bilgisayar ve İngilizce dersleri veriyor. Çokcoşkun, yetişkinlerin ardından şimdi de çocukları uzmanlık alanıyla tanıştırıyor. Büyükada 125. Yıl Ortaokulu öğrencilerine “Robotik ve Kodlama” dersi veriyor. Dersin verildiği yer ise çok yakın zamanda Adalar Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu’nun projesi olarak hayata geçen STEM Labaratuvarı. Bu labaratuvarda öğrenciler, öğretmenleri  Yıldız Çokcoşkun’un rehberliğinde teorik bilgilerini, pratiğe dönüştürüyor ve 21. yüzyıl için gerekli yaşam becerilerini edinmeye çalışıyor.  

“Disiplinler arası bir yaklaşımla, bilgi ve bilişim çağını yakalayan yaratıcı çocuklar, gençler yetiştirmeyi amaçlıyoruz” diyen Yıldız Çokcoşkun  “Robotik ve Kodlama” nın çağ açısından önemine şu sözlerle dikkat çekiyor: 

“Anne ve babalarımız döneminde ‘okuryazarlık’ önemliydi. Bizim kuşak döneminde bilgisayar okur yazarlığı vardı. Şimdiki nesilde ise ‘kendi kodunu yazma okuryazarlığı’  var.  Şu anki kuşak, bilim ve teknoloji açısından çok ileri bir noktada.Gençler, Karşılaştıkları bir problemle başa çıkmayı öğreniyor ve bu öğrendiklerini bütün kitlelere iletişim kanalıyla öğrete biliyor ‘Bilişim çağı’ dediğimiz çağ böyle bir şey. Bilim ve teknolojinin bütünlüğünden oluşan bir çağ. Bilim bir yerde kapalı kalırsa bir işe yaramaz, biz bilimin iletişimle tüm dünyaya yayılmasını istiyoruz. Dünyanın bir ucunda bir çocuk bir şey üretecek, başka bir çocukla internet üzerinde bir araya gelecek ve ikisi birlikte proje üretecekler.  Robotik ve kodlama da bu açından çok önemli.”

“ÇOCUKLAR TEKNOLOJİNİN ESİRİ OLMAYACAK”

Yıldız Çokcoşkun, STEM laboratuvarının ne olduğunu da anlatıyor.

“STEM, Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Bu farklı disiplinler bir araya geliyor ve yeni dönem bilgisayar çocuklarını sadece var olanı kullanan değil, bu var olanı üreten hale getirmeye çalışıyor.  Teknolojinin en kötü tarafı çocukları esir alıp onları robot gibi kullanıyor olması değil midir? Ama şimdi çocuklar teknolojinin esiri olmayacak, kendi oyununu yazacak, kendi oyuncağını, kendi lambasını, kalem kutusunu kendisi yapacak... Tüketen değil üreten bir nesil yetişecek” diyor ve ekliyor: “Robotik ve Kodlama dersimizde de öğrencilerimiz kendi ürününü kendi tasarlıyor ve tasarladığı bu ürünü, bilgisayar kodlamasıyla harekete geçiriyor.”

Çokcoşkun STEM laboratuvarının kolektif bilinci geliştirdiğini de vurguluyor: “Ekip bilinci çok önemli.  Biz burada bu bilinçle çalışıyoruz. Kimse ‘benim’ demiyor, tüm öğrencilerimiz, hocalarımız  ‘bizim’ üretimiz diyor. Bu bakış açısıyla da laboratuvar kapısına ‘We can do it’ yazdık. Biz bu laboratuvarda birlikte projeler üreteceğiz,  bu projelerimizle devlet okullarının ya da TÜBİTAK gibi kurumların açtığı yarışmalara katılacağız.”

KENT KONSEYİ’NE TEŞEKKÜR…

Yıldız Çokcoşkun, “Milli Eğitim Bakanlığı Robotik ve Kodlama gibi dersleri önümüzdeki dönem müfredata alacak. STEM Laboratuvarında yetişen çocuklarımız bir adım daha önde olacaklar. Adalı çocuklar bu anlamda şanslı” dedi ve STEM Laboratuvarını hayata geçiren Adalar Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubuna teşekkür etti: “Adalar Kent Konseyi, Adalar Çocuk Orkestrası’nı oluşturarak, çocukları sanat alanında kendini ifade etmesini sağladı. Kent Konseyi STEM laboratuvarı projesiyle de şimdi de Adalı çocuklara bilimin yolunu açtı.  İlyas Akça Hocamız ve Şehit Murat Yüksel İlkokulu  Müdürü Recep Hocamızın da katkıları çok oldu. El birliğiyle üretmeye devam ediyoruz…”

ÖĞRENCİLER STEM’DE MUTLU…

Öğrenciler de hocaları gibi bu labortuvarda çok mutlu. Ali Tuna Kızılırmak, “Yazılımla, donanımla uğraşmak bana zevk veriyor” sözleriyle derse olan ilgi ve sevgisini ifade ederken, Muhammed Abdullah Karakaya da “Gelecekte herkes kodlama öğrenecek. Biz şimdiden öğrendiğimiz için şanslıyız” diyor. Şevin Çiftçioğlu ise “Laboratuvarda gördüğümüz dersler, ezbere dayalı değil ve çok eğlenceli”diyor ve bu tür derslerin okul dersliklerinde de olması gerektiğini söylüyor.

             Adalı çocuklar, bu labaratuvarda birlikte üretmeyi, paylaşmayı öğreniyor...

                                Yıldız Çokcoşkun, birlikte üretmenin önemini vurguluyor...HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.