• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • HABERLER
  • ADALAR
  • Umutlarını Aya Yorgi’nin kulağına fısıldadılar…

Umutlarını Aya Yorgi’nin kulağına fısıldadılar…

Tarihi Aya Yorgi Kilisesi, bugün farklı dil, din ve kültürleri ağırlıyor. Binlerce kişi, özlemlerini ve umutlarını Aya Yorgi’nin kulağına fısıldıyor…

Umutlarını Aya Yorgi’nin kulağına fısıldadılar…

H. Batukan Yaşar

Her yıl olduğu gibi bu 23 Nisan'da da yüzlerce kişi dileklerinin gerçekleşmesi için Büyükada'daki Aya Yorgi Kilisesi'ne akın etti.  Sabahın erken saatlerinden itibaren Büyükada’ya deniz yoluyla ulaşanlar, iskeleden fayton ve bisikletle ya da yürüyerek Aya Yorgi Kilisesi’nin yakınında bulunan yeşillik alana geldi, buradan da yaya olarak uzun yokuşu çıktı. Çoğunluğu kadınlar ve gençlerden oluşan ziyaretçiler, ellerindeki mum ve iplerle, sağlık, iş, eş, başarı, huzur ve barış dilemek için kilisenin önünde uzun kuyruklar oluşturdu…

İPLİ, UZUN YÜRÜYÜŞ…

İple dilekte bulunmak isteyenler, Aya Yorgi’ye çıkan yolun başında bir ağaca ip bağladılar. İnanışa göre ipi kiliseye kadar koparmadan götürmeyi başaranların dileği gerçekleşiyor. Bu sırada sessizlik de bir şart, çünkü inanışa göre ip bağlayanların sessiz olmaları da gerekiyor.

Kiliseye ulaşan ziyaretçiler, ellerindeki mumları çevreye ve kilisenin içindeki bölüme dikerek dualar etti. Dileklerin yazıldığı kâğıtlar dilek kutusuna atıldı.

MUMLAR BARIŞ İÇİN YAKILDI

Aya Yorgi Kilisesi’ni ziyaret ederek dua eden ve hac ritüellerini yerine getiren farklı inançlardaki insanların kişisel dilekleri farklı olsa da hemen hepsinin ortak arzusu dünyaya barışın egemen olmasıydı.

Gazetemize konuşan Özlem Dilek,  “Buraya iki çocuğumla geldim. Çocuklarımızın geleceği bizleri kaygılandırıyor. Ülkedeki ve dünyadaki şiddetin son bulmasını, Ata’mızın dediği gibi yurda ve cihana barış gelsin istiyoruz” dedi. İki çocuğuyla gelen Yasemin Pekdurmaz ise, “Efsane ilgimizi çekti. Ümraniye’den kalkıp geldik.  Çocuklarımın geleceği için dileklerde bulunacağım” diye konuştu.

25 YILDIR AYA YORGİ’YE GELİYOR

Sevim Öztaş ise Üsküdar’dan bir gurup arkadaşlarıyla gelmiş. 25 yıldır her 23 Nisan’da Ayayorgi’ye geldiğini söyleyen Öztaş, “25 yıldır dilek adıyorum ve Aya Yorgi sesimi duyuyor… İnanan herkesin dilekleri kabul görsün, diyorum ve herkes için sağlık ve mutluluk diliyorum” dedi.

İnançlar iç içe ve kardeşçe…

Efsaneye göre Aya Yorgi, bir çobanın rüyasına girmiş ve kiliseye uzanan yolu tırmanmasını, minik çan, çıngırak sesleri duyduğu yerde durup kazmasını söylemiş. Başta rüyayı önemsemeyen çoban, üç gece üst üste aynı rüyayı görünce azize kulak vermiş. Muhtemelen yoksulluktan çıplak ayakla yürümeye başlamış ve yine muhtemelen yalnız olduğu için konuşmadan kilise yolunu tırmanmış. Çoban kiliseye yaklaştığı anda, azizin rüyasında bahsettiği çan seslerini duyunca o noktada durmuş ve toprağı kazmış. Kazdıkça her biri gömüldüğü günkü kadar yeni görünen bir takım kutsal objeler bulmuş. Üstelik cisimlerin her biri gömüldüğü günkü kadar   yeniymiş. 

Tarihi hakkında muhtelif rivayetler söz konusu. Burası, Hıristiyan Ortodoksların gözbebeği olsa da, özellikle iki kutsal günde, 23 Nisan ve 24 Eylül’de farklı inançlardan insanlar da buraya akın ediyor. Büyükada’daki Aya Yorgi Kilisesi o tarihlerde âdeta bir dilek cennetine dönüşüyor. Burada dilenen dileklerin ne kadarının gerçekleştiğini bilemesek de, bildiğimiz bir şey var ki: İnançlar iç içe ve kardeşçe…

 HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.