• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru

'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' dediler

“Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ öngörüsünün doğruluğunu tarih bir kez daha gösterdi” diyen Milletvekili Barış Yarkadaş ve Ortadoğu siyaset uzmanı Hüsnü Mahalli, emperyalizme vurgu yaptılar ve siyasi iktadarın dış politikalarını eleştirdiler…

'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' dediler

ADALAR GERÇEK /  Adalar Belediyesi’nin düzenlediği  Atatürk'ün Ortadoğu Politikaları” söyleşinde konuşan Ortadoğu siyaset uzmanı Hüsnü Mahalli ve Milletvekili Barış Yarkadaş,  emperyalizme vurgu yaptılar ve siyasi iktidarın dış politikalarını eleştirdiler. Yarkadaş,  “Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ öngörüsünün doğruluğunu tarih bir kez daha gösterdi” diye konuşurken, Mahalli de,“Emperyalizm,  istediğini elde etmek için ilk önce emperyalizme karşı savaşan Atatürkçü düşünceyi  yok etmeye çalışıyor”dedi.

Adalar Belediyesi, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde, "Atatürk'ün Ortadoğu Politikaları" başlıklı bir söyleşiye ev sahipliği yaptı. Söyleşinin konukları ise Ortadoğu siyaset uzmanı, akademisyen, gazeteci ve yazar Hüsnü Mahalli ile CHP İstanbul Milletvekili Gazeteci Barış Yarkadaş idi.

Büyükada Anadolu Kulübü'nde gerçekleşen söyleşiye Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Başkan Yardımcısı Mahmut Yerlikaya, Başkanvekili Kazım Şakar ve Belediye Meclis Üyeleri, CHP’li eski Bakan Ali Topuz, CHP İstanbul İl Yöneticisi Ercan Akpolat, CHP Adalar İlçe Başkanı Hıdır Delipınar, CHP Kadın Kolları Başkanı Şükran Orhan, Prof. Dr. Semih Eryıldız’ın aralarında bulunduğu akademisyenler ve Ada halkı katıldı. Gazeteci Barış Yarkadaş'ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşiye ilgi büyüktü. 

Ata’ya saygı duruşu ile başlayan etkinlikte günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Barış Yarkadaş Yaptı.

YARKADAŞ: TEK BİRLEŞTİRİCİ GÜÇ ATATÜRK’TÜR

Barış Yarkadaş, “Herkesin Atatürk’ü anımsadığı, herkesin Atatürkçülüğün anlamını yeniden kavradığı bir dönemden geçiyoruz. İktidar partisi bile 15 yıl sonra Atatürk’ü hatırlamak, Atatürk’ün değerini, şu ya da bu sebeple, teslim etmek zorunda kalıyorsa bu, Atatürk’ün fikirlerinin, Atatürk’ün ölümsüzlüğünün en açık işaretidir” dedi ve ekledi “Bugüne kadar Atatürk’ün miras bıraktığı değerlerin içini sinsi sinsi boşaltmaya çalıştılar,  Onu yok saydılar,  unutturmaya çalıştılar,  resmi bayramlardan, müfredatlardan çıkarmaya çalıştılar… Ancak Atatürk’ün ölümsüzlüğünü,  yenilmezliğini gördüler ki bugün O’nu anıyorlar. Takiyye de olsa, bu bizim için bir kazançtır. Takiyye de olsa, bugüne kadar söylediklerimizin bir kez de iktidar tarafından söylendiği tarihi bir andır. Bu ülkenin tek birleştirici gücü olan Atatürk’ün hepimizi bir çatı altında buluşturacağını onlar da bir gün mutlaka anlayacaktır.”

Siyasi iktidarın Ortadoğu politikalarını da eleştiren Yarkadaş, “Atatürk'ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ öngörüsünün doğruluğunu tarih gösterdi. Bugün ülkemiz çok zor bir sürece girdi. Umarım iktidar, Ortadoğu’ya ve emperyalist ülkelere karşı politikalarından bir an önce vazgeçer” dedi.

HÜSNÜ MAHALLİ’DEN “EMPERYALİZM” VURGUSU

Hüsnü Mahalli, konuşmasına Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş dönemlerini anlatmakla başladı. Atatürk’ün kurduğu laik, modern cumhuriyetin tarih boyunca emperyalist ülkelerin hedefinde olduğunu söyleyen Mahalli, “Atatürk meselesi çok derin bir meseledir;  ne sadece Türkiye ne de Ortadoğu meselesidir.Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zaman İngilizler bu topraklarda yaşayan ilkel, çağdışı, gerici radikal gurupları Cumhuriyete karşı ayaklandırmaya çalıştı ve aynı zamanda Mısır’da Müslüman Kardeşler örgütünü kurdular.  O dönemde bugüne kadar emperyalist ülkeler çıkarları doğrultusunda, İslami zemin içerisinde Türk toplumunu geriletmek için çok uğraştı, uğraşıyor.” dedi ve Arap Baharı’na dikkat çekti:  “Arap Baharı’nda cumhuriyetler hedef seçilmiştir.  Batı’nın çıkarı olan ülkelerde Atatürkçü düşünceyi, Atatürkçü yaşam biçimini yok etme savaşıdır Arap Baharı. Batı emperyalizmi, bölgesel işbirlikçileriyle birlikte cumhuriyeti hedef seçerken Türkiye’yi bir öncü kuvvet olarak bu cumhuriyetler üzerine saldırtmaya çalıştı, çalışıyor. Suriye, Tunus gibi ülkelerde Atatürkçü düşüncede olan insanları öldürttüler, milyonlarca insanı yurt dışına gitmek zorunda bıraktılar. Çünkü, emperyalizm,  istediğini elde etmek için ilk önce emperyalizme karşı savaşan Atatürkçü düşünceyi yok etmeye çalışıyor.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sözüne dikkat çeken Mahalli, “Atatürk öyle zeki, öyle büyük bir adamdı ki, önce kendi toplumumun iç barışını sağlamaya çalıştı, bunu yaptıktan sonra ülkesini ve cumhuriyetini kurdu. Sonrasında da ‘cihanda sulh’ diyerek bütün dünya için barış istedi.  Çünkü yurtta sulh olması için başka ülkelerle barışık olmak zorundasınız” diye konuştu.

Günümüz Türkiyesi’ne gelen Mahalli, siyasi iktidarın Ortadoğu politikalarını da eleştirdi. Türkiye’nin Ortadoğu’ya çevrilmek istendiğine dikkat çeken Mahalli, Yıllardır Ortadoğu üzerine çalışan, oraları iyi bilen biri olarak konuştu:“ Gidip o çağdışı olan ülkeleri siz de bir görün! Ne demek istediğimi o zaman anlarsınız?” 

 

 

 

 

 

 

 HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.