• Dolar döviz kuru
  • Euro döviz kuru
  • HABERLER
  • ADALAR
  • Mehmet Bölük’e söz verdiler: 24 Haziran’da ülkemizi karanlıktan kurtaracağız!

Mehmet Bölük’e söz verdiler: 24 Haziran’da ülkemizi karanlıktan kurtaracağız!

Cumhuriyet Halk Partili, mimar, gazeteci-yazar Mehmet Bölük, ölümünün 11. yılında Büyükada’da yapılan etkinlikle anıldı… Arkadaşları, yoldaşları, Bölük’e söz verdi: 24 Haziran’da ülkemiz karanlıktan kurtaracağız…

Mehmet Bölük’e söz verdiler:  24 Haziran’da ülkemizi karanlıktan kurtaracağız!

ADALAR GERÇEK / Cumhuriyet Halk Partisi Adalar İlçe Örgütü, 2007’de kaybettikleri Mehmet Bölük’ü ölüm yıl dönümünde bir kez daha andılar. Sevenleri, Büyükada Mehmet Bölük Kültür Sanat Parkı’nda bir araya geldi. Önce saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu, ardından Partililer ve arkadaşları Mehmet Bölük'e olan özlemlerini paylaştılar. Bölük’ün mücadeleci yönüne vurgu yapılan konuşmalarda, 24 Haziran seçimlerinin önemine dikkat çekildi. Arkadaşları, yoldaşları, yaptıkları konuşmalarda Bölük’e “24 Haziran’da ülkemiz karanlıktan kurtaracağız” sözünü verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP’li eski bakanlardan Ali Topuz,  CHP İl Başkan Yardımcısı Hıdır Delipınar, CHP Adalar İlçe Başkanı Kerem Tunç, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ve CHP’li Belediye Meclis Üyelerinin katılımıyla gerçekleşen etkinliğin açış konuşmasını İlçe Başkanı Kerem Tunç yaptı. Tunç, Mehmet Bölük’ün hayatını anlatırken, “Onu unutulmaz yapan özelliği, dürüst, ilkeli, kararlı, tutarlı, cesur, mücadeleci ve çağdaş bir kimliğe sahip olmasıydı” dedi.

Tunç, Bölük’ü anlatırken,  içinde bulunduğumuz siyasal ortama ve 24 Haziran seçimlerine de dikkat çekti. “Bize düşen görev, Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Anayasamızda ‘Demokratik, Laik ve Sosyal Hukuk Devleti’ olarak tanımlanan ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, ‘Parlamenter Demokratik Sistemi’ ve ‘Çağdaş kimliğimizi’ temel ilkeleri ve temel değerleriyle birlikte korumaktır” diyen Tunç’un hedefinde AKP ve Erdoğan vardı:

“AKP ve Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal’in kişiliğine, düşüncelerine ve eserlerine karşı haksız ve yakışıksız ağır eleştiriler, karalamalar ve suçlamalar yapmaktadır. Her alanda ayrımcılık yaparak, özellikle de inanç sömürüsü yaparak, dini siyasete ticarete, adalete ve eğitime sokarak toplumumuzu kutuplaştırıyor. Çağdaş kimliğimizi yok ederek bir ‘karşı devrim hareketi’ sürdürmeye çalışıyor” dedi ve ekledi: “Şimdi bu kötü gidişe dur demenin zamanıdır. Cumhuriyet Halk Partililer olarak bütün gücümüz ve inancımızla çalışmaya devam edeceğiz ve 24 Haziran’da cumhurbaşkanı olacağına inandığımız Sayın Muharrem İnce’nin öncülüğünde, Cumhuriyet Halk Partisi ve öteki muhalefet partileriyle birlikte, Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı aydınlık yolda yolumuza devam edeceğiz. Mehmet Bölük ağabeyimiz de bugün aramızda olsaydı bu mücadelenin içinde ve başında bize destek verirdi. Onu bir kez daha saygıyla anıyorum…”

AYTAÇ, ARKADAŞINI ANLATTI…

Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, “Adalar Belediye Başkanı ve Mehmet Bölük’ün bir arkadaşı olarak, Adalılar adına sizleri saygıyla selamlıyorum. 11 yıldan beri süregelen acımızı sizlerle paylaşıyorum” sözleriyle konuşmasına başladı. Aytaç, Bölük’ün haksızlık ve yolsuzluğa karşı mücadelesini, “Mehmet Bölük, mesleğine ve belediyecilik deneyimine dayanarak, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı sorumluluğu ile Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesini mercek altına almıştı. O dönemde İstanbul Belediyesi’ndeki olumsuz gelişmeleri, rejim karşıtı örgütlenmelere yardım ve yataklık çabalarını, kötü ve yanlış yönetimi, yolsuzlukları gün ışığına çıkarmak için büyük çabalar sarf etmişti” sözlerle dikkat çekti.

“SANA GÜZEL HABERLERİM VAR

Aytaç, kaybettiği yoldaşı Mehmet Bölük’e de seslendi:

“Sevgili Mehmet Bölük; inanıyorum ki, ruhun şu anda bizi izliyor ve dinliyor. Erdoğan senin öngördüğün biçimde, hatta daha da kötü bir şekilde devam eden bir yönetim anlayışıyla ne yazıktır ki ‘cumhurbaşkanı’ sıfatını da taşıyarak, ‘tek adam’ olarak, ülkeyi ‘otokratik’ bir anlayışla hala yönetmeye devam ediyor. Mustafa Kemal Atatürk’ü, Onun iki büyük eserim dediği ‘Cumhuriyet’i ve ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ni, Onun bütün devrim ve eserlerini karalayarak ortadan kaldırmak için yerli ve yabancı ortaklarıyla işbirliği içinde son gayretlerini sürdürmeye çalışıyor. 

Sevgili Memet Bölük, sana verilecek çok iyi haberim de var;

Milletimizin gerçekleri görmesi ve kavraması ile birlikte, başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere pek çok siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri ile milletimizin büyük bir çoğunluğu bir araya gelerek büyük bir ‘Sivil Demokratik Güç’ oluşturmayı başarmış bulunuyoruz. Oluşturulmuş bu güçlü sinerji ile milletimiz 24 Haziran seçimleriyle ‘Demokratik, Laik ve Sosyal Hukuk Devletimizi’ esenliğe çıkaracak ve Recep Tayyip Erdoğan’ın karşı devrimini püskürterek ülkemiz üstüne çökmüş kara bulutların dağılacağı bir ortam yaratmış bulunuyoruz. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Muharrem İnce, Cumhuriyet Halk Partisi ve öteki muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleriyle de ilişki içinde olarak, yurdumuzun her köşesinde etkili seçim çalışmaları ve görkemli seçim mitingleri gerçekleştiriyoruz. 1970’li yıllarda senin de bir genç olarak katılarak izlediğin o coşkulu ve muhteşem ‘Demokratik Halk Hareketi’ nin bir benzerini yaşıyoruz.

Sevgili Mehmet Bölük kardeşim, gelecek yıl 13 Haziran’da seni anmak için yeniden bir araya geldiğimizde, inanıyorum ki;  milletimiz, ülkemiz ve devletimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın hem kendisinden hem kötülüklerinden hem de kötü ve tehlikeli yönetim anlayışından kurtulmuş olacaktır.”

DELİPINAR, KAFTANCIOĞLU’NUN MESAJINI OKUDU

CHP İl Başkan Yardımcısı Hıdır Delipınar ise, törende İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun mesajını okudu. Kaftancıoğlu mesajında, “Adalar Gençlik Kolları, Adalar İlçe Başkanlığı ve İstanbul İl Başkanlığı görevlerinde bulunan Mehmet Bölük’ün halkla birlikte, halkın çıkarları ve halkın iktidarı için verdiği siyasi mücadele, bugün bizim yolumuzu aydınlatmaya ve bizlere ilham vermeye devam ediyor. Değerli İl Başkanım Mehmet Bölük’ü bir kez daha sevgi ve özlemle anıyor; onun en büyük hayali olan demokratik bir Türkiye’yi 24 Haziran’da kurmak için İstanbul İl Örgütü olarak, yorulmak nedir bilmeden çalışmaya devam edeceğimizin sözünü veriyorum.”

Bölük’ün arkadaşı, Gazeteci Yazar Miyase İlknur da anmadaydı.  İlknur, Mimar Mehmet Bölük'ü inandığı davanın militanı olduğunu ifade ederek ilkeli duruşuyla bugün özlemini duyduğumuz örnek insanlardan biri olduğunu söyledi.  CHP’li Hikmet Eliz de Mehmet Bölük’ ün meslekte ve siyasetteki dik duruşunu anlattı…

Dava arkadaşları, dostları ve arkadaşları da tek tek kürsüye çıkıp Mehmet Bölük’ü anlatmasının ardından anma,  Savaş Güven’in müzik dinletisiyle son buldu.

 

MÜCADELEYE ADANMIŞ BİR HAYAT

Mehmet Bölük, 1954 yılında Fatsa’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu. Bölük, mesleğinin yanı sıra gazetecilik yaptı, kitaplar yazdı, siyasette aktif rol aldı. 1972’den itibaren Cumhuriyet Halk Partisi’nin tüm mahalle-ilçe-örgüt kademelerinde çalıştı. 1976-1978 Vatan Gazetesinde muhabirlik yaptı. Her ne kadar Fatsa doğumlu olsa da kendini hep Adalı olarak gördü,  hayatını Adalar’a adadı. CHP Adalar Gençlik Kolu ve İlçe Başkanlığı yaptı. “Adalarda Gerçek” gazetesini çıkardı.  1999-2000 yılları arasında ise CHP İstanbul İl Başkanlığı yaptı.

Mehmet Bölük,  30 Eylül 1999’da www.yolsuzluk.org sitesini kurarak, yolsuzlukları internetten yayınladı. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ndeki ve Belediye İktisadi Teşekküllerindeki (BİT) yolsuzlukları kamuoyuna ve yargıya taşıdı.

Mimarlık bürosu olan ancak AKP’ye yönelik tavrı nedeniyle birçok işinin Belediyeden geçmemesi nedeniyle sıkıntılı bir dönem yaşayan Bölük, Ukrayna’da yakın dostu müteahhit Hüseyin Yüzbaşıoğlu ile birlikte bir konut projesini gerçekleştirmeye başlamışlardı.

Bölük, 13 Haziran 2007’de Ukrayna’da geçirdiği bir trafik kazası nedeniyle hayatını kaybetti. Mehmet Bölük, ölümünden üç yıl önce eşi Neslihan’ı kaybetmişti, acısı sürüyordu.

DİK DURUŞU İKTİDARI RAHATSIZ ETTİ

Mehmet Bölük, sivil hayatında da siyasi hayatında da çok sevildi, sayıldı. İdealistliği ve dürüstlüğüyle halkın gönlünde taht kurdu. Yanlış olana karşı mücadele etmeyi yaşamı boyunca kendine rehber edindi. Cesur ve kararlı duruşuyla iktidarı hep rahatsız etti. Yazdığı kitaplar ve mahkemelere taşıdığı yolsuzluklar nedeniyle bazı çevrelerin hedefi durumuna geldi.

Bölük, siyasi hayatını ve iş hayatını hep ayrı tuttu. Hiçbir menfaat gözetmeksizin mesleğini yapmaya çalıştı. İstanbul CHP İl Başkanlığını yaptığı dönemlerde ve tüm siyasi hayatı boyunca, mimar olduğu halde belediyelerden gelen iş tekliflerini şaibeli olur diyerek, kabul etmeyecek kadar dürüsttü.  CHP İl binasının kirasının ödenmesinde güçlük çekildiği dönemlerde bile, partili belediye başkanları dahil hiç kimseden bağış alınmaması yönünde karar aldı.  

Onurlu duruşu nedeniyle parti içinde ve tüm yaşamında saygın bir yer edindi.

Kitapları gündem yarattı

CHP İstanbul İl Başkanlığı döneminde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki birçok yolsuzluğu gündeme getiren, olayın soruşturulmasını ve mahkemeye taşınmasını sağlayan Mehmet Bölük yaşadıklarını da üç ayrı kitapta topladı:

“Fazilet’in İstanbul Asalakları; BİT’ler”

“El Tayyip Nasıl Umut Oldu “

“El Tayyip Rüzgârdan Kasırga’ya”

Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı döneminden başbakanlığının ilk yıllarına kadar olan dönemdeki yolsuzlukları ve AKP kadrolaşmasını anlatan kitapları Türkiye gündemine oturdu.

 

 HABERE AİT RESİMLER

Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.